Teknoloji

Google'ın Yeni Resim Doğrulama Aracı Yapay Zeka Sahtekarlıklarını Tespit Etmeye Yardımcı Olabilir

Geçtiğimiz Mayıs ayında Google I/O sırasında duyurulan Google’ın “Bu Resim Hakkında” aracı , bağlamı bulmak ve bunun yapay zeka sahtesi olup olmadığını belirlemek için görselin meta verilerini tarıyor. Araç artık Google’ın güncellenmiş arama araçlarının bir parçası olarak kullanıma sunuluyor.

Geliştirilmiş Google Arama artık kullanıcıların çevrimiçi ortamda gördüklerini anlamalarına yardımcı olacak doğrulanmış veya “doğruluğu kontrol edilmiş” bilgileri bulmalarına yardımcı olacak yerleşik araçlara sahiptir. Google’dan yapılan ve ilk olarak Endgadget tarafından fark edilen duyuruya göre, bu gelişmiş arama, kullanıcılara çevrimiçi buldukları görseller hakkında daha fazla bağlam elde etmeleri için üç yeni yol sunuyor.

Mevcut genişletilmiş bağlam, görselin geçmişini içerir; burada kullanıcılar, bir görselin veya benzer görsellerin Google Arama’da ilk kez ne zaman görüldüğünü ve başka web sitelerinde yayınlanıp yayınlanmadığını, diğer web sitelerinin yapılan iddiaları değerlendirmek için görseli nasıl kullandığını ve tanımladığını görebilecekler. bir görüntü hakkında ve diğer kaynaklardan gelen kanıtları ve perspektifleri görmek ve son olarak, mümkün olduğunda görüntünün ne zaman ve muhtemelen nerede oluşturulduğunu ve bir yapay zeka (AI) aracı tarafından oluşturulup oluşturulmadığını veya geliştirilip geliştirilmediğini içeren görüntünün gerçek meta verilerini görmek. Google’a göre, Google’ın yapay zeka teknolojileri tarafından oluşturulan tüm görsellerde bu işaretleme orijinal dosyaya gömülü olacak.

Google'ın Yeni Resim Doğrulama Aracı

Kullanıcılar bu araca, Google Görsel sonuçlarında bir görselin üzerindeki üç noktayı tıklayarak veya arama sonuçlarındaki “Bu sonuç hakkında” aracında “bu sayfa hakkında daha fazla bilgi” seçeneğini tıklayarak erişebilirler.

Bu yeni özelliklere ek olarak Gerçek Kontrolü Gezgini, gazetecilere ve doğruluk denetleyicilerine “bir görsel veya konu hakkında daha derin bir bilgi edinme yolu” sunacak. Google’ın bir doğruluk kontrolünü tespit etmesine ve görüntülemesine yardımcı olan iddia inceleme işaretlemesiyle desteklenen Gerçeklik Kontrolü Gezgini, kullanıcıların dünya çapında bağımsız kuruluşlar tarafından araştırılan doğruluk kontrollerini bulmasına olanak tanıyor.” Bu yeni araç, URL’yi veya gerçek resmi doğruluk kontrolü gezginine yüklemenize ve bunun mevcut bir doğruluk kontrolü senaryosunda başka herhangi bir yerde öne çıkarılıp çıkarılmadığını görmenize olanak tanır. Ayrıca kullanıcılara görselle ilişkili farklı bağlamlara ve bu içeriğin zaman içindeki gelişimine ilişkin genel bir bakış sunacak ve bu da görselin araştırılmasının süresini kısaltmaya yardımcı olacak ve çevrimiçi ortamda doğruluk kontrolünü daha hızlı hale getirecek.

Resim Doğrulama Aracı

Google’dan yapılan duyuruya göre, bu araçların tümü, Google Arama’yı kullanarak gezinirken kaynaklar, işletmeler ve içerik hakkında daha iyi açıklamalar elde etmenize yardımcı olmak için üretken bir yapay zeka ile birlikte çalışacak. Yapay zeka tarafından oluşturulan bu yeni açıklamalar, Wikipedia veya Google Bilgi Grafiği gibi sitelerde mevcut bir genel bakış mevcut olmadığında, “Bu sonuç hakkında” aracının “bu sayfa hakkında daha fazla bilgi” bölümünde görünecektir.

Yeni araçlar inanılmaz derecede kullanışlı görünse de, görüntü kaynaklarını kendi başlarına kontrol etmek ve doğrulamak için kullanıcıların aktif olarak adımlar atmasına hâlâ güveniyorlar. Yeni API’ler ve araçlar hakkında daha fazla ayrıntıyı Google’ın resmi blogunda bulabilirsiniz .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.