Haberler

Trump’ın Yeni NFT’lerinden Bazıları Google Arama Sonuçlarının Photoshop’ları Gibi Görünüyor

Donald Trump, büyük bir duyuruyu abarttıktan sonra bir sonraki büyük projesini açıkladı: NFT‘ler. Ancak bazı “dijital ticaret kartlarının” tersine görsel aramaları, bunların Google aramasında kolayca bulunabilen giysi düzenlemeleri olduğunu ortaya çıkardı ve bu da telif hakkı sorularını gündeme getirdi.

Birçoğu, Amerika Birleşik Devletleri’nin 45. Başkanı’ndan büyük bir siyasi duyuru bekliyordu, ancak Trump bunun yerine, kendisini bir kovboy ve bir astronottan çeşitli cosplay’lerde gösteren bir dizi dijital koleksiyon veya misli olmayan jetonlar (NFT‘ler) ortaya çıkardı. Süpermen gerçek adını kahraman kişiliği olarak kullandıysa, Süpermen’e benzeyen birine.

Tüm mesele oldukça tuhaf, özellikle de tüm projenin siyasetle tamamen alakasız olduğu düşünüldüğünde.

“Bu Dijital Ticaret Kartları siyasi değildir ve herhangi bir siyasi kampanyayla ilgisi yoktur. Açık artırmalara ev sahipliği yapan NFT INT LLC, NFT INT LLC’nin Donald J. Trump, The Trump Organization, CIC Digital LLC veya ilgili müdürleri veya bağlı kuruluşlarına ait olmadığı, yönetilmediği veya kontrol edilmediği yazıyor. “NFT INT LLC, Donald J. Trump’ın adını, benzerliğini ve görselini, CIC Digital LLC’nin ücretli lisansı kapsamında kullanır ve bu lisans, şartlarına göre feshedilebilir veya iptal edilebilir.”

Yine de garip, Trump NFT’lerinden bazıları Shutterstock’tan lisanslanan görsellerden hazırlanmış gibi görünürken – Uzay Kuvvetleri astronot resmi gibi – bazıları giyim markalarından ve Google Görsel Arama’dan alınmış gibi görünüyor.

Örneğin, Trump’ın kovboy karakteri, muhtemelen Scully tarafından üretilen bir ürüne götüren “kowboy duster” için en çok yapılan arama sonucu kullanılarak oluşturulmuştur :

Trump'ın Yeni NFT'lerinden Bazıları Google Arama Sonuçlarının Photoshop'ları Gibi Görünüyor

Gizmodo , avcılık kostümünün dış giyim markası Banded‘den alınmış gibi göründüğünü fark etti .

trump nft search results 2

Bu görüntüler çoğu kişinin fotoğraf sanatının zirvesi olarak kabul edeceği şeyler olmasa da, muhtemelen bir üreticiye ait olduğu varsayılan fotoğraflardır ve görüntülerin – hatta e-ticaret fotoğrafları bile – bu şekilde izinsiz kullanılması telif hakkı sorularını gündeme getirir: Web mağazalarından fotoğraf çekmek, onları “sanata” dönüştürmek ve ardından her birini 99 dolara satmak yasal olmayabilir, hatta etik dışı olabilir.

Gizmodo , eski ABD Başkanı’na resimlerini kullanma izni verilip verilmediğini sormak için her iki giysinin üreticisine ulaştığını, ancak ikisinin de hemen yanıt vermediğini söyledi.

Araştırıldıkça durum garipleşmeye devam ediyor. NFT INT LLC, adresini Utah’ta birkaç restoran, kuru temizlemeci ve bir UPS Mağazası içeren bir şerit alışveriş merkezinde listeliyor. Salt Lake Tribune , bu tavşan deliğinin ne kadar derine indiğini görmek isteyenler için bu garip durumu detaylı bir şekilde ortaya çıkardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.