Haberler

Adobe’de neler oluyor?

Adobe, Kullanım Koşullarını günceller ve gizlilik sorunları nedeniyle boykot çağrısıyla karşılandı.

Adobe, tüm dijital tabanlı yaratıcı endüstrilerde yankı bulan bir hamleyle kullanım koşullarını güncelledi, bazı şüpheli ilgi çekici noktalar ekledi ve kullanıcıların isyanına yol açtı. 

Hafta sonu boyunca sosyal medya, medya yazılımı şirketine birçok programına yüklenen her türlü medyaya erişim olanağı tanıyan güncellenmiş kullanım koşullarının ardından Adobe’ye ve ürünlerine yönelik boykot çağrısı yapan fotoğrafçılar, kameramanlar ve içerik oluşturucularla dolup taştı. Bu, gizlilik ve güvenlik sorunlarının sorgulanmasına neden oldu ve günlük iş akışlarında Adobe’yi kullanan birçok yaratıcı profesyonelin güvenini sarstı. 

İlk güncellemeden bu yana Adobe soru ve yorum yağmuruna tutuldu. Onlara cevap vermek amacıyla güncellemelerin ne anlama geldiğini ve gelecekte nasıl kullanılacağını açıklayan bir bildiri yayınladı.

Yeni kullanım koşulları, Adobe’nin kullanıcı içeriğine yalnızca manuel ve otomatik inceleme yöntemleriyle, ‘yasaların izin verdiği ölçüde’ erişim sağlayacağını açıkça belirtmeye çalışmaktadır ve Adobe şunları ifade etmektedir: “Açık olmak gerekirse, Adobe, yalnızca aşağıdaki amaçlarla içeriğe erişmek için sınırlı bir lisans gerektirir: Hizmetleri ve yazılımı işletmek veya geliştirmek ve kötü amaçlı içeriğe karşı koruma sağlamak gibi koşullarımızı uygulamak ve yasalara uymak amacıyla.”

Adobe, incelenecek yasa dışı içerik türüne örnek olarak ‘çocuklara yönelik cinsel istismar materyali veya diğer istismar edici içerik veya davranışları’ kullanıyor; bu kesinlikle olması gereken bir şey ve çocukların korunması hayati önem taşıyor ancak bu, birçok kişinin Adobe’nin karar verme yetkisini ve gizlilikle ilgili sorunları sorgulamak. 

Bu konuyla ilgili yakın zamanda yayınlanan bir videoda YouTuber Tony Northrup, hem Adobe’nin otoritesini hem de yatak odası fotoğraflarını ve hatta ailenin çocukların banyoda veya çocuk havuzunda olduğu evdeki anlık fotoğraflarını incelemenin gizlilik sorunlarını sorguluyor. Bu kullanım koşulları değişikliğini, Makita’nın çekici doğru kullandığımızdan emin olmak için evlerimizin pencerelerinden bakmasına benzetiyor ve bunu “hiç kabul edilemez” olarak tanımlıyor ve “Adobe ürünlerimi kullanırken mahremiyete ihtiyacım var!” diye ekliyor. 

Adobede neler oluyor 003

Açıklamada Adobe, kullanıcıları arasındaki huzursuzluğu gidermek amacıyla Adobe uygulamalarının ve hizmetlerinin içeriğe ne zaman erişebileceğine ilişkin bir liste de sundu. Bunlar aşağıdaki gibidir:

” • Adobe uygulamalarının ve hizmetlerinin, tasarlandıkları ve kullanıldıkları işlevleri (kullanıcı için dosyaları açma ve düzenleme veya paylaşım için küçük resimler veya önizleme oluşturma gibi) gerçekleştirmeleri için erişim gereklidir.

Photoshop Sinir Filtreleri, Sıvı Modu veya Arka Planı Kaldır gibi en yenilikçi bulut tabanlı özelliklerimizden bazılarını sunmak için erişim gereklidir . Kullanıcıların, içeriklerinin nasıl kullanılabileceğini nasıl kontrol edebilecekleri de dahil olmak üzere daha fazla bilgiyi okuyabilirsiniz: https://helpx.adobe.com/manage-account/using/machine-learning-faq.html

• Adobe sunucularında işlenen veya saklanan içerik için Adobe, belirli yasa dışı içerik türlerini (çocukların cinsel istismarına yönelik materyaller gibi) veya diğer kötü amaçlı içerik veya davranışları taramak amacıyla manuel (insan) inceleme için üst kademeye iletme de dahil olmak üzere teknolojiler ve diğer süreçleri kullanabilir. (örneğin, spam veya kimlik avına işaret eden etkinlik kalıpları).”

‘Adobe tüm içeriğinize erişim kazanacak’ şeklinde okunduğunda biraz belirsiz gelebilir, ancak anladığım kadarıyla bu, Meta’nın Instagram‘a resim yüklerken fotoğraf kitaplığınıza erişim gerektirmesiyle aynı doğrultudadır . Adobe yerine içeriğinizi çalacak ve kullanacaktır. 

Adobe, “Adobe, Firefly Gen AI modellerini müşteri içeriğine göre eğitmiyor” diyerek, kullanıcıların içeriğinin Adobe AI’yi eğitmek için kullanılmasına karşı güvende kalacağı sözünü vermeye devam ediyor. Adobe ayrıca “Adobe hiçbir zaman bir müşterinin çalışmasının sahipliğini üstlenmeyecektir” ifadesinin gerekli olduğunu düşündü. Kullanıcıların çalışmalarının tamamen kendilerine ait kalmasının ve Adobe’nin hiçbir mülkiyetinin ve dolayısıyla kullanım hakkının olmamasının sağlanması. 

Açıklama beyanı, kullanım koşulları güncellemesiyle ilgili bazı soruların yanıtlanmasına yardımcı oldu, ancak özellikle Adobe’nin içeriği incelemek için seçtiği yöntemler ve bunun profesyoneller için herhangi bir NDA anlaşmasını ihlal edip etmeyeceği konusunda daha fazlası hala devam ediyor. 

Adobe, uygulamaları ve programları düzenleme konusunda neredeyse tekele sahip ve kullanıcıların herhangi bir boykot eylemine bağlı kalmaları pek olası değil. Adobe’ye rakip olan çok sayıda RAW görüntü düzenleyici var; Capture One, profesyoneller arasındaki ana rakiplerden biri ve Premiere Pro’ya rakip olan, hatta belki de gölgede bırakan başka birçok video düzenleme yazılımı da var. Ancak Adobe’nin pastayı aldığı yer InDesign ve uygulama paketleri ile programlar arasındaki iletişimdir. 

Bu hikayeyi daha fazla takip etmek ve güncellenen şartların profesyonel sektör üzerinde herhangi bir etkisi olup olmayacağını ve boykot çağrısında bulunanların bunu takip edip etmeyeceğini görmek ilginç olacak. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.