Kütüphane

Bir fotoğraf serisi nasıl oluşturulur?

Bir fotoğraf serisi oluşturmak, bir konuyu göstermenin harika bir yoludur ve birçok fotoğrafçının yaratıcılık, teknik ve zanaatları hakkında düşünme biçimleri açısından sınırlarını zorlamasını sağlar. Bu makalede, konunuzu seçmekten görüntülerinizi organize etmeye ve seçmeye ve post prodüksiyona kadar bir fotoğraf serisi oluşturmanın çeşitli temel yönlerini gözden geçireceğiz.

Bir fotoğraf serisi nasıl oluşturulur?
© Ratapan Anantawat | Bir fotoğraf serisi nasıl oluşturulur?

Fotoğraf serisi nedir?

Seri, belirli bir konuyu göstermek, bir mesajı iletmek, bir vizyonu sunmak, bir gerçeği ortaya çıkarmak, belirli bir estetiği göstermek vb. İçin birbiriyle etkileşime giren bir dizi görüntüdür. Bir fotoğraf serisindeki görüntüler bağımsız olarak farklı olabilir, ancak birbirlerini tamamlarlar ve birlikte gruplandıklarında serinin konusunu vurgulamaya yardımcı olurlar.

Konunuzu ve niyetinizi seçmek

Bazen bir fotoğraf serisine başlamak için gereken tek şey, diğerini yansıtan bir resimdir. Seriniz ister biraz tesadüfen doğmuş olsun, ister planlamayı tercih edin, konunuza ve ana niyetinize hizmet etmesi gereken şey bir görüntüden diğerine yankılanan bu yankıdır. Bir serinin konusu çok geniş ve çeşitli olabilir ve temaya bağlı olarak makro fotoğrafçılık, mimari, foto muhabirliği, portre, yemek fotoğrafçılığı, hayvan fotoğrafçılığı, spor vb. Herhangi bir fotoğraf stilini entegre edebilir. Çeşitli alanlar ve stiller konunuza hitap etmek için birbirleriyle bile birleştirilebilir.

Kendi içinde birkaç manzarayı fotoğraflamak ve arka arkaya sergilemek bir dizi oluşturmak için yeterlidir, ancak amacınız ne kadar spesifik olursa, diziniz o kadar güçlü bir etki yaratacak ve öne çıkacaktır. Kendinize özellikle neyi göstermek istediğinizi, hangi mesajı iletmek istediğinizi, konunuzun hangi yön (ler) ini vurgulamak istediğinizi sorarak konunuz hakkında daha spesifik olabilirsiniz. Bu şekilde, örneğin, dönüştürebilirsiniz. Havanın nasıl olduğunu göstermek için yılın 12 ayını temsil etmek üzere her ay aynı anda çektiğiniz özdeş bir konuyu seçerek teması “Etretat, Normandiya’da Mevsimler” olan bir dizi basit manzara dizisi Gökyüzünün, denizin, yeşilliklerin ve çiçeklerin vb. renkleri bir mevsimden diğerine değişir.

Bu, pek çok örnekten sadece bir tanesidir ve temanızı en küçük çerçeveye daraltabilir veya tersine, konunuza daha geniş bir vizyonla yaklaşabilirsiniz.

Bir fotograf serisi nasil olusturulur 0002
© Cole Keister

Seriniz için doğru formu seçmek

Temanızı bulduğunuzda, serinizin hangi formu alacağına karar vermelisiniz. Bunu yapmak için, serinizi güçlendirmek ve görüntüler arasında bir bağlantı kurmak için diğer ortak konuları seçebilirsiniz. Tarz, format, kullanılan fotoğraf tekniği, çerçeveleme, açı, belirli bir ışık seçimi vb. Olabilir. Bir görüntüden diğerine tekrarlama ince olabilir, ancak tek tek fotoğraflarınızı daha büyük bir bütün halinde tutturur ve daha fazlasını oluşturur. homojenlik. Tekrarlayan bir yaklaşım seçmemek de mümkündür, ancak bu durumda, serinize tutarlılık kazandırmak için ekstra dikkatli olmanız ve özellikle son temanıza odaklanmanız gerekecektir. Son olarak, serinizin A’dan Z’ye yapısını önceden tahmin etmek, gerekirse kendinize belirli kısıtlamalar getirmek ve şansa yer bırakmak size kalmıştır.

Görüntülerinizi birbirine bağlama

Sıralama ve seçme, bir dizi yapımında çok önemli adımlardır ve göz ardı edilmemelidir. Ne yapacağınızı zaten bildiğinizden emin olsanız bile, bir genel bakış elde etmek ve hangilerinin birlikte en iyi şekilde çalıştığını görmek için ilk önce görüntülerinizi yan yana koyarak sıralayın. Yararsız olduğunu düşündüğünüz görüntüleri saklayacağınızı ve diğerlerini attığınızı görünce şaşıracaksınız; bu, çarpıcı aracılığıyla serinize pek bir katkı sağlamaz. Estetiğin kendisi serinizin konusu ya da anahtar bir bileşeni olmadığı sürece konu estetiğin önüne gelir.

Daha önce bahsedildiği gibi, görüntüler farklı şekillerde birleştirilebilir: başka bir görüntüyü yansıtan bir ayrıntı, renkler, doku, çerçeveleme, geniş bir çekim, ardından sıkı bir çekim, belirli bir ışık türü vb. Hangi fotoğrafların işe yaradığını kolayca bulabilirsiniz. iyi birlikte ve hangileri değil. Şüphe duyduğunuzda, arkadaşlarınızdan ve ailenizden geri bildirim isteyin. Bazen bir konudaki taze gözler daha net görmenize yardımcı olabilir.

Bir fotograf serisi nasil olusturulur 0003
© Annie Spratt

Post prodüksiyon

Post prodüksiyon aşaması da çok önemlidir. Kusursuz bir fotoğraf tekniğine sahip değilseniz ve tüm çekimlerinizi dikkatlice planlamadıysanız, görüntülerinizin homojen olmasını sağlamak için pozlama, kontrast, kolorimetri ve diğer değişkenler açısından bazı ayarlamalar yapmanız gerekecek. Post prodüksiyon çalışmalarının miktarı, konunuzu pekiştirmek söz konusu olduğunda, dizinizde estetiğin ne kadar büyük bir rol oynadığına da bağlıdır, ancak her iki durumda da bu çok önemli bir adımdır.

Sonuç olarak

Bir fotoğraf serisi oluşturmak, zanaatınızı geliştirecek, gözünüzü keskinleştirecek ve resimlerinize farklı bir şekilde yaklaşmanızı sağlayacak mükemmel bir egzersizdir. İlk adım, resimlerin birbirleriyle iletişim kurması gerektiğini göz önünde bulundurarak örneklenecek bir konu seçmektir. Bundan sonra, işinize en uygun formu seçmeden önce etkisini ve iletmek istediğiniz mesajı en üst düzeye çıkarmak için serinizi net bir şekilde tanımlamanız gerekir. İster kısa ister uzun vadede dizi yapıyor olun, seçim sürecinde görsellerinizi olabildiğince eşleşecek şekilde birleştirmeyi unutmayın. Son olarak, post prodüksiyon, dizinizi sonuna kadar homojenleştirmek istiyorsanız atlanmaması gereken son bir adımdır.

Bir fotograf serisi nasil olusturulur
© Jakari Ward

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.