Teknoloji

Bu ‘Fotoğraf’ 84 Yaşındaki Bir Kadının Hafızasından Yapıldı

Bu 'Fotoğraf' 84 Yaşındaki Bir Kadının Hafızasından Yapıldı
Maria’nın (şu anda 84 yaşında) balkonunda yolun karşısındaki hapishanede bulunan babasını tespit etmeye çalıştığı bu yapay zeka görüntüsü, yapay zeka kullanılarak hafızasından alındı.

Fotoğraflar kameralar tarafından yapılır. Peki ya bir insanın hafızasından bir görüntü oluşturulabiliyorsa? Bir araştırma ve tasarım stüdyosu tam da bunu yapmak için yapay zekayı kullanıyor.

Gerçek fotoğraflar anıları hatırlamak için harikadır ancak ortada fotoğrafçı olmadığında anılarda katı görüntüler olmaz. Yurtiçi Veri Aktarıcıları’nın Sentetik Anılar projesi, yapay zeka görüntü oluşturucuların yardımıyla bunu değiştirmeyi amaçlıyor.

Ekip yakın zamanda Barselona’dan Maria adında 84 yaşındaki bir kadınla çalıştı. Maria’nın, çocukluğunda, yaşadıkları yerin karşısındaki hapishanede hapsedilen babasını bir an olsun görmek için balkonundan dışarı baktığına dair canlı anıları var.

Bu çocukluk anıları yalnızca Maria’nın zihninde mevcuttu, ancak yapay zeka araştırmacıları, yeri ve tarihsel bağlamı tanımlayarak bu anıları hayata geçirmek için onunla birlikte çalıştılar (Maria’nın babası General Franco tarafından hapse atılmıştı).

Yurtiçi Veri Aktarıcıları’nın kurucusu Pau Garcia, MIT Reivew‘e “Hafızanın ne zaman doğru olduğunu görmek çok kolay çünkü çok içten bir tepki var” diyor. “Her seferinde oluyor. Sanki ‘Ah! Evet! Öyleydi!’”

Hafızadan Fotoğrafa
İspanya İç Savaşı’ndan kalma bu yapay zeka görüntüsü, bomba sığınaklarının dışında içeride mahsur kalan herkesi kurtarmaya hazır kürek ve kazmalarla bekleyen adamları canlı bir şekilde hatırlayan Nuria adlı 90 yaşındaki bir kadın tarafından oluşturuldu.

Peki nasıl çalışıyor?

Bir görüşmeci ve bir acil mühendis, kişi belirli bir olayı veya yeri hatırladıkça hafızasını geri almaya çalıştıkları denekle oturacak, istem yazarı açıklamaları bir AI görüntü oluşturucuya girecek ve bundan sonra biraz ileri geri hareket olacak. görüntüyü doğru elde etmek için.

Garcia şöyle açıklıyor: “Bu istemden oluşturulan görüntüyü kişiye gösterirseniz, ‘Ah, sandalye o taraftaydı’ veya ‘Gündüz değil geceydi’ diyebilirler.” “Tıklayacağı bir noktaya gelinceye kadar onu hassaslaştırırsınız.”

Sentetik Anılar onlarca insanın düşüncelerini yapay zeka görsellerine dönüştürdü; evlerinden kaçan mültecilerle çalışmak ve teknolojinin demans hastalarına yardım etmek için kullanılıp kullanılamayacağını araştırmak. Yaşlı insanlarla çalışırken araştırmacılar, ekran yerine çıktısı alındığında görüntüyle daha iyi bağlantı kurduklarını keşfettiler.

Bu Fotograf 84 Yasindaki Bir Kadinin Anisindan Cekildi
Maria’nın babasına baktığını gösteren başka bir yapay zeka görüntüsü.

Eski Yapay Zeka Görüntü Modelleri En İyi Şekilde Çalışır

Araştırmacılar, kusurlu görüntüler üreten eski yapay zeka görüntü modellerinin aslında bu proje için daha iyi çalıştığını buldu. Anılar belirsizdir ve DALL-E 2 gibi yapay zeka modelleri ve Stable Diffusion’ın ilk sürümleri tarafından üretilen rüya gibi, rafine edilmemiş eserler bu kullanım durumunda daha iyidir.

Garcia , MIT Reivew’e “Süper gerçekçi bir şey yaparsanız insanlar orada olmayan ayrıntılara odaklanır” dedi . “Bulanıksa konsept daha iyi anlaşılıyor. Anılar biraz rüyalara benzer. Adli ayrıntılar içeren fotoğraf gibi davranmazlar. Sandalyenin kırmızı mı yeşil mi olduğunu hatırlamıyorsunuz. Sadece bir sandalye olduğunu hatırlıyorsun.”

Garcia, kusurların Sentetik Anılar projesi için olumlu bir özellik olduğunu söylüyor ancak OpenAI gibi şirketlerin önceki modellerini kullanımdan kaldırabileceğinden endişe ediyor.

“OpenAI’nin DALL-E 2’yi kapatmasından ve DALL-E 3’ü kullanmak zorunda kalmamızdan gerçekten korkuyorum” diye ekliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.