Teknoloji

Süper Çözünürlük, Yüksek Megapiksel Kameraların Avantajını Ortadan Kaldırırsa

Megapiksel yarışı, son zamanlarda 45 megapiksel değerini aşan çoğu yeni model ve ufukta 100 megapiksel sensörlerin dolaştığı söylentilerle doldu taştı. Peki ya Sony’nin a7S III ve Canon’un R6’sı gibi kameralardan alınan düşük çözünürlüklü görüntüler, düşük ışık avantajlarının yanı sıra daha fazla ayrıntı sunarsa?

Şimdiye kadar Adobe’nin Adobe Camera RAW için Super Resolution adlı yeni özelliğini duymuşsunuzdur . Bu özellik, piksel sayısında 4 kat artışla sonuçlanan doğrusal çözünürlükte 2 kat artışla tam görüntü iyileştirme sunmak için geleneksel keskinleştirme ve ayrıntı algoritmalarının ötesine geçer. Yazılım özelliklerini ilk kez görmemize rağmen, Adobe’nin Süper Çözünürlüğü oldukça iyi performans gösteriyor ve orijinal RAW dosyalarınızı kullanarak Adobe Camera RAW içinde çalışıyor. Buradaki avantaj, tüm düzenleme, rötuş ve ölçekleme işlemlerinizi yeni yüksek çözünürlüklü dosyalar ile yapmanızı sağlayan daha akıcı bir iş akışıdır.

Ayrıca okuyun: Photoshop Süper Çözünürlük ve Topaz Gigapixel AI Karşılaştırması

Ancak bu özelliği derinlemesine inceledikten sonra başka bir fikrim vardı. Sony a7S III gibi düşük çözünürlüklü kameralar, düşük ışıkta yetenekleri nedeniyle uzun süredir alkışlandı. Kısacası, düşük çözünürlüklü sensörler daha büyük piksellere sahiptir, bu da genellikle daha fazla ışık ve dolayısıyla yüksek ISO’da daha iyi sonuçlar anlamına gelir. Bunu test etmek için, Sony A7SIII ve Sony A7RIV’de 25.600 ISO’da aynı görüntüleri çektim ve aynı testi 20 megapiksel Canon EOS R6 ile 45 megapiksel R5’i karşılaştırarak yaptım. Her iki düşük çözünürlüklü görüntüde de Süper Çözünürlük özelliğini kullandıktan sonra, sonuçlar şaşırtıcıydı.

Süper Çözünürlük, Yüksek Megapiksel Kameraların Avantajını Ortadan Kaldırırsa

Süper Çözünürlük, Yüksek Megapiksel Kameraların Avantajını Ortadan Kaldırırsa
Sony Alpha 7S III, Düşük ISO
Süper Çözünürlük, Yüksek Megapiksel Kameraların Avantajını Ortadan Kaldırırsa
Sony Alpha 7R IV, Düşük ISO
S3highiso Enhanced 800x534 1
Sony Alpha 7S III, Yüksek ISO
R4highiso 800x534 1
Sony Alpha 7R IV, Yüksek ISO
a7riv vs a7siii low iso 800x420 1
Düşük ISO Testi | Sol: Süper Çözünürlükten sonra Alpha 7S III. Sağ: Alpha 7R IV
a7riv vs a7siii high iso 800x420 1
Yüksek ISO Testi | Sol: Süper Çözünürlükten sonra Alpha 7S III. Sağ: Alpha 7R IV

Yeni 48 megapiksel çözünürlükle donanmış Sony a7S III, a7R IV ile ayrıntıda baştan sona gitti ve bunu önemli ölçüde daha az gürültü ve daha yüksek renk tutma ile başardı. Testi, Canon’un R6 ve R5’ini kullanarak tekrarladım, ancak bu durumda, R6, daha yüksek bir ISO’da çekim yaparken daha fazla renk bilgisi ve daha az parazit korurken daha fazla ayrıntıyla, R5’i yenen 80 megapikselle övünüyordu.

R6LowISO Enhanced 800x534 1
Canon EOS R6, Düşük ISO
R5lowISO 800x534 1
Canon EOS R5, Düşük ISO
R6highISO Enhanced 800x534 1
Canon EOS R6, Yüksek ISO
R5highISO 800x534 1
Canon EOS R5, Yüksek ISO
r6 vs r5 low iso 800x420 1
Düşük ISO Testi | Solda: Süper Çözünürlükten sonra EOS R6. Sağ: EOS R5
r6 vs r5 high iso 800x420 1
Yüksek ISO Testi | Solda: Süper Çözünürlükten sonra EOS R6. Sağ: EOS R5

Zaman zaman hafif bir yapaylık ve renk sapmasında artışlar görebiliyor olsam da, geliştirilmiş dosyalar genel olarak düşük çözünürlüklü görüntülerden ayrıntılı olarak çok daha üstündü ve daha kolay rötuşlama için resimlerimi yakınlaştırmama izin verdi. Bu daha yüksek çözünürlük, yerel Adobe Camera RAW iş akışımı değiştirmeden görüntülerimin en boy oranını kırpmam veya değiştirmem gerektiğinde de dikkate değer bir yükseltmeydi.

Bu teknoloji yalnızca zamanla gelişecek ve onu üstün yüksek ISO sonuçlarına sahip düşük çözünürlüklü kameralarla kullanma yeteneği, onu özellikle düşük ışık koşullarında çalışırken yüksek çözünürlüklü görüntülere ihtiyaç duyan bizler için potansiyel bir oyun değiştirici haline getirecek.


Yazar Hakkında: Dan Watson bir düğün fotoğrafçısı ve Orlando, Florida’da yaşayan karı-koca ikili Dan ve Sally Photography’nin yarısı . Bir karı koca ekibi olarak ikisi, fotoğraflarına benzersiz bir bakış açısı getiriyor. Bireysel yeteneklerimizi paylaşarak, müşterilerinin kişisel hikayelerinin duygularını ve romantizmini yakalarken profesyonel sonuçlar sunabilirler. İkili, Dan’in YouTube Kanalı Learning Cameras aracılığıyla kameraları ve teknikleri tartışırken görülebilir .

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.