Haberler

AI, Fotoğrafçıların AI Nedeniyle İşsiz Kalabileceği Uyarısında Bulundu

Bir yapay zeka (AI) programı, fotoğrafçıların yapay zeka nedeniyle yaratıcı endüstrilerden ayrılmak zorunda kalabilecekleri konusunda uyarıda bulundu.

Bir fotoğraf rötuşu yapan Pratik Naik , Open AI’ın ChatGPT botu ile konuştu ve ona “metinden görüntüye yapay zeka oluşturucular söz konusu olduğunda insanların korkacak bir şeyleri olup olmadığını” sordu.

ChatGPT , diyalog konusunda uzmanlaşmış bir prototip yapay zeka sohbet robotudur. Kullanıcılar, belirli yemek planları istemekten bir haber makalesini özetlemeye kadar çok çeşitli konularda sorular sorabilir.

AI chatbot, Naik’e “bu AI görüntü oluşturucuların hala geliştirmenin ilk aşamalarında olduğunu ve yeteneklerinin sınırlı olduğunu not etmenin önemli olduğunu” söylüyor.

Bununla birlikte, Naik’in DIY Photography hakkında bildirdiği gibi , yapay zeka sanatı insanların yarattığı sanattan ayırt edilemez hale geldiğinde ne olacağı sorulduğunda, yapay zeka “ne olacağını tam olarak tahmin etmenin zor” olduğunu söylüyor.

AI, Fotoğrafçıların AI Nedeniyle İşsiz Kalabileceği Uyarısında Bulundu

ChatGPT, “Bu sistemlerin yeni sanat ve medya biçimleri oluşturmak için kullanılabilmesi ve potansiyel olarak sanatçıların ve içerik oluşturucuların yüksek kaliteli görüntüleri daha hızlı ve verimli bir şekilde üretmesine yardımcı olması mümkündür” diye yazıyor.

“Ancak bu sistemlerin propaganda veya aldatma için sahte görüntüler veya videolar oluşturmak gibi kötü amaçlarla kullanılma riski de var. Toplumun bu teknolojilerin potansiyel sonuçlarını dikkatlice değerlendirmesi ve kullanımları için uygun yönergeler ve düzenlemeler geliştirmesi önemlidir.”

“Ya Yaratıcılar Artık İş Bulamıyorsa?”

ChatGPT, Naik’i “yaratıcı çalışma pazarını bozma ve sanatçıların ve diğer kreatiflerin geçimini sağlamasını zorlaştırma riski olduğu” konusunda uyarıyor.

Metinden görüntüye yapay zeka oluşturucular, yaratıcı çalışma pazarını önemli ölçüde bozacak kadar gelişmiş hale gelirse, sanatçıları ve diğer kreatifleri desteklemeye yardımcı olacak yeni politikalara ve programlara ihtiyaç duyulabilir” diyor.

“Bazı olası çözümler arasında temel gelir programlarının uygulanması, sanatçılar için devlet hibeleri ve sübvansiyonları sağlanması ve yaratıcı kişilerin yeni beceriler geliştirmelerine ve değişen pazar koşullarına uyum sağlamalarına yardımcı olacak yeni eğitim ve öğretim programları oluşturulması yer alabilir.

“Toplumun, yaratıcı çalışanların desteklenmesine ve korunmasına öncelik vermesi ve onların yaratmaya ve ekonomiye ve kültüre katkıda bulunmaya devam etmeleri için ihtiyaç duydukları kaynaklara ve fırsatlara sahip olmalarını sağlaması önemlidir.”

ChatGPT, “bu teknolojilerin hala geliştirmenin ilk aşamalarında olduğunu ve bunların tam olarak nasıl kullanılacağını veya ekonomi ve iş piyasası üzerinde nasıl bir etkiye sahip olacağını tahmin etmenin zor olduğunu hatırlamak önemlidir” uyarısını ekliyor.

Ancak, kesinlikle doğrudan atın ağzından tüyler ürpertici bir uyarı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.