Haberler8 Mart

Rusya’dan Sevgilerle: Kadın Sokak Fotoğrafçıları

Gulnara Samoilova, Sovyet dönemi Başkurdistan’daki biçimlendirici yıllarının onu nasıl şekillendirdiğini araştırıyor, sanatçı ve vizyon sahibi Kadın Sokak Fotoğrafçıları adlı yeni bir kitabın arkasında.

Rusya'dan Sevgilerle: Kadın Sokak Fotoğrafçıları
“Uda, Baskiria” dizisinden isimsiz © Gulnara Samoilova

Fotoğrafçı Gülnara Samoilova , Kadın Sokak Fotoğrafçıları’nın (Prestel) yakın tarihli yayınıyla bir kez daha halkın gözüne döndü – ancak 11 Eylül fotoğrafıyla Dünya Basın Fotoğrafını kazandığı zamandan çok farklı bir şekilde . Samoilova o gün yaşadığı travmanın ardından foto muhabirliğini bıraktı ve bir daha asla geri dönmedi. Başarılı bir düğün fotoğrafçılığı stüdyosu kurdu ama sonunda kendini depresyonda buldu. Para ve statü yeterli değildi – sanat yapma aşkına geri dönmesi gerekiyordu.

Amerikalı fotoğrafçı Mary Ellen Mark’ın sözlerinden cesaret alan Samoilova, 2015’te kariyerini değiştirmeye karar verdi. Dünyayı gezmeyi ve memleketi Ufa’da gençken fotoğraf makinesini ilk eline aldığından beri sevdiği bir tutku olan sokak fotoğrafları çekmeyi hayal etti. Rusya’da Başkurdistan Cumhuriyeti’nin başkenti.

Kadın Sokak Fotoğrafçıları
“Uda, Baskiria” dizisinden isimsiz © Gulnara Samoilova

Cevaplar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 2016 Başkanlık seçimlerinden sonra netleşti. Kariyeri boyunca yaşadığı cinsiyetçilik anılarıyla tetiklenen Samoilova , 2017’de son derece popüler bir Instagram beslemesi olan Kadın Sokak Fotoğrafçıları‘nı yaratmaya karar verdi. Topluluğun başarısıyla, platformu organik olarak bir web sitesi, sergi dizisi ve sanatçı rezidansı, ilham verici filmler ve şimdi de dünyanın dört bir yanından sokak fotoğrafçılığının sınırlarını zorlayan 100 sanatçının çalışmalarını bir araya getiren kitap.

Rusya’dan sevgilerle

From Russia With Love The Making of Women Street Photographers 0003
Bulut Yiyenler , Yermekeevo, Başkurdistan, 2018 © Gulnara Samoilova

Kadın Sokak Fotoğrafçıları , Samoilova’nın Sovyetler Birliği’nin zirvesinde 1964’te doğduğu Başkurdistan’da çekilmiş 2018 fotoğrafı Bulut Yiyenler ile açılıyor . “Büyürken bir Tatar olarak azınlıktaydım” diyen Samoilova, anasoylu kökenleri için Stalin’in rejiminin Mayıs 1944’te tüm Kırım Tatar nüfusunu Orta Asya’ya sürgüne nasıl zorladığına dikkat çekiyor.

1941’de Almanların Rusya’yı işgal ettiği gün doğan annesi Tatarca konuşmayı reddetti. Samoilova, Sovyet döneminde büyüyen birçok etnik azınlığın paylaştığı bir deneyimle, “Rus olarak algılanmak istedi” diyor. “Büyükannem zar zor Rusça konuştu, bu yüzden onunla Tatarca konuştum. Çok Müslümandı, çok dindardı ama annem değildi. Tanrı’ya inanmıyordu ve otoriteden hoşlanmıyordu. O ne isterse yaptı ve ben de ondan aldım. Ne yaptığımı umursamadı. “

From Russia With Love The Making of Women Street Photographers 0004
“Uda, Baskiria” dizisinden isimsiz © Gulnara Samoilova

Ailesinin çok az desteğiyle aşırı yoksulluk içinde büyüyen Samoilova, çok genç yaşta bağımsız hale geldi. 7 yaşında okula tek başına yürüdüğünü – bir sınıfa ilk kez ayak bastığında – hatırlıyor. Hem öğrenciler hem de öğretmenler tarafından zorbalığa maruz kalan Samoilova, günlük hayatın stresinden kaçmak için spora yöneldi. Slalom kayağını 11 yaşında keşfetti, ancak o zamana kadar Olimpiyatlar için antrenman yapmak için çok geçti. Daha sonra 15 yaşında fotoğrafçılığı keşfetti.

Elinde bir kamera ile Samoilova bir amaç duygusu ve daha önce sahip olmadığı insanlarla bağlantı kurma yeteneği hissetti. “Şehirde dolaşır, kameramı okula getirir, fotoğraf çeker, eve gider ve kendimi baskı yapmak için bir dolaba yaptığım karanlık odaya kilitlerdim. Kelimenin tam anlamıyla hayatımın gerçekliğinden kaçışımdı. “

From Russia With Love The Making of Women Street Photographers 0005
“Uda, Baskiria” dizisinden isimsiz © Gulnara Samoilova

Samoilova lisedeyken yerel bir gazetenin sanat bölümünde gece sokak lambası olan ilk fotoğrafını yayınladı. Tanınmanın verdiği heyecanla Samoilova başarılı olmaya kararlıydı ve mezun olduktan sonra foto muhabiri olarak serbest çalışmaya başladı. 1980’lerin ortasında, fotoğrafçılık eğitimi almak için gençken katıldığı Ufa Kültür Sarayı’na öğretmenlik teklifi aldı. Aynı zamanda Samoilova, daha sonra diploma aldığı Moskova Polytech Koleji’nde okudu.

Samoilova Moskova’dayken hayatını değiştiren bir Gilbert & George sergisi gördü. “Fotoğraflarımla ne istersem yapabileceğimi fark ettim” diyor. “Dergilerden mektuplar kesip fotoğraflara yapıştırıyordum. Onları boyamaya başladım. Deney yapıyordum. Beni durduramadı. Etrafımda olup bitenlerle ilgili duygularımı ifade edebiliyordum. Bekar ebeveynler hakkındaki yargılara çok duyarlıydım. Hepsinin yanlış olduğunu kanıtlamak istedim. “

From Russia With Love The Making of Women Street Photographers 0006
“El Boyalı Fotoğraflar” serisinden başlıksız, 1990-1993 © Gulnara Samoilova
From Russia With Love The Making of Women Street Photographers 0007
“Kayıp Aile” dizisinden isimsiz, 1987-2015 © Gulnara Samoilova

Özgürlüğe Giden Bir Yol

1992’de Samoilova, Volga Nehri üzerinde Moskova’ya gidecek çok haftalık bir gezi düzenlemeye yardımcı oldu ve yol boyunca küçük kasabalarda durarak sanatçılara küratörler ve koleksiyoncularla sosyalleşme fırsatı verdi. Toplumdaki tek kadın güzel sanat fotoğrafçısı olan Samoilova, “O zamanlar çok fazla cinsiyetçilik yaşıyordum ve neredeyse fotoğrafçılığı bırakıyordum” diyor.

Yolculuk sırasında Samoilova, elle boyanmış fotoğraflarından bir seçki getirdi ve altın rengini aldı. Amerikalı bir kadın ikisini 50 dolara satın aldı. 1992 Sovyetler Birliği’nde 100 doların kaç para olduğunu biliyor musunuz? ” gülerek diyor. “Kimse fotoğraf satmıyordu! Bana yakıt verdi. İnsanlar yaptığım işi takdir ettiği için fotoğrafçılığı bırakmak zorunda değildim. “

From Russia With Love The Making of Women Street Photographers 0008
“Kayıp Aile” dizisinden isimsiz, 1987-2015 © Gulnara Samoilova

Kaderin yapacağı gibi, Samoilova vize alabildi ve Uluslararası Fotoğraf Merkezi’nde eğitim aldı. “2 Eylül’de New York’a 100 dolarım, yüksek topuklu ayakkabılar ve portföye layık olduğunu düşündüğüm negatifler ve fotoğraflarla dolu bir valizle geldim.”

Köklerini Yeniden İncelemek

Samoilova, yılda bir kez kırsal bölgeyi gezmek için fotoğraf çekmeye geri döner. “Neyse ki etnisite ve kültür artık kutlanıyor. İnsanlar kendi dillerini konuşuyor ve okullar Tatarca öğretiyor. Televizyonda ve radyoda ”diyor Samoilova, kayıpla karışan sevinç duyguları. “Oraya ilk gittiğimde çok üzgün ve hayal kırıklığına uğradım. Kendi kültürümden mahrum kaldım. “

From Russia With Love The Making of Women Street Photographers 0009
“Kayıp Aile” dizisinden isimsiz, 1987-2015 © Gulnara Samoilova

Samoilova için fotoğrafçılık, çocukluğunun eksik parçaları olan boşlukları doldurmanın bir yolu haline geldi. Hem anneannesi hem de annesi gitmişken, dünyada yalnızdır ve sadece oyalanmakta olan sorulara cevaplar aramak için kendisine sahiptir. Samoilova, hiç tanımadığı bir amcasının keşfinden ilham alan “Kayıp Aile” dizisi ile, ailesinin arşiv fotoğraflarını kendi fotoğrafları üzerine kolajlıyor, ardından “fantastik aile fotoğrafları” olarak tanımladığı şeyi oluşturmak için işin her tarafına çiçekler boyuyor.

Samoilova, “Geçmişi, bugünü ve geleceği birbirine bağlama yolum bu,” diyor. Çiçekler benim imzam. Benim adım Gulnara, Arapça’da ‘nar çiçeği’ anlamına geliyor ve annemin adı Rose’du. Bir sonraki dizimin adı ‘Found Family’ olacak. DNA testimi yaptığımda, Türk ve Fin kanı, Moğolca, İngilizce olduğunu keşfettim – her yerde. Bu ülkeleri gezeceğim, fotoğraflarını çekeceğim ve üzerlerine kendimden kolaj yapacağım. Kim bilir, uzak akraba olabilirler. “


Miss Rosen tarafından

Miss Rosen, sanat, fotoğrafçılık ve kültüre odaklanan New York merkezli bir yazardır. Çalışmaları, diğerlerinin yanı sıra Time, Vogue, Artsy, Aperture, Dazed ve Vice gibi kitaplarda, dergilerde ve web sitelerinde yayınlandı.


Kadınlar Sokak Fotoğrafçılar , Gülnara Samoilova
Prestel
$ 35,00, £ 24.99
Buradan temin edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.