Fotoğraf Projeleri

Mary Ellen Mark: Koğuş 81

1975’te fotoğrafçı Mary Ellen Mark, Oregon Devlet Hastanesi’nde çekilen Guguk Kuşu Yuvası filmini belgelemek üzere davet edildi. Mark oradayken tesisin gerçek hastalarıyla tanıştı.

Salem’deki Oregon Eyalet Hastanesi, eyaletin kadınlar için tek kilitli, yüksek güvenlikli psikiyatri tesisine ev sahipliği yaptı ve bazı hastalar ve aileleriyle tanıştıktan sonra Mark, 1976’da 36 gün boyunca kadınlar koğuşuna taşınmaya davet edildi.

Mark, Karen Folger Jabos’u yanına aldı; bir işbirlikçi, bir yazar ve lisanslı bir terapist. Beş haftalık kalışları sırasında, çifte benzeri görülmemiş bir erişim verildi ve bu da yayınlanan bir kitapla sonuçlandı: Koğuş 81.

Proje şu anda Toronto Metropolitan Üniversitesi’ndeki Görüntü Merkezi’nde (IMC) gösteriliyor ve burada yalnızca Mark’ın fotoğrafları değil, aynı zamanda ses kayıtları ve arşiv malzemeleri de sergileniyor – bunların çoğu ilk kez halka sunuluyor.

Mark ve Jacobs, hastaların paylaşmak istedikleri her şeyi kaydetmeleri için 81. Koğuştaki ortak alana bırakılan bir teyp ile birlikte hastaneye bir Polaroid kamera getirdi.

Mark o sırada, “Bu kadınların uzanıp kendilerini sunmalarına izin vererek dış dünyayla iletişim kurmalarına yardımcı olmak istedim” dedi.

Deneklerini sansasyonelleştirmemesi ve onların kötü durumlarına karşı şefkatli olması Mark için önemliydi.

“Kapatılmış insanların kişilikleri üzerine bir deneme yapmak istedim – nasıl olduklarını biraz göstermek için, özellikle de kadınlar. Mark, 1978’de Time dergisine, “Onları egzotik bir şekilde çılgın olarak göstermek istemedim” dedi.

Fotoğrafçı

2015’te ölen Mark başarılı bir fotoğrafçıydı ve izleyicilerini nadiren görülen yerlere ve kültürlere taşıyarak, ana akım toplumdan uzaklaştırıp genellikle daha sorunlu kenarlara doğru odaklayarak biliniyordu.

IMC Sergi Küratörü Gaëlle Morel, “Mary Ellen Mark’ın kendini konularının hayatlarına kaptırma ve onlara empati, özen ve özveri gösterme isteği, aynı zamanda samimi ve ilişkilendirilebilir olağanüstü portreler yaratmasına olanak sağladı” diyor.

Büyük yayınlara katkıda bulunmanın ve fotoğraf kitapları yayınlamanın yanı sıra, Mark genellikle Francis Ford Coppola’nın Apocalypse Now’ı da dahil olmak üzere film setlerinde fotoğrafçıydı.

Oregon Devlet Hastanesinde bu şekilde yaralandığı Cuckoo’s Nest One Flew Over the Cuckoo’s Nest‘in yapımı hakkında bir hikaye için görevlendirildi.

Jack Nicholson’ın oynadığı film, yapımcı Michael Douglas’ın oyuncu kadrosunu hastalarla kaynaşmaya teşvik ettiği ve hatta bazılarını ekibe davet ettiği gerçek bir akıl hastanesinde çekildi. Douglas daha sonra, bazı kişilerin suçlu olarak deli olduğunun farkında olmadığını itiraf etti.

Mary Ellen Mark: Koğuş 81 kitabına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.