Haberler

FileShadow Güncellemesi Fotoğrafçıların Belirli Görselleri Bulmasını Kolaylaştırıyor

Kullanıcıların masaüstü, mobil ve bulut da dahil olmak üzere birden fazla cihazdaki fotoğrafları ve dosyaları depolamasına ve düzenlemesine olanak tanıyan hizmet olarak fotoğrafçılık yazılımı (SaaS) ile tanınan Utah merkezli şirket FileShadow, gelişmiş kişi algılama ve özel nesne tanımlama özelliklerini duyurdu.

FileShadow yazılımı, fotoğrafçıların içeriğini, bu dosyaların bulunduğu her yerden, bir masaüstü, tarayıcı veya mobil uygulamadan yönetilebilen ve erişilebilen sanal bir Kitaplığa bağlar. Yeni duyurulan özellikler, kullanıcıların bireyleri veya köpek, at, ev, ağaç vb. gibi diğer öğeleri etiketlemesine ve fotoğrafları bu bireysel öğeler veya kişiler etrafında düzenlerken aranabilir hale getirmesine olanak tanıyor.

Şirkete göre kişi algılama özelliği, kullanıcıların fotoğraflardaki yüzleri etiketleyebilmesi için ileri teknolojiden yararlanıyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar FileShadow’da bir fotoğraf seçip “Yüzleri Algıla” seçeneğine tıklayabilir; uygulama daha sonra kırmızı çerçeveli bir kutuyla yüzleri tanımlamaya başlayacaktır. Kullanıcılar daha sonra yüzlerden birine tıklayabilir ve o yüze bir ad/unvan atayabilir; bu noktada sistem bu adı/unvanı gelecekteki aramalar ve etiketleme için etiket olarak ekleyecektir; bu, düğün veya etkinlik fotoğrafçılığı gibi durumlarda yararlı olabilir. O gün çekilen bazı fotoğraflarda belirli bir kişiyi bulmanız istendiğinde.

FileShadow’un başkanı ve CEO’su Tyrone Pike, “FileShadow, yapay zeka tabanlı nesne tanımlamayı genişletiyor” diyor. “FileShadow artık fotoğraflardaki kişileri tanımlayabiliyor ve isimlendirebiliyor. Elbette her şey aranabilir olduğundan insanları daha sonra bulmak kolay olacaktır. FileShadow ayrıca fotoğraftaki atlar, köpekler veya binalar gibi nesnelerin adlandırılabilmesi için özel bölgeler oluşturmanın bir yolunu da sunuyor.”

Fileshadow Adds Enhanced Identification and Search Capabilities for People Objects and Landmarks in Photos

Bu özellik, kütüphane ne kadar kapsamlı olursa olsun, kütüphanenizden belirli bir kişinin koleksiyonlarını oluşturmak için faydalıdır. Şirket ayrıca fotoğrafçıların bir fotoğraf çekimindeki görüntüleri düzenlemesine, belirli bir etkinlikle ilgili görüntüleri toplayıp gruplamasına ve hatta binaların veya hayvanların adlarını etiketlemesine de yardımcı olabileceğini söylüyor. Sistem, kameradaki portre yüz tanıma gibi yüzleri tanımlayabiliyorken, yüz tanıma ve o yüzün fotoğraflarını arama yapmıyor. Gelecekte arama yapılabilmesi için yüzlerin etiketlenmesi gerekir ve güvenlik nedeniyle yüz etiketleri yalnızca hesap sahibi tarafından kullanılabilir.

Yeni güncelleme aynı zamanda kullanıcıların FileShadow Web Sitesi Koleksiyonu Yöneticisi aracılığıyla içerik yayınlama biçimini de geliştiriyor; bu, Web Sitesi Koleksiyonlarının nerede bulunduklarına veya FileShadow kullandıklarına bakılmaksızın herkesle paylaşılmasına olanak tanıyor. FileShadow sisteminin içindeki veya dışındaki kullanıcılar Web Sitesi Koleksiyonlarına dosya katkıda bulunabilir.

Pike, “FileShadow, meta verilerin diğer uygulamalarla paylaşılma şeklini de değiştiriyor” diye açıklıyor. “Tarihçilerin, fotoğrafçıların ve hizmet profesyonellerinin organize olmak ve düzeni sürdürmek için çeşitli uygulamalar kullandığının farkındayız. Bir kişiyi tanımladıklarında, bir açıklama eklediklerinde veya coğrafi konum belirlediklerinde, bu bilgiler indirildiğinde ve diğer uygulamalar için kullanılabilir olduğunda dosyaya yazılır.”

Attached Recording with Transcript

Ek olarak FileShadow, dijital ortamda aile geçmişi meta verilerinin tutarlı bir şekilde yakalanmasına, paylaşılmasına, birlikte çalıştırılabilirliğine ve korunmasına yardımcı olmak için geçtiğimiz yıl Aile Geçmişi Meta Veri Çalışma Grubu (FHMWG) ile birlikte çalışıyor. Grup , aile geçmişi amaçları için gereken minimum meta verileri tanımlamaya yönelik çabalarını belgelemek amacıyla SaveMetadata.org sitesini birlikte oluşturdu.

PDF Viewer 1160x619 jpeg

Şirket, FileShadow‘un makine öğrenimini kullanarak üstün indeksleme ve arama yetenekleri sağlayabileceğini ve kullanıcıların dosya içeriği, PDF’lerin OCR‘si ve GPS konumu ve resim aramaları gibi gelişmiş arama özellikleriyle herhangi bir dosyayı hızlı bir şekilde bulmasına olanak tanıdığını söylüyor. Yazılım, optimum dosya koruması için “11 dokuz” dayanıklılık sağlayan Wasabi’nin Sıcak Bulut Depolaması tarafından sağlanan depolama alanıyla Google Cloud’da barındırılıyor.

Photo File Detail view 1160x619 jpeg

FileShadow yazılımı, aylık 9 ABD Doları (10.000 görüntü) ile 90 ABD Doları (200.000 fotoğraf) arasında değişen paketler halinde mevcuttur ve tüm yıl için ödeme yapılması halinde indirimlerden yararlanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.