Kütüphane

Time-lapse Fotoğrafçılık: Yeni Başlayanlar İçin Bir Kılavuz

Time-lapse Fotoğrafçılık, ardışık görüntülerin düzenli aralıklarla çekildiği ve ardından bir video oluşturmak ve zaman atlama izlenimi yaratmak için bir araya getirildiği bir tekniktir. Aşağıdaki birkaç kurala ve ipucuna uymanız koşuluyla, şimdi genel halkın ulaşabileceği etkileyici sonuçlar elde etmek için hazırlık ve her şeyden önce çok sabır gerektiren bir fotoğraf tekniğidir.

Time-lapse video

1 – Time-lapse fotoğrafçılık için ihtiyacınız olan ekipman

Zaman atlamalı güzel fotoğraflar çekebilmek için doğru ekipmana sahip olmak çok önemlidir, aksi takdirde birçok sorunla uğraşmanız gerekecek ve çok fazla zaman kaybedeceksiniz. Başlamadan önce, gerekli tüm ekipmana sahip olduğunuzdan emin olmanızı öneririz.

Time-lapse Fotoğrafçılık: Yeni Başlayanlar İçin Bir Kılavuz
© Ingo Doerrie / Unsplash

İlk olarak, en iyi görüntü kalitesini elde etmek için manuel modda ayarlanabilir bir kameraya, tercihen büyük bir Micro 4/3, APS-C veya 24 x 36 mm tipi sensöre sahip hibrit veya refleks tip bir kameraya ihtiyacınız olacaktır . Özel bir uygulama ile donatılmışsa akıllı telefonunuzu da kullanabilirsiniz. Eğer bir olduğundan emin olun tam dolu bir pil ve yüksek kapasiteli bir bellek kartı (veya ideal olarak birden fazla) (RAW + JPEG formatında çekim özellikle) uzun süre ateş ve tüm görüntüleri saklamak için şunları yapabilirsiniz böylece.

Kameranızı sabitlemek için bir tripod kullanmak çok önemlidir. Kaliteli hızlandırılmış görüntüler üretmek için çok kararlı ve iyi dengelenmiş olması ve hiçbir şekilde hareket etmemesi gerekir. Son olarak, bir aralık ölçere veya aralık zamanlayıcıya ihtiyacınız olacak. Genellikle orta menzilli ve profesyonel kameralarda yerleşiktir. Bir tanesine sahip değilseniz, harici bir zamanlayıcıyı veya bir uzaktan kumandayı olan bir uzaktan kumandayı tercih edebilirsiniz.

Time lapse Fotografcilik Yeni Baslayanlar Icin Bir Kilavuz 0002
EOS fotoğraf makineleri için uzaktan kumandalı Canon aralık zamanlayıcı örneği

Videonuzu çektiğiniz fotoğraflardan düzenlemek için doğru türde bilgisayar ve yazılıma ihtiyacınız olacağını unutmayın .

2 – Çekim öncesi hesaplamalar 

İyi zaman aralıklı fotoğrafçılık, hazırlıklı olmak demektir. Rastgele bir zaman aralığı ve yaklaşık bir toplam süre seçebilirsiniz, ancak önceden yapılan birkaç hesaplamayla kesinlik ve öngörü rotasına da gidebilirsiniz.

Şehir ortamında hızlandırılmış fotoğrafçılık

Ana adım, her çekim arasında gereken zaman aralığını belirlemektir . Dikkatli olun, bu zaman aralığı, fotoğraf makinesine görüntüyü kaydetme süresi vermek için seçilen pozlama süresinden daha uzun olmalıdır. Pozlama süresi, fotoğrafı çekilecek konuya ve istenen işleme göre seçilmelidir, burada referans için kapsamlı olmayan bir liste vardır:

– 1 ila 2 saniye: hızlı hareket eden nesneler (yayalar, trafik, bulutlar vb.)
– 2 ila 5 saniye: gün doğumu ve gün batımı
– 5 ila 10 saniye: yavaş hareket eden bulutlar
– 10 ila 30 saniye: güneşin yörüngesi veya sakin havada ay
– 20 ila 60 saniye: yıldızlı gökyüzü
– 1 ila 2 dakika: yavaş hareket eden konular, bir elementin hızlı büyümesi
– 5 ila 15 dakika: Yapım aşamasındaki projeler, yavaş büyüyen bitkiler 

İçin size çekim arasındaki gereken zaman aralığını belirlemek , ayrıca aşağıdaki hesaplamaları gerçekleştirebilir:

– Toplam olay süresi (dakika cinsinden) / istenen hızlandırılmış süre (saniye cinsinden) x çarpma katsayısı. Çarpma katsayısı 60 fps’ye karşılık gelir. İşte somut bir örnek. 
– 2h30 (yani 150 dakika) süreli bir etkinlik için, 24 fps’de 2 dakikalık (120 saniye) bir video yapmak istiyorsanız, aşağıdaki hesaplamayı yapmanız gerekir: 150/120 x (60/24) = 3.1 saniye 

Daha sonra, bu sonucu elde etmek için ihtiyacınız olan görüntü sayısını hesaplayabilirsiniz: Toplam olay süresi x dakikada 60 saniye / aralık = 150 x 60 / 3.1 = 2903 fotoğraf.

Bu hesaplamalar, örneğin belirli bir etkinlik sırasında sınırlı çekim süreniz olduğunda çok kullanışlıdır. 

Time lapse Fotografcilik Yeni Baslayanlar Icin Bir Kilavuz 0003
© Max Peters / Unsplash

Ayrıca değerlendirebilir istenen kayıt ve nihai videonun kare hızı toplam süresi kayıt üzerinde resim sayısını: 

Time-lapse videonun çalışma süresi (saniye cinsinden) x son videonun fps’si = çekilecek fotoğraf sayısı
– Örnek: 24 fps’de bir dakikalık video için: 60 saniye x 24 fps = çekilecek 1440 fotoğraf.

Çekiminiz herhangi bir zaman kısıtlamasına tabi değilse, ancak başka bir videoyu entegre etmek için kalibre edilmiş bir time-lapse video oluşturmak istiyorsanız, örneğin gereken toplam çekim süresini hesaplayabilirsiniz

Saniye cinsinden pozlama süresi x kaydedilecek görüntü sayısı = toplam çekim süresi (saniye cinsinden).
– Örneğin, 8 saniyelik aralıklarla çekilen 4.500 kareden oluşan 25 fps’de 3 dakikalık yavaş hareket eden bulut Time-lapse bir video üretmek için.
– 8 saniye x 4.500 görüntü = 36.000 saniye veya 10 saatlik çekim.

Time lapse Fotografcilik Yeni Baslayanlar Icin Bir Kilavuz 0004
© Nathan Anderson / Unsplash

3 – Ayarlarınızı yapma

Yüksek kaliteli time-lapse fotoğrafçılık için, Manuel moda (M) geçmeniz ve pozlama ayarlarını kendiniz ayarlamanız önemlidir . Maruz kalma süresi, konunuza veya diğer çeşitli parametrelere göre önceden belirlenmiştir. ISO hassasiyetini minimum düzeye (kameraya bağlı olarak 50, 100 veya 200 ISO) düşürün ve büyük alan derinliğine sahip olmak ve dolayısıyla daha keskin görüntüler elde etmek için f / 5.6’nın ötesinde, tercihen f / 8’den büyük bir diyafram açıklığı seçin.

Otomatik netlemede istenmeyen değişikliklerden kaçınmak için (özellikle gece çekim yaparken) odağı manuel olarak da yapın

Son olarak, beyaz dengesini manuel olarak ayarlamayı düşünün , böylece bir çekimden diğerine de değişmez ve en iyi görüntü kalitesi için JPG + RAW formatını tercih edin . Artık nihayet çekime başlamaya hazırsınız.

4 – Videonuzu düzenleme

Time lapse Fotografcilik Yeni Baslayanlar Icin Bir Kilavuz 0005

Yalnızca JPG formatında çekim yaptıysanız, Windows Movie Maker (Windows), Filmora Video Editor (Windows), Open gibi bir video sekansı oluşturmak için fotoğrafları içe aktarabilen çoğu ücretsiz düzenleme yazılımıyla videonuzu kolayca düzenleyebileceksiniz. Shot Editor (Windows, Mac, Linux) ve iMovie (Mac). 

Fiyat etiketli profesyonel yazılım açısından, Adobe Premiere Pro (Windows ve Mac) veya Final Cut Pro (Mac) tercih edebilirsiniz. 

Time Lapse Tool (Windows) ve Time Lapse Assembler (Mac) gibi hızlandırılmış fotoğrafçılık için özel olarak tasarlanmış bir yazılım da olduğunu unutmayın.

Görüntülerini rötuşlamak, RAW dosyalarını kullanmak ve videoyu tek bir yazılım uygulamasıyla düzenlemek isteyenler, LIghtroom için Timelapse + STUDIO eklentisini kullanabilir. Görüntüleri toplu halde işlemek için mükemmel bir çözüm, bu da süreci büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Yukarıdaki, Time-Lapse fotoğrafçılık yapmanıza yardımcı olabilecek kapsamlı olmayan bir yazılım listesi. Hızlandırılmış videonuzun son düzenlemesinde size rehberlik edecek birçok çevrimiçi eğitim de vardır.

Sonuç olarak

Time-lapse fotoğrafçılıkta elinizi denemek, ne kadar karmaşık göründüğünden dolayı bazen zor olabilir. Günümüzde akıllı telefonu veya kamerası olan herkes tarafından erişilebilir olsa da, iyi bir hazırlık, çok sabır ve pratik gerektirir. Makine hareket halindeyken ve fotoğrafçı tavsiyeleri adım adım izledikten sonra, hızlandırılmış fotoğrafçılık, yaratıcı filtreler, profesyonel montaj, hareket dahil etme vb. Yoluyla sonsuz bir şekilde mükemmelleştirilebilen çok sayıda görsel ve yaratıcı olasılık sunar. Keşfedin, deney ve yakında, time-lapse video sizin için hiçbir sır tutmayacaktır.

Time lapse Fotografcilik Yeni Baslayanlar Icin Bir Kilavuz 0006
© Casey Horner / Unsplash

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.