Satın Alma Rehberi

2023’de Yeni Başlayanlar İçin En Ucuz Filmli Kameralar

Film geri dönüş yapmıyor, geri geldi. Ders verdiğim fotoğrafçılık öğrencileri, başlayana kadar film çekme, geliştirme ve büyütme yolculuklarına başlamak için her zaman çok heyecanlılar.

En sık gördüğüm sorun, ekipmanlarının çekim keyfinin önüne geçmesi. Görünüşe göre işlevsel kameralar; ışık sızıntıları, yanlış sayaçlar, yapışan kepenkler, olası arıza noktaları neredeyse sonsuzdur.

Bu yüzden, öğrencilere tipik olarak tavsiye ettiğim, çekim keyfinin önüne geçmesi pek olası olmayan birkaç kamerayı paylaşabileceğimi düşündüm. En sevdiğiniz kamerayı aşağıda görmüyorsanız, bu kişisel değildir. Muhtemelen en sevdiğiniz kamerayı seviyorum ve sizin de en sevdiğiniz kamerayı sevmenizi seviyorum. Bu listede olmayan ama çok sevdiğim ama biraz titiz olabilen bir sürü kameram var.

Bir grup süper üst düzey kamerayı listelemek ve ne kadar harika olduklarından bahsetmek de gerçekten kolay olurdu. Bununla birlikte, yeni başlıyorsanız, size böbreğe mal olmayan sağlam performanslı bir fotoğraf makinesi gerçekten önemlidir.

Bu nedenle, öğrencilerimiz için uzun süredir film kamerası istifçisi ve ikamet eden kırık kamera sorun gidericisi olarak mütevazi bakış açımı sunmak istiyorum. İşte banka hesabında hem güvenilir hem de kolay(cık) bulduğum birkaç kamera.

İçindekiler

Piller Üzerine Kısa Bir Kelime

Herkes 60’ların ve 70’lerin film kameralarının havasını sever. Fuji, son yıllarda adeta bir marka oluşturdu; Nikon, Df ile ve şimdi de Zfc fotoğraf makinesiyle bundan yararlandı. Bu kameralar ikonik, güzel ve eski. Eski kısım, özellikle bu kameraların çalıştırılma biçiminde biraz zor olabilir.

Kameraların kullandığı birkaç “standart” pil vardı. Canon AE-1 gibi bazı kameralarda, biraz pahalı olmasına rağmen hala mevcut olan 28a pil kullanılmıştır. Daha tuhaf kamera pillerinden bazıları, onlara güç vermeyi basitleştiren adaptör seçeneklerine sahiptir. Örneğin Yashica Electro’yu ele alalım, bir adaptör satın alıp 4LR-44 kullanmak alternatiflerine göre çok daha uygun maliyetlidir. Bu konuşma için, dikkat edilmesi gereken iki yaygın pil türüne odaklanacağız.

Pentax K1000 gibi birçok fotoğraf makinesi LR44 pil kullanır. 1,5 volt sağlarlar ve ucuzdurlar ve yine de bulması çok kolaydır. Nikon FM gibi bazı fotoğraf makinelerinde iki yığınlı LR44 pil veya bir CR-1/3N 3v pil kullanılır. Deneyimlerim sayesinde, bu pillerin kameralara güç sağlarken sağladığı basitliği gerçekten takdir etmeye başladım.

Bununla birlikte, en sevdiğim kameralardan bazıları cıva bazlı PX625 veya PX13 pillerle çalışıyor. Bunlar 1,35v’lik bir voltaj sağladı ve biraz sıkıntı yaratabilir. Cıvalı piller artık cıva nedeniyle mevcut değil. Bu piller kabaca LR44 ile aynı yüksekliktedir ve birçok kişi bir LR44’ü pil yuvasının doğru çapına uyarlamak için küçük bir halka conta kullanır. Bu işlev görürken, karşılık gelen voltaj farkı, ölçüm cihazının gerçekte olduğundan daha fazla ışık olduğuna inanmasına neden olarak filmin yetersiz pozlanmasına neden olur.

Bununla karşılaşırsanız, bu sorunun birkaç meşru çözümü vardır.

  • İlki, Wein pilleri satın almak olacaktır, ancak bunlar oldukça pahalıdır ve her zaman en uygunsuz olduğu anda ölüyor gibi görünmektedir.
  • İkincisi, 1.35v’de A312 işitme cihazı pilleri satın almak ve kullanmak olacaktır. Çapı düzeltmek için kalınlık ve o-halkalar için biraz şimşe ihtiyaç duyarlar, ancak çalışırlar.
  • Ek voltajı dengelemek için kamerayı ayarlayabilirsiniz, ancak bu biraz zor olabilir ve muhtemelen bir profesyonele bırakılması daha iyidir.
  • Small Battery Co tarafından satılan gibi bir adaptörde bir Schottky diyodu kullanabilir veya kameranızı 1,5v pillerle kalıcı olarak çalışacak şekilde değiştirebilir (veya değiştirtebilirsiniz).
  • Schottky diyot için bir adaptörü 3B olarak da yazdırabilirsiniz. Oldukça küçüktürler, bu nedenle bir reçine yazıcı kullanabiliyorsanız, bu muhtemelen en iyisidir. Bu adaptör benim için iyi çalıştı.
  • Son olarak, film kameranızın ölçüm okumasını başka bir kameranın ölçüm okumasıyla karşılaştırarak filminizi yetersiz pozlandırabilir ve yakınlaştırabilirsiniz. Günün sonunda, çoğu filmin enlemi, çok fazla E-6 slayt film çekmediğiniz sürece yeterince yakın olacak şekilde olmalıdır.

Bu nedenle, herhangi bir kamerayı düşünürken önereceğim ilk şey, ne tür bir pil kullandığıdır. Yukarıdaki bilgilerden herhangi biri okumayı bırakmak istemenize neden olduysa, muhtemelen LR44 pil kullanan bir şey seçmelisiniz. Şahsen, 3D baskılı Schottky diyot yöntemini kullanıyorum ve sonuçlardan son derece memnun kaldım. Tamam, eğlenceli kısma geçelim.

Klasik 35mm Kameralar

Pil bittiğinde bile kullanılabilen kameralara yöneliyorum. Aşağıdaki tüm kameralar bu şekilde çalışabilir ve Sunny 16 Kuralını ezberlerseniz , yine de bu kamerayla çekim yapabilirsiniz. Film camiasının çok tutkulu olduğunu bildiğim için, aşağıda en sevdiğiniz kameranın olmamasının sizin harika olduğunuzu düşünmediğim anlamına gelmediğini yinelemek isterim.

Pentax K1000

2023'de Yeni Başlayanlar İçin En Ucuz Filmli Kameralar

Maliyet : 75-125 $

Fotoğrafçılıkta geçirdiğim 33 yılın tamamında, yalnızca bir tane gerçekten bozuk K1000 gördüm. Gördüğüm, bir forkliftle kavga etmiş gibi görünüyordu. Harika kameralar ve benim genel tavsiyem. LR44 pil kullanırlar ve anlaşılması kolay, güvenilir sayaç okumaları sağlarlar. Pentax Takumar lensleri keskindir, harika renk sunumuna sahiptir ve bu fotoğraf makinesiyle birlikte kullanıldıklarında her fotoğrafçı için sabit ve güvenilir bir başlangıç ​​noktası sağlarlar. Ne alacağınıza karar veremiyorsanız bunu alın.

Canon F-1

Filmli Kameralar

Maliyet : 125-200 $

1971’den 1981’e kadar F-1, Canon’un profesyonel model kamerasıydı ve hem yeni hem de eski sürümler, K1000 gibi son derece güvenilir. Cds TTL ölçüm sistemi, 50 yıl sonra bile hala çok doğru olma eğilimindedir ve FD lens sistemi dikkate değer ölçüde sağlamdır.

Bu kamera için bahsetmeye değer iki düşüş var. Birincisi, yukarıda bahsedilen 1.35v cıvalı pildir. İkincisi, kameranın toplam ağırlığıdır. F-1 gövdesi, 590 g ile Nikon FM’e kıyasla 820 g veya 1,8 pound gibi muazzam bir ağırlığa sahiptir. Şimdi, ağırlık herkes için o kadar büyük bir endişe kaynağı olmayabilir ve keskin olmayan bir travmaya neden olan kendini savunma aygıtı olarak ikiye katlayabilecek bir kameraya sahip olmak güzel. Benim için, eğer metroya yetişmek için koşuyorsam, bunun sağladığı o kadar da nazik olmayan böbrek yumruklarını sevmiyorum. Büyük sanat için küçük bir bedel ama akılda tutulması gereken bir şey.

Nikon FM

nikon fm

Maliyet : 100$-150$

Bu benim ilk gerçek film kameramdı. FM, Tam Manuel anlamına gelir ve bu konuda süslü bir şey yoktur, ancak sağlam bir performans sergiler. İki adet LR44 pil kullanır ve doğru ışık ölçer performansı için uyarlama veya değişiklik gerektirmez. 50 mm f/1.8 E serisi lensle birlikte kullanıldığında, kompakt ve hafif bir çekim keyfi sunar. Hala ilk FM’im var ve bugün 33 yıl önce aldığım zamanki kadar iyi çalışıyor.

Konica Otomatik Refleks TC

konica autoreflex tc

Maliyet : 25-50 $

Bazılarınız Konica’nın 2003 yılında Minolta ile birleşmeden önce bağımsız bir marka olduğunu hatırlamayabilir. Doğrusu bu, bugün piyasadaki en hafife alınan kamera ve lens platformlarından biridir. Nedense insanlar var olduklarını unutmuş görünüyorlar ama lensler inanılmaz ve kameralar iyi çalışıyor.

50 mm f/1.7 ve 35 mm f/2.8, sürekli seyahat ettiğim ve Sony A7 platformlu fotoğraf makinelerimde kullandığım iki lens. Kameraların kendileri makul derecede güvenilirdir, ancak yukarıda belirtilen üçü kadar kurşun geçirmez değildir. Ancak, şu anda o kadar ucuzlar ki, bir yedek satın almak çok maliyetli değil. Bir TC ve 50 mm f/1.7 lens sürekli olarak 50 doların altına gidiyor ve FS-1 ve T4 ile de iyi şanslar elde ettim.

Buradaki tek dezavantaj, bu kameranın bir değil iki adet 1,35v cıvalı pil kullanmasıdır. Tıpkı orijinal cıva hücreli pilleri kullanıyormuşuz gibi bir dizi 3D baskılı adaptör kullanıyorum.

Modern 35mm Kameralar

Bu kameralar eski model kameralar kadar havalı görünmüyor, ancak modern kamera platformlarının eski model kameralara göre önemli avantajları var. 1960 yılında çıkan bir fotoğraf makinesinin artık 63 yaşında olduğunu unutmayın. Yaylar kırılır, gres kurur ve kepenkler için manyetik salınımlar manyetik olmaktan çıkar. Eski kameralar harikadır, ancak daha düşük bir hayal kırıklığı giriş noktasına sahip olmak istiyorsanız, bunlar dikkate alınmaya değer.

Nikon F100

nikon f100

Maliyet : 150-200 $

Bence F100, piyasadaki belki de en iyi 35 mm filmli kamera. Dilerseniz değiştirilebilir odaklama ekranlarına sahiptir, AA piller kullanır, ölçüm ve otomatik odaklama sistemleri çok güvenilirdir ve aynasız için gemiden atlayan herkes sayesinde artık oldukça ucuz olan Nikon F yuva lenslerini alırlar.

Bu kameranın güçlü F6 titreşimleri var ve aynı kamera olmasa da ikisini de oldukça fazla çekme fırsatım oldu ve F100’ün güzel bir şekilde devam ettiğini düşünüyorum. Şahsen F3, F4 ve F5 kameralara sahip oldum ve onlarla çalıştım. İlk F100’ümü yedek kameram olarak satın aldım ve ortaya çıktı ki, yedeklemeyi diğerlerinden daha çok seviyorum.

Canon EOS-1N

Canon EOS 1N

Maliyet : 150-250 $

Bunların neden bu kadar ucuz olduğu beni kesinlikle şaşırtıyor. 1994’te piyasaya çıktıklarında Canon’un en üst düzey profesyonel kuruluşuydular, EF lens yuvasını kullanıyorlar, otomatik odaklama bu nesil bir kamera için hızlı ve doğru, değiştirilebilir odaklama ekranları, düğmeler hava koşullarına dayanıklı ve sürekli olarak 200 doların altında bulunabilir. Bu, bir kameranın mutlak canavarıdır ve yine, daha yeni R yuvası için EF yuvasında pek çok kefaletle, bunun için lensler de süper ucuzdur.

Bonus: Orta Format Kameralar

Orta format, satın alınabilirlik veya değer bağlamında konuşmak biraz zor olabilir. Film çekmeye yeni başlıyorsanız orta formatla başlamamanız gerektiğini söyleyerek başlamak isterim. Film, çekim başına daha pahalıdır ve güvenilir kameralar, güvenilir 35 mm kameralardan daha pahalıdır. Beni yanlış anlamayın, orta formatı seviyorum, muhtemelen çok fazla ama öğrenmeye başlamak için en iyi yer olmayabilir. Bununla birlikte, dalmaya hazır olduğunuzda önerebileceğim iki seçenek var.

Zeiss Super Ikonta

Zeiss Super Ikonta

Maliyet : 200$-400$+

Burada başlamak için birkaç uyarı var, ancak bunlar büyük ölçüde iyi değere sahip kameralar. Dikkat edilmesi gerekenler sahip oldukları merceğin versiyonu ve kamera körüklerinin durumudur. Bunlar değiştirilebilir lensli kameralar değildir, tipik olarak Tessar lensleri, ekonomik Novar lenslerinden daha iyi performans gösterir. Tessar lensler Zeiss tarafından, Novar lensler ise Steinheil veya Rodenstock tarafından yapılmıştır. Yirmi yıl kadar bir sürede yapılmış pek çok versiyon var, bu yüzden piyasada bir model arıyorsanız, satın almadan önce çalışmak iyi bir fikirdir.

Körüklere gelince, herhangi bir delik veya iğne deliği olmadığından emin olmak için kıvrımların köşelerine çok dikkat edin. Işık sızıntılarını test etmek için kameranın arkasını açabilir, kamerayı bir ışık kaynağının (telefonunuzun el feneri gibi) yakınına koyabilir ve körüğün kenarlarından parlayan ışığı arayabilirsiniz.

Agfa Isolette

Agfa Isolette L

Maliyet : 60-550 $

Bu kamera, dikkat edilmesi gereken şeyler açısından Ikonta’ya çok benziyor. Tipik olarak iyi yapılmış kameralar değildirler ve bir dizi farklı kamera/lens kombinasyonu vardır. Ancak, başlamak için en ucuz yerlerden biridir ve fiyat noktası için iyi performans gösterir. Bu fotoğraf makineleri arasında benim favorim Solinar lens versiyonuna sahip Isolette III. Agnar/Apotar lensler üç elementlidir ve iyi olmasına rağmen dört elementli Solinar büyüleyicidir. Dahili ışık selenyum ışık ölçere sahip Isolette ve Ikonta kameralardan kaçınma eğilimindeyim. 70 yıldan sonra nadiren çalışırlar ve çalıştıklarında da korkunç derecede hatalı olurlar.

Sonuç

Tavsiye etmek istediğim son şey, nereden alışveriş yapılacağıdır. KEH.com’u yıllardır kullanıyorum ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kameralar için her zaman güvenilir bir kaynak olduğunu gördüm. ABD’deki kamera arzı azaldıkça fiyatlar yükseldi ve yaklaşık 5 yıl önce okulumuz Japonya’dan yalnızca eBay aracılığıyla kameralar satın almaya başladı.

Tecrübelerime göre, kameralar her zaman ilan edilenden daha iyi durumda, hızlı bir şekilde geliyor ve çok makul bir fiyata sahipler. Bazen model numaraları değişebilir, bu nedenle camera-wiki.org‘u ziyaret etmek her zaman zaman ayırmaya değer. Örneğin, ABD’de Canon A2 filmli kamerayı sattı, Avrupa’da EOS-5 olarak markalandı. Neyi arayacağınızı bilmek tüm farkı yaratır.

Sadece çılgınca pahalı kameraların muhteşem görüntüler üretebileceği yalanına kapılmayın. Goodwill’den 2$’a satın aldığım Olympus Pen EE-2 ile sokak fotoğrafçılığı çekerken inanılmaz derecede eğlendim. Film çekmeye geri dönmek her zaman beni daha basit bir fotoğrafçılık biçimine götüren canlandırıcı bir deneyim oldu. Hangisini kullanmaya karar verirseniz verin, sadece onu kullanmanın keyfini çıkarın.

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.