Teknoloji

Konsept Tuhaf Analog Quadraskopik Kamerayı Dijital Çağa Taşıyor

Yeni bir kamera tasarımı, tamamen modern bir görüntü oluşturma cihazı oluşturmak için 1980’lerdeki alışılmadık, kısa ömürlü analog kamera türünden ilham alıyor. Son derece gerçekçi görünen ve endüstriyel tasarımcı Olga Orel tarafından yapılan kamera konsepti, eski dörtlü kameraların dijital olarak yeniden tasarlanmasını sağlıyor.

Orel’in konsept ve tasarımlarının son derece yüksek kalitesine rağmen bu, onun bir kameradaki ilk başarısıdır. Daha önce kulaklık ve evcil hayvan taşıma çantası tasarlamıştı.

Konsept Tuhaf Analog Quadraskopik Kamerayi Dijital Caga Tasiyor 001
Konsept Tuhaf Analog Quadraskopik Kamerayi Dijital Caga Tasiyor 002
Konsept Tuhaf Analog Quadraskopik Kamerayi Dijital Caga Tasiyor 003

Orel, Nishika N8000 (YouTuber Josh Hodgman ayrıntıları aşağıdadır), Nimslo ve benzer stereografik kameralar gibi eski kameralardan ilham aldığını açıklıyor Çeşitli şirketlerin cihazları. Bu kameralar dörtgenseldi (yani dört lensleri vardı) ve tek bir deklanşörle dört adet yarım çerçeveli görüntü üretiyorlardı. Daha sonra kullanıcılar bunları merceksi baskılara veya derinlik yanılsamalı 3 boyutlu fotoğraflara dönüştürebiliyordu. Ancak bu film döneminde olduğu için baskıların ulaşması haftalar hatta aylar sürebiliyordu ve bu da tekniğin ne kadar benimsendiğini sınırlıyordu.

“Modern dünyada eski teknolojilere yer bulmak mümkün mü?” Orel paylaşımında soruyor. Film kamerası kullanmanın paranın yanı sıra özel beceriler gerektirdiğini, çünkü tüm karelerin ortaya çıkamayacağını belirtiyor.

quadscopic gif camera ui animation
Orel ayrıca kamera için bir kullanıcı arayüzü de tasarladı

Orel’in Moment 3D Dijital Kamera konsepti, bu analog kameraların dijital versiyonunu yaratarak tarzı daha ulaşılabilir ve erişilebilir kılmayı amaçlıyor. Retro kameralar gibi, Moment 3D Dijital Kamera da tek bir deklanşöre basıldığında birden fazla kareden oluşan üç boyutlu bir görüntü oluşturmak için dört lense sahiptir. Ancak dijital süreç sayesinde sonuçlar anında ortaya çıkacak. Tam etkiyi elde etmek için yan yana hareket etmeyi gerektiren bir baskının aksine, GIF biçimini de alırlar.

Dörtgensel tasarım, biraz farklı açılarda dört çerçeve üretir. Dahili bir işlemci, dört görüntüyü tek bir görüntüde birleştirir ve ardından çekimi kameranın arka dokunmatik ekranında görüntüler. Orel’e göre amaç insanın binoküler görüşünü simüle etmek.

Konsept Tuhaf Analog Quadraskopik Kamerayi Dijital Caga Tasiyor 004
Konsept Tuhaf Analog Quadraskopik Kamerayi Dijital Caga Tasiyor 005
Konsept Tuhaf Analog Quadraskopik Kamerayi Dijital Caga Tasiyor 006

Kameranın tasarımı şık, minimal ve modern olmasına rağmen 80’lerin kameralarına gönderme yapıyor. Dikey yönde bir arka dokunmatik ekrana sahiptir. Orel, kameranın yalnızca dikey görüntüler çektiğini, zira bu görüntülerin sosyal medyada paylaşılması ve telefonlarda görüntülenmesi amaçlı olduğunu belirtiyor.

Göz sensörü gözünüzü veya yakınındaki başka bir nesneyi algıladığında vizör etkinleşir. Oynatma modu vizörü kapatır. Orel, tüm fiziksel düğmelerin, AÇMA/KAPAMA düğmesi, deklanşör düğmesi, çekim modu kadranı ve yakınlaştırma tekerleği dahil olmak üzere çoğu kullanıcının güvendiği özelliklere dayandığını söylüyor. Kameranın arka tarafında bir tarafta flaş bastırma, otomatik zamanlama ve senkronizasyon düğmesi bulunur. Diğer tarafta denetleyicili silme ve menü düğmeleri bulunur.

Konsept Tuhaf Analog Quadraskopik Kamerayi Dijital Caga Tasiyor 007
Konsept Tuhaf Analog Quadraskopik Kamerayi Dijital Caga Tasiyor 008
Konsept Tuhaf Analog Quadraskopik Kamerayi Dijital Caga Tasiyor 009

Endüstriyel tasarımcı Orel’in böyle bitmiş bir ürün yaratma imkanı olmasa da bazıları, Evan Poliquin’in Raspberri Pi destekli versiyonu da dahil olmak üzere dijital dörtlü kameralarla deneyler yaptı.

Poliquin’in gerçek dünyaya ait kamerasının bazı tuhaflıkları olsa da bu inanılmaz bir başarı ve Orel’in güzel konseptine benzer bir şeyin gerçeğe dönüşebileceğini gösteriyor. Çalışmalarının daha fazlası Instagram ve Behance‘te mevcuttur.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.