OM Digital Yeni Sensorlu ve Dort Piksel AFli OM 1 Fotograf Makinesini Tanitti
Haberler Teknoloji

OM Digital, Yeni Sensörlü ve Dört Piksel AF’li OM-1 Fotoğraf Makinesini Tanıttı

OM Digital Solutions , Olympus logosuna sahip sonuncusu olan OM System OM-1 kamerasını duyurdu. Kamerada yeni 20 megapiksel arkadan aydınlatmalı yığılmış sensör, 120 kare/saniye çekim, geliştirilmiş otomatik odaklama, birinci sınıf dayanıklı yapı ve güçlü video özellikleri bulunuyor.

OM Digital Solutions, “OM System” markasının ve Olympus logosunun muhafazasının birleşiminin, kamera sisteminin tarihine saygı göstermek ve aynı zamanda şirketin yeni bir şeye geçme ihtiyacını birleştirmek için var olduğunu söylüyor. Olympus, bu fotoğraf makinesinin markalaşmasında hâlâ önemli bir rol oynasa da, OM Digital Solutions tarafından bu adı taşıyan son fotoğraf makinesi olacak.

OM-1 kamera beş ana sütun üzerine inşa edilmiştir: görüntü kalitesi, hesaplamalı fotoğrafçılık, benzersiz hız, en üst düzey yapım kalitesi ve tam video yetenekleri.

OM-1 Fotoğraf Makinesini Tanıttı

Görüntü kalitesi

OM Digital, görüntü kalitesi söz konusu olduğunda Micro Four Thirds formatının genellikle sınırlamaları olduğu algısının farkında ve şirket bu algılara meydan okumak istediğini söylüyor.

Kamera, OM Digital’in önceki modellerden üç kat daha hızlı olduğunu söylediği TruePic X görüntü işlemcisi tarafından çalıştırılıyor. Şirket, gölgelerden parlak noktalara kadar formatın gördüğünden daha zengin bir ton aralığı sunmak için en son görüntü işleme teknolojisi sayesinde dinamik aralığın iyileştirildiğini söylüyor.

OM 1 Outdoor Adventure Flatlay

ISO duyarlılığı 25.600’e kadar çıkabilir (102.400’e kadar genişletilebilir) ve aynı sekiz duraklı görüntü sabitleme (sensörde yedi ve uyumlu lenslerle birlikte bir tane daha) ile birleştiğinde OM Digital, OM-1’in inanılmaz düşük ışık performansı sağladığına inanıyor. tablo. OM Digital ayrıca, daha önce bir tripod gerektiren yavaş deklanşör hızı efektlerini yakalamayı kolaylaştırdığını söylediği yeni bir Handheld Assist özelliğini de uyguladı.

Aşağıda, OM Digital Solutions’ın izniyle sağlanan yeni OM-1 ile çekilmiş birkaç örnek resim bulunmaktadır (tam çözünürlüğü görmek için tıklayın):

Hesaplamalı Fotoğrafçılık

OM Digital, hesaplamalı fotoğrafçılığa yöneldiğini ve modern akıllı telefonlarda bulunan tam olarak bu olmasa da, bu yönde bir adım olduğunu söylüyor. OM-1, tripod olmadan kullanılabilen yüksek çözünürlüklü 50 megapiksel moduna sahiptir; bu, bu kamerada yeni olmayan ancak geliştirilmiş işlemci sayesinde artık daha hızlıdır. 50 megapiksellik bir fotoğraf, beş saniyeden daha kısa bir sürede kamera içinde birleştirilebilir ve OM Digital’in vaat ettiği şey, iki duraklı gelişmiş gürültü performansıdır. Bu modun etkinleştirilmesi de öncekinden daha hızlıdır ve kamera hareketsiz fotoğraf moduna ayarlandığında video kayıt düğmesine basılarak başlatılabilir.

C122 OM 1 BLK Rightside Cover Open
C121 OM 1 BLK Leftside Cover Open

OM Digital ayrıca artık ND 64’e kadar çıkabilen Canlı Nötr Yoğunluk (ND) modunu da genişletti. Yaratıcı uzun pozlamalar için canlı kompozitler artık elde taşınabilir olarak da yapılabilir. Canlı Kompozit ayrıca, uzun pozlamalar çekerken genel olarak çok parlak olan görüntülerin yaygın bir sorununu önlemek için bir kompozit görüntünün belirli alanlarını hedefleyecek bir Bileşik Aydınlat moduna da sahiptir.

Ek olarak, OM-1, 15 fotoğrafı beş saniyede bir araya getirebilen bir odak istifleme sistemi içerir. Elbette, tek bir geniş dinamik aralıklı görüntü oluşturmak için farklı pozlarda çekilen birden fazla kareyi kullanarak bir fotoğraf oluşturmak için bir HDR görüntü modu da vardır.

Eşsiz Hız

OM-1, herhangi bir kamerada bu tür ilk sistem olan dört pikselli bir otomatik odaklama sistemine (dört bölmeli bir foto diyot konfigürasyonu) sahiptir ve bu, kameranın neredeyse her yerde odak yakalamasını sağlayan 1.053 tüm çapraz tip faz algılamalı odak noktası getirir. sensör üzerinde.

Bu otomatik odak düzenlemesi, kameranın tüm pikseller ve tüm çekim aralığı boyunca çeşitli desenlere ve nesnelere odaklanmasını sağlamak için tasarlanmıştır. OM Digital, yeni TruePic X işlemcinin yüksek hızlı hesaplama yeteneklerinin ve yeni AF algoritmasının, çerçevenin neresinde olursa olsun nesneye yüksek hızlı, yüksek hassasiyette odaklanmayı sağladığını iddia ediyor.

C17 OM 1 BLK Back

OM-1 ayrıca, OM Digital’in derin öğrenme teknolojisi kullanılarak geliştirildiğini söylediği AI Detection AF ile donatılmıştır. Her zamankinden daha yüksek hızlı, yüksek hassasiyetli nesne tanıma ve izlemeye ek olarak OM-1, formül arabaları, motosikletleri, uçakları, helikopterleri, trenleri ve kuşları, ayrıca köpekleri ve kedileri tanıyabilir. C-AF’ye ek olarak, bu işlevsellik daha geniş bir sahne çeşitliliği çekmek için S-AF ile de desteklenir. Genel olarak, OM Digital, OM-1’deki Yüz Öncelikli/Göz Öncelikli AF’nin algılama hassasiyetinin, izleme performansının ve tepkisinin önceki kameralara göre önemli ölçüde iyileştirildiğini söylüyor.

BLK OM 1 12 40mm II TOP

OM-1 ayrıca tam 20,37 megapikselde AF/AE izleme etkinken, karartma olmadan saniyede 50 kareye kadar çekim yapabilir. Kilitli AF/AE ile saniyede 120 kareye kadar daha da hızlı gidebilir. OM-1, 1/8000 saniye kadar hızlı ateşleyebilen bir odak düzlemli mekanik deklanşöre ve sessiz modda 1/32.000 saniye kadar hızlı bir şekilde patlayabilen bir elektronik obtüratöre sahiptir. Her iki mod da poz başına 60 saniyeye kadar çekim yapabilir.

OM Digital, arabelleği saniyede maksimum 10 kare mekanik deklanşör ile 139 RAW fotoğrafı, saniyede 20 kare hızında 108 RAW fotoğrafı ve saniyede maksimum 120 kare hızında 92 RAW fotoğrafı işleyecek şekilde derecelendirir.

Üst Düzey Yapı Kalitesi

OM Digital, OM-1’i Olympus tarafından başlatılan sağlam tasarım tarihini alıp bir sonraki seviyeye taşımak için tasarladı. OM-1, dünyanın tek IP53 dereceli kamerasıdır (“60 dereceye kadar herhangi bir açıda sprey şeklinde düşen suya” karşı en yüksek ikinci seviyede toz koruması ve koruma” sistemi, onu donmaya ve sıçramaya karşı dayanıklı hale getirir, ve -10 santigrat dereceye kadar düşük sıcaklıklarda çalışabilir.

AJ 211126 157621

Elektronik vizör, yaklaşık 5,76 milyon nokta çözünürlüğü, 1,65x’e kadar vizör büyütme, 0,005 saniyelik bir görüntüleme gecikmesi ve saniyede 120 kare yüksek hızlı ekran ile donatılmıştır.

OM Digital ayrıca önceki Olympus fotoğraf makinelerinin kullanıcılarına aşina olması için OM-1’deki menüyü yeniden tasarladı, ancak işlevleri bulmayı kolaylaştırmak için öğeler bölündü, birleştirildi ve basitleştirilmiş açıklamalarla birlikte yeniden sınıflandırıldı.

Splash BLK OM 1 12 40mm II 0261

Fotoğraf makinesi, OM Digital’in bir öncekinden %25 daha fazla güç sağladığını söylediği yeni bir BLX-1 pil kullanıyor ve 520 çekim için CIPA derecesine sahip. Aynasız kameralarda CIPA derecelendirmeleri son derece hatalı olduğundan, kart başına çekilebilecek gerçek fotoğraf sayısının bundan çok daha yüksek olacağını söylemek muhtemelen güvenlidir. Ek olarak, kamera USB-C bağlantı noktası aracılığıyla duvardan şarjı destekler ve uyumlu bir taşınabilir pil grubuyla bile çalışabilir.

C22 OM 1 BLK Top

Tam Video Yetenekleri

OM-1, saniyede 60 kareye kadar 4K ve saniyede 240 kareye kadar Full HD çekim yapabilir. Kamera ayrıca 30 dakikadan uzun video klipler kaydetmek için H.264 (8bit), H.265 (10bit) ve Çoklu Kare Hızını destekler. Dahili olarak, OM-1 H.265’te 4:2:0 10-bit ve HLG’de çekim yapabilir.

Kamera ayrıca harici cihazlara veya OM-Log profili veya HLG aracılığıyla 12 bit 4:4:4 ProRes’e kadar RAW veri çıkışını da destekler. Bu çıktının elde edilmesi için Atomos’tan bir ürün yazılımı güncellemesi gerekir.

P1180021

Diğer Geliştirmeler

OM Digital, OM-1’i saniyede 30.000 kez titreşerek sensördeki kiri ve tozu temizleyen süpersonik dalga filtreli toz azaltma sistemi ile donattı. Mekanik deklanşör 400.000 defadan fazla çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Kameranın kendisi iki SD UHS-II kart yuvasına sahiptir, kamera içi beş kategorili bir derecelendirme sistemine sahiptir ve bir akıllı telefon bağlantısı aracılığıyla minimum güç tüketimi ile çekim yeri bilgilerinin kaydedilmesine olanak tanır. OM Digital ayrıca gece görüş modunun nesneleri karanlık ortamlarda bile görmeyi kolaylaştırdığını ve Starry Sky AF modunun yıldızlara odaklanmayı eskisinden daha kolay hale getirmek için geliştirildiğini söylüyor.

BLK OM 1 12 40mm II HLD 010 0148

Fiyatlandırma ve Kullanılabilirlik

OM System OM-1 , 2022 yılının Mart ayının başlarında 2.200 $ karşılığında satışa sunulacak . Yeni BLX-1 pillerden ikisini tutan isteğe bağlı pil tutacağı 350$’a, her bir yedek pil ise 100$’a satışa sunulacak.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.