Haberler

Samsung, Muhtemelen Pixel 8 Pro’da Bulunacak Yeni Bir HDR Sensörünün Detaylarını Açıkladı

Samsung , Dual Pixel Pro teknolojisinin yanı sıra yeni “gelişmiş” HDR özelliklerine sahip yeni Isocell GNK görüntü sensörünün ayrıntılarını yayınladı.

50 megapiksel sensör muhtemelen Isocell GN1’in halefidir ve üç ana özellik vaat etmektedir: gelişmiş otomatik odaklama yetenekleri, “canlı, gerçeğe yakın görüntüler” vaadi ve mükemmel düşük ışık performansı.

Otomatik odaklama vaadi, piksel başına iki fotodiyodu paketleyen ve bu nedenle hem üst hem de alt ve sol ve sağ yönlerdeki faz farkını karşılaştırabilen yukarıda bahsedilen Dual Pixel Pro teknolojisi tarafından desteklenmektedir. Samsung, bunun sensörün çerçevedeki yerleri ne olursa olsun hareket halindeki nesnelere hızla odaklanmasını sağladığını söylüyor.

Dual Pixel Pro, ilk kez 2021 yılında Isocell GN2’de kullanıldı ve konsept , Canon’un sensörlerindeki Dual Pixel uygulamasına çok benziyor.

“Canlı, gerçekçi görüntüler” vaadi, Samsung’un, HDR performansını geliştirmek ve 102dB’ye kadar dinamik aralığa sahip fotoğraflar üretmek için üç farklı ISO modunu kullanan kademeli HDR teknolojisi olarak tanımladığı şey sayesinde geliyor.

Şirket, “Tek kare tabanlı Smart-ISO Pro aynı zamanda hareket artefaktını en aza indirirken dinamik aralığı da geliştiriyor ve 14 bit kadar yüksek renk derinliğine sahip görüntüler yaratıyor” diyor.

Sonuç, daha az gürültüyle daha yüksek dinamik aralık vaat eden bir sensördür.

Daha az gürültüden bahsetmişken Isocell GNK, düşük ışıkta harika bir performans vaat ediyor. Samsung’un geçmişte düşük ışıkta yakalama yaklaşımına benzer şekilde, GNK loş durumları algıladığında dört komşu pikseli daha da büyük bir 2,4μm pikselde birleştirebilir ve Samsung bunun daha yüksek ışık hassasiyeti elde etmesine olanak sağladığını söylüyor. Tekrar ediyorum, Isocell HP3 gibi daha önceki sensörlerde uygulandığı için bu yeni bir teknoloji değil .

Samsung, “Çip üzerinde remozaik teknolojisine dayanan ISOCELL GNK, olağanüstü kalitede 50 MP görüntüler üretmek için parlak aydınlatma koşullarında Tetrapixel’in avantajını en üst düzeye çıkarıyor” diyor.

Bu sensör aynı zamanda “görüş alanında minimum kayıp” ile saniyede 30 kareye kadar 8K video yakalama kapasitesine de sahiptir. Ayrıca saniyede 240 kareye kadar 1080p video çekebiliyor.

Samsung, Muhtemelen Pixel 8 Pro'da Bulunacak Yeni Bir HDR Sensörünün Detaylarını Açıkladı

9to5Google’ın belirttiği gibi, bu sensör büyük olasılıkla yeni Google Pixel 8 Pro’da bulunan sensördür çünkü her ikisinin de özellikleri oldukça düzgün bir şekilde eşleşir. Google, sensörleriyle ilgili ayrıntılar konusunda özellikle ağzı sıkıydı, dolayısıyla bu noktada Samsung’un yeni GNK’sını kullandığından emin olmak mümkün değil. Yine de muhtemel görünüyor ve eğer öyleyse, Pixel 8 Pro ondan ne beklenebileceğinin harika bir örneği.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.