Satın Alma Rehberi

En İyi 6 Şipşak Fotoğraf Makinesi

En Iyi 6 Sipsak Fotograf Makinesi
Şipşak kameralar için farklı film türleri ve özelliklere sahip çok sayıda seçenek vardır. Her kullanıcının ihtiyacına göre en iyi altı kamerayı parçalara ayırıyoruz.

Şipşak Fotoğraf Makineleri on yılı aşkın bir süredir kamera satışlarında hakim konumdadır. Sektörün 800 kiloluk gorili Fujifilm, 2023 yılında dünya çapında 890 milyon doların üzerinde Instax satış geliri elde ederek şirketin toplam gelirinin yarısından fazlasını oluşturdu.

Son zamanlarda DSLR ve aynasız fotoğraf makinesi satışları düşerken şipşak fotoğraf makineleri, özellikle de Fujifilm’in Instax fotoğraf makineleri yükselişe geçti. Belki de bunun nedeni, nostalji peşinde koşan Baby Boomers kuşağından daha dokunsal, fiziksel ve sosyal bir fotoğraf biçimi arayan genç Z kuşağı ve Alfa kullanıcılarına kadar geniş bir potansiyel kullanıcı çadırına hitap etmesidir. Bir kameradan daha fazlası haline geldiler; bunlar popüler kültürün bir parçası ve Taylor Swift veya BTS gibi markaların özel üretim şipşak kameralarını görmek alışılmadık bir durum değil.

Şipşak kameralar konusunda yeniyseniz veya bir sonrakini almak üzere piyasadaysanız, manzaraya baktık ve bugün satın alabileceğiniz en iyi altı şipşak kamerayı listeledik.

Hızlı Başlangıç

Anlık kameraları değerlendirirken film stoğuyla başlamak en iyisidir. Fujifilm’in Instax filmi açık ara en popüler ve en yaygın olanı ve Leica, Lomography ve bazı startup şirketlerinin ürettiği fotoğraf makineleri tarafından benimsendi. Instax filmi üç türde (mini, kare ve geniş) gelir ve bunlar birbirinin yerine kullanılamaz; bu nedenle, bir kamera seçmeden önce en çok hangi Instax formatıyla ilgilendiğinize karar vermek hayati önem taşır.

BiçimGörüntü boyutuPaket başına pozİkili paketin ortalama maliyeti
Instax Mini46 × 62mm(1,8 × 2,4 inç)10∼13$ / 20 pozlama
Instax Square62 x 62 mm
(2,4 x 2,4″)
10∼30$ / 20 pozlama
Instax Wide99×62 mm(3,9×2,4″)10∼20$ / 20 pozlama

Şimdi al:


Ayrıca şu anda yalnızca Polaroid kameralar tarafından kullanılan Polaroid filmi de var. Renkli filmi, yumuşak renkleri ve nostaljik Polaroid görünümüne sadık kalması nedeniyle beğendik (bunun 70’li ve 90’lı yıllardaki Polaroid ile aynı film olmadığını, daha önce İmkansız olarak bilinen Hollandalı şirket tarafından üretilen modern bir stok olduğunu belirtmeliyiz) Projesi).

Ancak aynı zamanda Instax filminin daha iyi renk, kontrast ve genel olarak göze daha hoş geldiğini de hissettik. Bütçe bilincine sahip fotoğraf meraklıları için bir diğer husus, Polaroid’in anlık film seçenekleri genellikle Instax’tan daha pahalıdır ve çekim başına kabaca 2 ABD Doları, Instax’ın ise poz başına yaklaşık 1 ABD Doları civarındadır.

BiçimGörüntü boyutuPaket başına pozOrtalama maliyet
i-Type79 × 77 mm
(3,1 × 3″)
8∼27$ / 16 pozlama
60079 × 77 mm
(3,1 × 3″)
8∼30$ / 16 pozlama
SX-779 × 77 mm
(3,1 × 3″)
8∼20$ / 8 pozlama

Şimdi al:


Biraz daha az popüler olan, daha az film kağıdı ve daha çok baskı kağıdı olan Zink formatıdır. Bu formatın Kodak ve Canon’un tekliflerinde göründüğünü gördük. Çinko baskılar en ekonomik olanıdır ve çekim başına maliyeti yaklaşık 0,50 ABD dolarıdır. Görüntüleri ışığa duyarlı bir yüzeye maruz bırakan Instax ve Polaroid filmin aksine Zink, gömülü mürekkep boyalarına sahip fotoğraf kağıdıdır. Fotoğraf basmak için kağıttaki boyalar basınçla serbest bırakılır ve karıştırılır. Bu baskılar rakiplerinden daha geniş bir renk yelpazesi üretme eğiliminde ancak siyahlarla mücadele ediyor, çoğu zaman kontrast eksikliği var ve baskıların ne kadar süre dayanacağı konusunda endişeler var; on yıl öncesinden bazılarında yoğun solma görülüyor.

BiçimGörüntü boyutuPaket başına pozOrtalama maliyet
Çinko5 x 7,6 mm
(2 × 3quot;)
50∼25$ / 50 pozlama

Bir film stoğu seçmek zevkinize bağlı olacaktır. Ancak Instax Mini’yi öneriyoruz: Fotoğraflar canlı ve harika kalitededir, yaygın olarak kullanılan bir formattır, bu da bulunmasının zor olma ihtimalini ortadan kaldırır ve Polaroid ile karşılaştırıldığında ekonomiktir.


Şimdi al:


En iyi giriş seviyesi şipşak fotoğraf makinesi: Fujifilm Instax Mini 12

Instax Mini 12 Mint Green Hero

Şimdi Al:


Anlık fotoğrafçılığa bir yol arayan ve analog fotoğrafçılıkla eğlenen gündelik ve yeni başlayanlar için Mini 12 tam da buna uygun. Tek tuşla çalıştırılabilir, küçük bir selfie aynası içerir ve en önemlisi uygun maliyetlidir. Instax kameraları başlangıçta çok karmaşık değildir ve Mini 12 olabildiğince basittir. Flaş kontrolünden pozlamaya kadar her şey otomatiktir ve fotoğraf çekmeye ağırlık verilir; 1-1,5m (4-5ft) uzaklıktaki bir şeye doğrultun, tıklayın ve bir fotoğraf belirsin. (Adından da anlaşılacağı gibi Instax filminin bulunması kolay mini formatını kullanıyor.)

Mini 11 gibi eski modellerin fiyatları Mini 12’den çok daha düşük değildir ve bunları önermiyoruz. Bu modelde, Yakın Çekim Modu kullanılırken vizörü mercekle hizalayan ve böylece kullanıcıların artık çerçevenin merkezinin nerede olduğunu tahmin etmelerine gerek kalmayan (ve atık film).

Göz önünde bulundurulması gereken sınırlayıcı faktörlerden biri flaş kontrolünün olmamasıdır; bu, birine/bir şeye çok yakınsanız onu/onu aşırı pozlayacağınız anlamına gelir. Sadece dikkat edilmesi gereken bir şey olarak belirtmekte fayda var; çoğu şipşak kamera, siz daha pahalı kameralara geçmeden kullanıcıların flaşı kontrol etmesine izin vermez.


En iyi görünümlü giriş seviyesi şipşak fotoğraf makinesi: Fujifilm Instax mini 40

Instax Mini 40

Şimdi Al:


Instax Mini 11 çok daha hoş bir takım elbiseyle Instax Mini 40, retro bir telemetre için suni deri ve gümüş kaplamayla kendini kaplıyor -eş tasarım. Teknik özellikler Mini 11 ile aynıdır, dolayısıyla Yakın Çekim Modunda vizörü lensle hizalamak için Mini 12’nin paralaks düzeltmesini elde edemezsiniz. Aksi takdirde Mini filmi kabul eden, kullanımı kolay, otomatik bir kameraya sahip olursunuz. Daha çok ‘yetişkin’; Mini 12’nin şeker renkli plastik tasarımından daha iyidir, ancak havalı faktör biraz daha yüksek bir maliyete sahiptir.

Instax Mini 40 yazımızı okuyun


En iyi geniş Instax kamera: Instax Wide 300

Fujifilm Instax Wide

Şimdi al:


Mini format çok dar geliyorsa ve büyük grup çekimleri veya manzaralar arıyorsanız, Fujifilm’in tek geniş format kamerası olan Instax Wide 300 (120 $) var.

Bu kamerayı düşünmeden önce Geniş film çekmek (Mini formatın yaklaşık iki katı genişlikte) önceliğiniz olmalıdır. Kameranın kendisi sınırlı pozlama telafisi kontrolüne ve iki motorla çalıştırılan netleme konumuna sahiptir; aksi halde tamamen otomatiktir. Yakın çekimler için bir aparat bulunmaktadır (40 cm’ye kadar). Aynı zamanda geniş formatlı film nedeniyle oldukça hantaldır, ancak daha büyük boyut, rahat bir tutuş sağlar.

Alternatif olarak Lomography Lomo’nun Instant Wide (170$) ürününü de düşündük; Wide 300 gibi; Aynı zamanda kullanımı basit bir kameradır, ancak bu model bazı manuel kontroller, çoklu pozlama modu gibi modlar, flaş jelleri, ultra geniş açılı bir lens ve uzaktan tetikleme anahtarı ekler (ancak lens kapağının üzerindedir) kapağı çıkarmaya/değiştirmeye gittiğinizde yanlışlıkla basılmasına yatkın hale gelir). Kamerayı kullanmanın biraz öğrenme süreci var, odaklanma zor ve plastik yapının ergonomi açısından eksik olduğunu gördük. Ek maliyetin, sağlam ve güvenilir Wide 300 yerine onu tavsiye etmeye değer olduğunu düşünmedik.


En iyi “aşırıya kaçan” Instax film kamerası: NONS SL660

NONS SL660 Instax Camera 1

Şimdi al:


EF tarzı lens yuvasıyla, yaklaşık 900 g (2 lbs) ağırlığında, anodize alüminyum alaşımlı bir tank gibi inşa edilen NONS SL660, SLR deneyimini şipşak fotoğrafçılığa getiriyor. 600 Dolar fiyatıyla, yalnızca Instax Square film kullanan, manuel SLR tarzı bir şipşak fotoğraf makinesi arayan en tutkulu ve kendini adamış fotoğrafçılara yöneliktir. Ayrıca deklanşör kontrolü, ampul, harici flaş için flaş yuvası da bulunuyor ve kamera çoklu pozlamayı destekliyor.

TTL vizörlü değiştirilebilir lenslerin kullanıma sunulması, EF lenslerin veya diğer camlar için uyumlu adaptörlerin kullanılmasını mümkün kılıyor. EF tarzı yuvada elektronik bağlantı bulunmadığını, bu nedenle orijinal EF lenslerde diyafram açıklığını ayarlayamayacağınızı ve varsayılan olarak en geniş ayarına getirileceğini unutmayın. EF adaptörleri kullanılarak diyafram halkalı eski manuel lensler kullanılabilir.

Pahalıdır, ancak bu fiyat etiketi kullanıcılara sağlam bir yapı kalitesi, birinci sınıf bir his ve şipşak fotoğrafçılıkta yeni yaratıcı olanaklar sunar.


En iyi anlık hibrit dijital kamera: Fujifilm Instax Mini Evo

fujifilm instax mini evo hybrid pr shot

Şimdi al:


Tamamen analog bir deneyime kendini adamaya hazır değilseniz, birkaç şipşak kamera, dijital yakalamayı anında film baskısıyla birleştirdi. Fujifilm’in Instax Mini Evo’sunu seviyoruz. Analog Mini 12’den yaklaşık 120 $ daha fazladır ve bir dijital kamera ile monokrom, canlı ve sepya gibi lens efektleri ve film efektlerinden oluşan bir koleksiyona sahip olursunuz. Dijital görüntüler 2560 x 1920’de oldukça küçük, yaklaşık 4,9 MP olduğundan akıllara durgunluk vermeyecektir.

Ayrıca bir fotoğrafın gelişimini izleme deneyiminden vazgeçmek ve anlık fotoğrafçılığı benzersiz kılan çekimi yapıp yapmadığınızı görmek için beklemek arasında da bir tercih vardır, yani temel düzeyde bu farklı bir deneyimdir.

Bu biraz da pastanızı alıp onu yemektir; dijital görüntüler yakalayabilir ve ardından hangilerini anında filme basmak istediğinize karar verebilirsiniz. Bu, yalnızca gerçekten istediğiniz görüntüler için baskı maliyetlerinden tasarruf sağlar ve dijital dosyaların kaydedilmesi ve paylaşılması için bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza aktarılmasını kolaylaştırır.


Instax’ı istemiyorsanız en iyi anlık kamera: Polaroid I-2

PolaroidI

Şimdi al:


Filminin daha pahalı olması ve o kadar da etkili olmaması konusundaki çekincelerimiz bir yana, Polaroid I-2 gerçekten de piyasadaki en iyi yapılı şipşak kameralardan biridir. Oldukça pahalı, 600 dolar, bu da içinde sıkışan tüm teknoloji ve üretildiği amaç nedeniyle: Poloroid’in i-Type, 600 ve SX-70’i tekrar ziyaret etmek isteyen ileri düzey kullanıcılar için. film.

Kamerada tam manuel kontroller, diyafram açıklığı ve deklanşör önceliği modları, LiDAR (Işık Algılama ve Aralık Belirleme) otomatik odaklama ve keskin 38 mm f/3,2 eşdeğeri bulunur. lens. Ayrıca anlık kameralar için alışılmadık bir özellik olan flaş açma/kapama kontrolüne de sahip olursunuz.

Polaroid, I-2’yi geliştirmek için dört yıl harcadı ve AF ve lens tasarımı konusunda emekli Olympus mühendislerinden yardım aldı. Geçerli enstantane hızı, diyafram açıklığı, sayaç okuması, kalan çekimler, pil ömrü ve flaş durumunu gösteren ekranlara sahip vizörden basit film yükleme mekanizmasına kadar her ayrıntı kasıtlı gibi görünüyor.

Hala Instax’ın rengini, kontrastını ve fiyat noktasını tercih ediyoruz, ancak Polaroid filmlere ilginiz varsa bu, yenebileceğiniz kameradır.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.