Kütüphane

Açık Havada Portre Fotoğrafları Çekmek İçin Günün En İyi Zamanı

Açık havada portre fotoğrafları çekmek için günün en iyi zamanı ne zaman? Sadece altın saatlerde çekim yapıp gün ortasından tamamen kaçınmalı mıyız yoksa birkaç basit ışık değiştiriciyle portrelerimizi çekmek için en parlak gün ışığı saatlerini kullanmak daha mı iyi? Bu kılavuzda, dış mekan portreleri için günün en iyi zamanlarını keşfediyoruz.

Portre, herkesin doğum günleri ve tatil günlerinde bir özçekim veya bir aile fotoğrafı çekme yeteneğine sahip olduğu, en erişilebilir fotoğraf türlerinden biridir. Ancak dışarı bir adım atın ve birdenbire hem nicelik hem de kalitedeki her türlü ışık değişikliği, çekebileceğimiz dış mekan portrelerini etkiler.

Koşulların kontrol edildiği ve aydınlatmanın, arka planın ve tasarımın hassas bir şekilde izlendiği bir stüdyoda kurulum yapmak çok iyi ve iyidir, ancak bir şeyleri açık havada almak işleri biraz daha zorlaştırmaya başlayabilir. Hava durumu, güneşin konumu, çekim yerleri ve bir fotoğrafçının çekim yeteneğini kısıtlayan erişim gibi sorunlarda, bir dış mekan portre oturumunun yanlış gitmesine neden olabilecek birçok değişken vardır.

Ancak bu kılavuzla, başarılı bir dış mekan portre çekimi sağlamak için günün her saati için en iyi uygulamaları vurgulayacağız. En iyi hava durumunu ve günün saatini planlamamıza yardımcı olan uygulamalardan, konularımıza düşen ışığın kalitesini ve miktarını en iyi şekilde değiştirmek için bazı yararlı ipuçlarına göz atmaya kadar. Ayrıca kamera ekipmanında nelerin aranacağını ve kamera ayarlarının nihai sonuçlarımızı nasıl etkileyebileceğini ele alacağız.

Açık Havada Portre Fotoğraf Çekimi Planlama

Açık Havada Portre Fotoğrafları Çekmek İçin Günün En İyi Zamanı

Açık havada portre çekmek, manzara veya astrofotografi gibi diğer tüm açık hava fotoğrafçılığı fotoğraf çekimlerinde olduğu gibi, oldukça fazla planlama gerektirir. Bunun nedeni, hava ve güneş pozisyonunun nerede ve nasıl çekim yapacağımız konusunda büyük rol oynamasıdır. Tabii ki yapılacak ilk şey, dışarı çıkmadan önce çekim yapılacak yerin hava durumunu kontrol etmektir. Atış süresine ne kadar yakın olursa, tahmin o kadar doğru olur, ancak bir takımda çalışıyorsanız diğerlerini son dakikada hayal kırıklığına uğratmaktan kaçınmak için bir bitiş süresi oluşturun.

Güneş ışığı konumunu planlamak , konum ne olursa olsun yıl boyunca güneş (ve ay) konumunu izlemeye yardımcı olan The Photographer’s Ephemeris veya PhotoPills gibi bir akıllı telefon uygulamasının kullanımıyla nispeten kolaydır . Gölge uzunluğu izleme ve altın saat açıları gibi ekstra yerleşik özellikler, belirli dış mekan portre stilleri için doğru konumda çekim yapmayı kolaylaştırabilir. Zamanda hızlı ileri ve geri almak mümkündür, bu nedenle fotoğraf çekiminden çok önce bunu kontrol etmek için hiçbir mazeret yoktur.

Fotoğrafta Altın Saat Nedir?

Portre fotoğrafçılarının hedeflediği günün en popüler dönemlerinden biri altın saattir veya güneşin doğuşundan hemen sonraki veya gün batımından hemen önceki kısa dönemdir; bu süre içinde güneşin düşük açısı bir sahnedeki doğal ışığın yumuşak ve altın rengi olmasına neden olur (dolayısıyla adı).

Portre Fotoğrafları Çekmek İçin Günün En İyi Zamanı
Gün ışığında doğal ışığı (üstte) ve altın saati (altta) gösteren karşılaştırma fotoğrafları.
Fotoğraflar TudorTulok’a aittir ve CC BY-SA 4.0 altında lisanslanmıştır.

“Sihirli saat” olarak da adlandırılan bu dönem, kolayca elde edebileceğiniz sıcak yönlü ışık nedeniyle portre çekmek için genellikle günün en iyi zamanı olarak kabul edilir.

golden hour portrait
Altın saatte çekilmiş bir portre.

Fotoğrafta Mavi Saat Nedir?

Altın saat gibi, mavi saat de gün doğumu ve gün batımı çevresinde bulunur, ancak gün doğumundan hemen önce veya gün batımından hemen sonra , güneşin ufkun altında olduğu ve nesnenizi doğrudan aydınlatmadığı kısa dönem (belki 20 veya 30 dakika) dışında .

Mavi saatte çekilen portreler mavi bir gölgeye ve daha karamsar bir kaliteye sahip olacaktır.

blue hour portrait
Mavi saatte çekilmiş bir portre.

Gün Doğumu ve Sabah Portreleri

Gün doğumu ve gün batımı özdeş olarak düşünülebilirken, aslında aralarında bazı önemli farklılıklar vardır.

Bir gecede, dünya dönerken ve güneş gözden kaybolduğunda atmosfer soğur. Atmosferdeki nem, zeminde yoğunlaşır ve konuma bağlı olarak, zeminde çiy ve hatta don oluşumuna neden olabilir. Güneş yükselirken, toprağı ısıtmadan ve bu nem buharlaşmadan önce, arka planda parıldayan mücevherler gibi yeni ışıkta parlayan yoğunlaşmayı yakalamak için küçük bir fırsat penceresi var.

Bir dış mekan portresine dahil ettiğiniz gökyüzü miktarı, günün saatinden de etkilenebilir. Sabahları bulutlar oluşmaya çalışır çünkü güneş henüz yeri güçlü termal konveksiyona izin verecek kadar ısıtmamıştır. Gökyüzünde bulutlar oluşturabilen bu yükselen havadır.

Hem gün doğumu hem de gün batımı arasında ortak olan bir şey, güneşin gökyüzünde alçakta durması, manzarayı kaydırması ve daha uzun gölgeler sağlamasıdır. Güneş atmosferin daha kalın bir bölümünden geçmek zorunda olduğu için mavi ışık daha fazla dağılır ve bu nedenle turuncu ve kırmızı gibi daha sıcak, daha düşük dalga boyundaki ışığı artırır. Bu, fotoğrafçının avantajına, doğal, sıcak, yan ışık veya yüz özelliklerini, saçı veya giysiyi vurgulamak için arka ışık için kullanılabilir.

portait at sunrise

Doğrudan güneşe çekim yapmak, silüet oluşturmayı kolaylaştırır, çünkü nesne kamera ile güneş arasına yerleştirildiğinde güneşin aşırı parlaklığı, koyu gölgeli tarafla tam bir tezat oluşturur. Ancak, bazen konunun bu şekilde karartılması kasıtsız olabilir, bu nedenle aşağıdaki aydınlatma bölümünde tartışacağımız buna karşı koymak için ek aydınlatma kullanılmalıdır.

Gün Ortasında Çekim

Güneşin en tepede olduğu gün ortasında yapılan çekimler, genellikle dış mekan portreleri için en kötü zaman olarak düşünülür. Bunun nedeni, tepedeki ışığın kötü görünmesi ve yüze aşağı doğru gölgeler yapmasıdır.

harsh sunlight portraits
Sert öğlen güneşi altında çekilmiş portreler.

Açık gökyüzü, açık tonlar ve gölgeler arasında daha büyük bir farkla çok daha sert gölgelere izin verecek ve kameraların dinamik aralıkta sınırlı oldukları için ayrıntıları yakalamasını zorlaştıracaktır. Tabii ki, bu etkinin yoğunluğu dünyanın neresinde olduğunuza bağlıdır, ekvatora daha yakın yerler bu etkiden her iki kutba daha yakın olanlardan daha fazla zarar görür.

Bu sert görünüm, aradığınız şey olabilir, çünkü tamamen fotoğrafların istenen stiline bağlıdır. Ama değilse, tepedeki güneşin sertliğini evcilleştirmenin bazı yolları var. En basit adım, ayakta duruş pozisyonunu, yüzü yukarıya, kameraya dönük şekilde uzanmış bir kişiyle değiştirmek olacaktır. Bu, öznenin yönüne bağlı olarak yüzdeki gölgeleri yeniden konumlandırır.

Light modifier

Sert ışık sorununu tamamen ortadan kaldırmak için biraz gölgeye gidin. Bir binanın gölgesi, ağaçların altındaki gölge veya bir tür bayrakla kendinize çizdiğiniz bir gölge (5’i 1 arada reflektörün siyah tarafı gibi) olabilir.

midday sun with shade

Ormanlık alanların derinliklerinde yürümek gibi, gölgede fazla uzaklaşmamak önemlidir, çünkü ne kadar ileri giderseniz o kadar karanlık olur. Bunun nedeni, ışığın ters kare yasasına göre yayılmasıdır , ancak bunun arkasındaki teknik jargondan kurtulacağız. Esasen, konu boyunca gölge oluşturmak için gerektiği kadar gölgeye gidin, ancak daha ileri gitmeyin. Bu, ışık yoğunluğunu orijinal kamera ayarlarına uyacak kadar parlak tutar.

Işığı tamamen engellemek yerine, ışığı biraz dağıtmak faydalı olabilir. Durum buysa, 5’i 1 arada reflektör (Lastolite Trigrip reflektör gibi) ışığı yumuşak bir şekilde yaymak için bir difüzyon paneli sunacaktır. Nesne ile güneş arasına yerleştirin ve en iyi sonucu elde etmek için çerçeveye girmeden nesneye mümkün olduğunca yakın tutun. Paneli ya kendiniz tutun, modeli tutun ya da bir ışık standına bağlı bir reflektör tutucuya kurun, ancak ağır rüzgarlarda ağırlığının düşürülmesi gerekebileceğinden dikkatli olun.

Lastolite reflector product shot

Gölgeler o kadar da kötü değilse ancak gölgeleri aydınlatmak için biraz dolgu ışığına ihtiyacınız varsa, o zaman bir reflektör iyi çalışır. Reflektör kitleri normalde ince bir dolgu için kullanılan beyaz, daha güçlü bir şey için gümüş, daha sıcak tonlar için altın ve gümüş ile altın arasında bir orta sıcaklık noktası elde etmek için gümüş/altın şerit (bazıları tarafından zebra olarak adlandırılır) olarak gelir.

Dolgu ışığı için diğer seçenekler, hız lambaları veya stüdyo flaşları gibi flaşlardır, ancak ikincisi genellikle ana güç gerektirir. Gün ortası normalde sürekli aydınlatma için fazla parlaktır, bu yüzden çok daha parlak ışık verebilen flaş aydınlatmasına yöneliyoruz.

Akşam Işığında Fotoğraf Çekmek

Gün batımı ışığı, gökyüzünün batı tarafında meydana gelmesi dışında (konuma bağlı olarak) gün doğumu ile aynı etkiyi verir. Böylece, gün doğumunda olduğu gibi aynı yan ve arka aydınlatmayı elde edebiliriz, ancak şimdi daha sıcak bir manzaradan gelen konveksiyon nedeniyle nesnemizin arkasındaki gökyüzünde daha büyük bulut oluşumlarını yakalama avantajına sahibiz.

Gün batımının etrafındaki zaman da daha yoğun olma eğilimindedir, çünkü sabahın erken saatlerine kıyasla daha fazla insan ayaktadır. Bu, insanlarla ve trafikle birlikte dış mekan portreleri çekmek için daha fazla olanak anlamına gelir. Bu, özellikle günlük hayatın koşuşturmacasını daha fazla yakalamak istediğinizde sokak sahneleri için iyi olabilir.

evening light portrait

Alacakaranlık ve Gece Fotoğrafları

Gün batımından sonra gece çökerken, güneşin doğrudan ışığının kaybolduğu, ancak sahnenin atmosferde hızla ilerlerken ortam ışığından hala etkilendiği bir mavi an ile karşılaşıyoruz. Tüm manzara artık gölgede ve bu nedenle daha düşük bir renk sıcaklığına sahip (Kelvin cinsinden ölçülür) ve bu nedenle daha mavi görünüyor.

twilight portrait

Azalan ışık seviyelerinde, telafi etmek için kamera ayarlarını değiştirmek iyi bir fikirdir. Görüntüyü aydınlatmak için daha geniş bir diyafram kullanılabilir, ancak bu aynı zamanda daha sığ bir alan derinliği de yaratacaktır. Alan derinliğinin aynı kalması gerekiyorsa, pozlamayı aydınlatmak için ISO duyarlılığını veya deklanşör hızını değiştirebiliriz. ISO duyarlılığı, görüntü sensörünün ışığa duyarlılığını artırır, ancak ne kadar yüksek ayarlanırsa, o kadar fazla görüntü paraziti ortaya çıkar, bu nedenle mümkünse bunu minimumda tutmak istiyoruz.

Daha uzun deklanşör hızı, görüntü sensörünün daha uzun süre ışığa maruz kalması anlamına gelir. Bununla birlikte, deklanşör hızı çok uzunsa istenmeyen bulanıklık ortaya çıkabilir; bu, fotoğraf makinesi sarsıntısı bulanıklığı (elde çekim yapılıyorsa) veya konunun yeterince sabit kalamadığı konu bulanıklığı olabilir. Ancak bu, konuyu ön planda dondurmak için bir flaş patlaması ile eşleştirildiğinde trafik izleri gibi hareketleri veya kasıtlı kamera hareketlerini kasıtlı olarak yakalayarak avantajımıza kullanılabilir.

Dış Mekanda Aydınlatma Konuları

Flash lighting

Konumuzu aydınlatmak en az ilk etapta çekimi ayarlamak kadar önemlidir. Sonuçta fotoğrafçılık, ışık ve gölge arasındaki etkileşimle ilgilidir. Bu nedenle, dış mekan portrelerinin nasıl aydınlatılacağını düşünmek önemlidir.

Gün boyunca, güneşin parıldadığı zamanlarda, flaşlar ve stüdyo flaşları, muhtemelen dışarıdaki portrelere ışık vermenin en iyi yoludur. Bunun nedeni, güneş ışığını doldurmak veya hatta üstesinden gelmek için kısa bir patlamada büyük miktarda ışık vermeleridir. Speedlight flaş birimleri iyi bir taşınabilir seçenektir ve genellikle AA pillerle çalışır ve bu da onları ucuz ve birçok kişi için erişilebilir kılar. Stüdyo flaşları, genel olarak daha güçlü olmakla birlikte, genellikle ana güç gerektirir, bu nedenle pilleri bitenler olsa da, yalnızca bir güç kaynağına yakın çekimler için iyidir.

Sürekli aydınlatma, yeni başlayanlar için daha iyidir, çünkü ışığın konu üzerindeki etkisini görebilirler ve kamera ayarları, deklanşör hızı senkronizasyonu gibi herhangi bir kısıtlama olmaksızın değiştirilebilir. Sürekli ışıklar, flaşların olmadığı yerlerde video çekmek için de kullanışlıdır. Bununla birlikte, bu aydınlatma genellikle flaş aydınlatmasıyla karşılaştırıldığında çok daha sönüktür ve gün batımı, alacakaranlık veya gece gibi düşük ışıklı fotoğrafçılık için daha iyidir.

Kit Seçimi Fark Yaratır

Lensler, herhangi bir görüntünün nasıl göründüğü konusunda büyük bir rol oynar ve özellikle dış mekan portrelerinde önemlidir. Elbette, odak uzaklığı fotoğrafın nasıl göründüğü üzerinde bir rol oynar, daha uzun lensler nesneleri arka plana karşı daha fazla izole eder ve görünüşte yüz özelliklerini düzleştirmek için perspektifleri sıkıştırır. Ancak mercek kaplamaları, parlamayı ve gölgelenmeyi azaltan daha iyi kaplamalarla, fotoğrafçının güneşe doğru çekim yapma yeteneğini de etkiler.

Aperture blades bokeh

Diyafram bıçaklarının şekli, bokeh’in (odak dışı alanlar) nasıl göründüğünü doğrudan etkiler. Daha fazla sayıda bıçak ve daha fazla dairesel şekil, dairesel ve pürüzsüz bokeh üretecektir. Ancak, küçük bokeh dairelerini kalplere, yıldızlara veya başka herhangi bir şeye dönüştürmek için kendi özel şekilli lens kapaklarımızı satın alarak veya yaparak bunu etkileyebiliriz.

Sürekli çekim patlama hızlarının yüksek olması gereken bir koşucunun veya başka bir sporcunun hareketi gibi aksiyon portreleri çekmedikçe, kamera gövdeleri genel olarak dış mekan portre sonuçları üzerinde daha az etkilidir. Bununla birlikte, bir kameranın bir lensle bağlantı kurma ve loş ortamlarda odaklanma yeteneği, düşük ışıklı portreler için önemli olabilir. Giriş seviyesi DSLR’ler ve aynasız kameralar genellikle -3EV’ye kadar odaklanır ve en gelişmiş kameralardan bazıları sürekli artan performansla -6.5EV’ye ulaşabilir.

İşte karşınızda: Açık havada portre fotoğrafları çekebileceğiniz günün en iyi zamanlarına dair bir açıklama ve en iyi şekilde aydınlatılmış fotoğraflar için bazı öneriler. Herhangi bir fotoğrafçılık türünde olduğu gibi, bu alanda bilgi edinmenin en iyi yolu yapmaktır , bu nedenle ilk önce kazanmak için günün çeşitli saatlerinde ve çeşitli ışık koşullarında fotoğraf makineniz, ışıklar ve bir portre nesnesi ile dışarı çıktığınızdan emin olun. -her biri ile en iyi şekilde nasıl başa çıkılacağına dair el deneyimi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.