Haberler

Wes Anderson, Fotoğrafçı James Hamilton Üzerine Belgesel Hazırlıyor

Wes Anderson‘ın yürütücü yapımcılığını üstlendiği yeni belgesel, Amerikalı fotoğrafçı James Hamilton’ın hayatını ve çalışmalarını araştırıyor.

Bugün vizyona giren Uncropped, yetmiş yıla yayılan fotoğrafçılık kariyeri boyunca Patti Smith, Jean-Luc Godard, Meryl Streep, Alfred Hitchcock ve Jack Nicholson gibi isimleri fotoğraflayan Hamilton’ı kutluyor.

Çalışmaları Harper’s Bazaar , The New York Observer ve New York Magazine gibi dergilerde yayınlanmış olsa da Hamilton belki de en çok The Village Voice’ta kadrolu fotoğrafçı olarak çalıştığı 20 yıl boyunca New Yorkluların portreleriyle ünlüdür.

Kayıp Fotoğraf Gazeteciliği Sanatı

1974 ile 1993 yılları arasında Hamilton , ABD’deki ilk alternatif haftalık haber olan The Village Voice için New York City caddesindeki ünlü, kötü şöhretli, dikkat çekici ve benzersiz figürleri yakaladı.

Yönetmenliğini DW Young’un üstlendiği uzun metrajlı belgesel, alternatif yazılı medyanın altın çağına ve onu besleyen medya ekonomisinin ölümüne ışık tutmak için Hamilton’un öyküsünü ve geniş fotoğraf arşivini araştırıyor.

Hamilton’un meslektaşları ve The Village Voice’taki arkadaşlarıyla yapılan röportajların yer aldığı Uncropped , foto muhabirliğinin yeraltı kültürünü belgeleme konusunda hala büyük bir otoriteye sahip olduğu bir döneme bakıyor. Aynı zamanda sosyal medya ve akıllı telefon fotoğrafçılığı çağında foto muhabirliği sanatının nasıl kaybolduğuna da bir bakış sunuyor.

Wes Anderson, Fotoğrafçı James Hamilton Üzerine Belgesel Hazırlıyor
Rapçi LL Cool J, “Uncropped” belgeseline konu olan fotoğrafçı James Hamilton tarafından çekilmiş hali.Kredi…James Hamilton

‘Şimdiye Kadarki En Büyük New York Fotoğrafçısı mı?’

Uncropped şu ana kadar son derece olumlu eleştiriler aldı; eleştirmenler filmi foto muhabirliği için etkileyici bir ağıt ve 2024’ün şimdiye kadarki en iyi belgesellerinden biri olarak övdü.

Bu arada, diğer eleştirmenler Hamilton’un neden bir fotoğrafçı olarak artık tanınan bir isim olmadığını sorguladılar.

Owen Gleiberman, Variety için yazdığı bir incelemede şöyle yazıyor : ” Dergi ve gazete fotoğrafçısı James Hamilton’un hayatına ve çalışmalarına bağımlılık yaratan bir bakış olan Uncropped’ı izlerken şunu düşünebilirsiniz: O, New York’taki en iyi fotoğrafçılardan biri.”

“Hamilton’un siyah-beyaz görüntüleri -belgeselde yüzlercesini görüyoruz- parlak bir dokunsallığa ve o kadar zahmetsiz bir psikolojiye sahip ki her biri bir hikaye anlatıyor.”

Gleiberman şunu ekliyor: “Aslında James Hamilton’ın çok daha ünlü olabilecek ve olması gereken bir fotoğrafçı olduğunu söylüyorum; Weegee, [Diane] Arbus veya Annie Leibovitz gibi herkesin bildiği bir isim.”

Uncropped ve belgeselin yaklaşan gösterimleri hakkında daha fazla bilgiye filmin resmi web sitesinden ulaşılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.