Teknoloji

Tamamen Optik Yeni Yaklaşım Gece Görüş Teknolojisinde Devrim Yaratıyor

Tamamen Optik Yeni Yaklaşım Gece Görüş Teknolojisinde Devrim Yaratıyor

Yeni araştırmalar insanların gece görüş teknolojisini kullanma şeklini tamamen değiştirebilir.

Bu gelişme, Avustralya Araştırma Konseyi Dönüştürücü Meta-Optik Sistemler Mükemmeliyet Merkezi’nden (TMOS) geliyor ve “bir parça streç filmden daha ince bir kızılötesi filtre oluşturarak” gece görüşüne yönelik tamamen yeni bir yaklaşıma yol açabilir. TMOS sürümü, bu boyutta gece görüş teknolojisinin gözlüklerin üzerine bile yerleştirilebileceğini ve “kullanıcının kızılötesi ve görünür ışık spektrumunu aynı anda görmesine olanak sağladığını” belirtiyor.

Bu, şu anda mevcut olan boyut ve ağırlığın ciddi şekilde azaltılması anlamına gelecektir. Bunu yaparken, kullanım senaryoları da büyük ölçüde açılıyor. TMOS’un belirttiği gibi, gece görüş teknolojisi öncelikle ordu tarafından ve hem avcılık meraklıları hem de zahmetli teçhizatı yanında taşımak isteyen fotoğrafçılar tarafından kullanılıyor. Araştırmacılara göre yeni yöntemler, aynı teknolojinin artık bir gramdan daha hafif olduğu anlamına gelebilir.

Özellikle, TMOS’un Advanced Materials’da yayınladığı araştırmada “yerel olmayan bir lityum niyobat metas yüzeyi” kullanıldı.

TMOS, “Geleneksel gece görüş teknolojisi, kızılötesi fotonların bir mercekten geçmesini, ardından bu fotonları elektronlara dönüştüren bir fotokatotla karşılaşmasını ve daha sonra üretilen elektron sayısını artırmak için bir mikrokanal plakasından geçmesini gerektirir” diye açıklıyor. “Fosfor ekrandan geçerek tekrar fotonlara dönüştürülen bu elektronlar, gözle görülebilecek yoğunlaştırılmış görünür bir görüntü üretiyor. Bu elemanlar, termal gürültünün de yoğunlaşmasını önlemek için kriyojenik soğutma gerektirir. Yukarıda anlatıldığı gibi yüksek kaliteli bir gece görüş sistemi ağır ve hantaldır. Ayrıca bu sistemler çoğu zaman görünür ışığı da engelliyor.”

Fotoğrafçılar için bu, daha hafif ve daha küçük gece görüş lensleri anlamına gelebilir, bu da düşük ışıklı ortamlarda çekim yapmayı kolaylaştırır. Fotoğrafçı, kamerada gece görüşüyle ​​çekim yapmak istemese bile, astrofotografi gibi düşük ışıklı senaryolarda veya akşam veya gece seanslarında ne yaptıklarını daha iyi görmek için bunu kullanabilir. Ayrıca kameranın ötesinde pratik kullanımları da olabilir. Örneğin fotoğrafçılar, normal gözlüklerinin yerine daha küçük ve daha kullanışlı gece görüş gözlükleri veya gece görüş lensleri kullansalardı, düşük ışıkta çekim yerlerine gidip gelmek konusunda bu kadar endişelenmek zorunda kalmazlardı.

TMOS Baş Araştırmacısı Dragomir Neshev , “Bu sonuçlar diğerlerinin yanı sıra gözetleme, otonom navigasyon ve biyolojik görüntüleme endüstrileri için önemli fırsatlar vaat ediyor ” diyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.