Teknoloji

Canon EOS R3: Ne biliyoruz ve bize gelecekteki bir ‘EOS-R1’ hakkında ne söyleyebilir?

EOS R3, açıkça Canon’un EOS-1D serisi fotoğraf makinelerinin özelliklerini devralır, ancak Canon’un bize söylediklerinden başka ne öğrenebiliriz?

Canon, şimdiye kadarki en yüksek özellikli RF montajlı kamera olan EOS R3’ün geliştirildiğini duyurdu. Yayınlanan birkaç detay çok ilginç bir kameraya işaret ediyor, ama aynı zamanda başka bir şeye de işaret ediyor; gelecekte daha da yetenekli bir şey geliyor.

Dolayısıyla, Canon bu duyuruda pek bir şey söylememiş olsa da, aralarını okuyabilmemiz için bize yeterince satır sağladı.

İsim:

R3 duyurusunun en belirgin anlamı ürünün adından geliyor. Canon’un amiral gemisi profesyonel spor modelleri, 1971’de piyasaya sürülen F-1 SLR’ye kadar ‘1’de bazı varyantlar olarak adlandırıldı. EOS-1 1989’da piyasaya çıktı ve ilk amiral gemisi dijital model olan EOS-1D, 2001’de piyasaya sürüldü. R3’ün ‘R1’ olarak markalanmamış olması, Canon’un üzerinde oturması gereken bir şey olduğunu güçlü bir şekilde gösteriyor.

1990’ların sonlarında Canon , EOS-5 ve EOS-1 serisi modelleri arasında oturan EOS-3’e sahipti ve tıpkı R5 ve R6’da olduğu gibi, numaralandırmanın bu yeniden kullanımının tesadüfi olduğundan şüpheliyim.

Canon EOS R3: Ne biliyoruz ve bize gelecekteki bir 'EOS-R1' hakkında ne söyleyebilir?
1998’in EOS-3’ü, 2000 EOS-1V ile birçok teknolojiyi paylaştı. Paylaşmadığı şey, profesyonellerin bağlı olduğu yapı ve güvenilirlik seviyesiyle tamamen aynı seviyede idi.

Bu, iki şeyden biri anlamına gelebilir: birincisi, fiyat açısından, EOS R3’ün EOS R5’in 3.900 dolarlık fiyat noktası ile şu anki en üst seviyedeki EOS tarafından ima edilen 6.500 dolarlık fiyat etiketi bölgesinde bir yerde olacağı anlamına gelebilir. -1DX Mark III. Tabii ki, varsayımsal R1, mevcut DSLR amiral gemisinden bile daha pahalı olabilir, bu da onu ajans atıcılarının ve yan profesyonellerin korunması haline getirir ve EOS R3, profesyonel olmayanlar için daha erişilebilir bir seçenek sunar. Tıpkı film dönemi EOS-3’ün yaptığı gibi, 90’larda ve 2000’lerin başında.

Her iki durumda da, Canon’un şimdiye kadar verdiği sınırlı teknik özellikler: Sürekli AF ile 30 fps çekim, spor çekimleri için geliştirilmiş AF ve çift kulplu tasarımın tümü, en azından spesifikasyona göre, EOS R3’ün 1D X Mark’tan daha güçlü bir kamera olabileceğini gösteriyor. III, daha düşük sayısal başlığına rağmen. Bu da bir R1 seviyesi modeli için daha da yüksek beklentiler oluşturur.

Yığılmış CMOS

Her iki kamera için umutlarımızı artıran diğer faktör, Canon’un Stacked CMOS teknolojisini benimsemesidir. Yakın zamanda, Yığın CMOS kullanımının , Nikon’un vaat edilen Z9 profesyonel düzeyde aynasız fotoğraf makinesinin performansının hemen hemen her yönünü destekleyen anahtar etkinleştirme teknolojisi olacağını yazmıştık . Aynı şeyin Canon için de geçerli olacağından şüphelenmek için her türlü neden var.

Yığınlanmış CMOS, Nikon ve Canon’un vaat ettiği
profesyonel düzeyde aynasız fotoğraf
makinelerinin temelini oluşturan etkinleştirme
teknolojisi olabilir.

Canon, çipinin kendi geliştirdiği bir Dual Pixel tasarımı olacağını söylüyor. Bu, kullanacağı yaklaşımdan emin olamayacağımız anlamına gelir: Kendi içinde Yığınlanmış CMOS yaklaşımı, Sony Semiconductor tasarımlarında olduğu gibi, sensör içi RAM kullanımı anlamına gelmez, ancak bu, Canon’un umut vaat ettiği hızlı sensör okumasını destekliyor.

İlginç bir şekilde bu, Canon’un tek parçalı (istiflenmemiş) BSI yongaları yapmanın ara adımından geçmeden doğrudan geleneksel Ön Taraf Aydınlatma yongalarından Yığın CMOS’a geçtiğini göreceğimiz anlamına geliyor.

Canon, sektörün geri kalanının çoğundan daha uzun süre eski üretim süreçlerinde (daha büyük parça ölçeği gibi) ısrarlı bir geçmişe sahiptir ve devam etmeden önce üretim yatırımından mümkün olan her şeyi çıkarmıştır. Bu, akıllı telefon sensörleri de üreten ve ince ölçekli küçük sensör ürünleri bir sonraki son teknoloji sürecine geçerken düzenli olarak imalat ekipmanına sahip olan şirketlerden çok farklı.

Canon’un kredisine göre, EOS R5 sensörünün düşük ışık ve okuma performansı bir FSI sensörü için son derece yüksektir ve Canon, nispeten FSI’dan BSI’ya geçmenin maliyetini haklı çıkarmak için yeterli fayda olmadığına karar vermiş olabilir büyük piksel sensörler yapar. Yığılmış CMOS’a (esasen yeni nesil BSI) geçiş, performans iyileştirmeleri için daha önemli bir alan açıyor, bu nedenle EOS R3’ün ve varsayımsal gelecek R1’in bununla ne yapacağını görmek heyecan verici olacak. Bu hırs seviyesi, Canon’un en son R modellerinde gördüğümüz belirgin ileriye doğru atılımla tutarlı olacaktır .

Göz kontrollü AF

Canon EOS R3 duyurusundaki diğer dikkat çekici ayrıntı ise, fotoğrafçının baktığı yere göre bir AF noktası seçecek olan ‘Eye input AF’ye sahip olacağıdır. Belli bir yaştaki Canon kullanıcılarına, 1990’lardan kalma ve hemen hemen aynı şeyi yapan ‘Göz Kontrollü Odak’ sistemini hatırlatması muhtemeldir.

Canon EOS R3: Ne biliyoruz ve bize gelecekteki bir 'EOS-R1' hakkında ne söyleyebilir?
EOS-3, Canon’un Göz Kontrollü Odak sisteminin en iddialı versiyonuna sahipti.
Sistemi oluşturan 45 AF noktası çok sıkı bir şekilde paketlenmişti ve EOS R3’ün kullanışlı olması için çok daha yüksek hassasiyetle çalışması gerekecek.

Göz Kontrollü Odak, Canon’un dijital kameralarına geçiş yapmadı ve insanlar o zamandan beri geri dönüş yapıp yapamayacağını tahmin ettiler. Açıkça benzer duygular, Canon içinde bir yerlerde devam etti.

Göz Kontrollü Odak sunan son kameranın üzerinden 17 yıl geçti ve AF sistemleri, daha geniş bir alana yayılmış çok daha fazla seçilebilir nokta ile daha karmaşık hale geldi (eski sistemin başa çıkması gereken en çok nokta 45’ti; EOS-3’te olduğu gibi). Ancak aynı zamanda, aynı zamanda, algılama teknolojileri ve konu izleme algoritmaları önemli ölçüde daha gelişmiş hale geldi. Konuya duyarlı AF izleme sistemlerinin gösterdiği gibi, kameralar küçük hareketli nesneleri yüksek bir hassasiyetle tanımlama ve izleme konusunda çok ustalaştı. Bu tam olarak aynı zorluk değil, ancak kavramsal olarak yeterince benzer, işe yarayacağına dair umutlarımızı yükseltmek için. Bununla birlikte, konu izleme o kadar iyi hale geldi ki, ne kadar gerekli olacağına dair bir soru işareti var.

Sonuç

Canon EOS 1DX III
EOS-1D X Mark III, büyük bir pil, önemli bir görüntü arabelleği ve profesyonel spor atıcılarının güvendiği Ethernet bağlantı noktaları dahil bağlantılar içerir. R3 mutlaka bunu yapmayacaktır.

Teknik özelliklerin netleştirdiği şey, EOS R3’ün iddialı bir kamera olacağı. Bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce, 20 fps canlı görüntüde EOS-1D X III’ün, henüz DSLR gövdesinin içine hapsolmuş oldukça yetenekli aynasız bir spor fotoğraf makinesine benzediğini söylemiştik. Ancak 30 fps çekim ve gelişmiş AF vaadi ile EOS R3, Canon’un ikinci dize kamerasının mevcut amiral gemisinden daha iyi performans göstermesini oldukça olası kılıyor. Gelecekteki bir R1 için çıkarımları keşfetmeye başlamadan önce bile bu başlı başına heyecan verici bir olasılıktır.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu