Kütüphane

Polaroid Kurucusu Edwin Land, 1970’te Akıllı Telefon Kamerasını Öngördü

Polaroid’in kurucusu Edwin Land, zamanının vizyon sahibi bir teknoloji deviydi ve öncü girişimcilerde yaygın olduğu gibi, Land teknolojinin nereye gittiğine dair alışılmadık bir öngörüye sahipti.

İşte Land’in herkesin cebinde akıllı telefon kameralarının yaklaşan çağını doğru bir şekilde tahmin ettiği 1970’den güzel bir video.

Film, Polaroid‘in 1970 yılında hissedarlar toplantısı için çekildi ve Land’in şirketin genel merkezinde (helikopterle) ve fabrikalarda (yürüyerek) bir tur verdiğini gösteriyor.

Land, yapım aşamasında olan bir fabrikada dolaşırken, şirketinin geçmişini ve nereye gittiğini (ikonik SX-70 katlanır tek lensli refleks kameranın lansmanı) tartışıyor.

Videoda saat 10: 45’te başlayan monolog sırasında Land, fotoğrafın geleceğine ilişkin vizyonunu paylaşıyor ve tahminleri esrarengiz bir şekilde doğruydu (vurgu bizimkileri):

1944’e geri dönmeliyiz, insanın bir parçası olacak, hafızanıza ek olacak , her zaman yanınızda olan bir fotoğraf türünün ilk konseptine geri dönmeliyiz, böylece bir şeye baktığınızda, aslında bir düğmeye basabilir ve bunun bir kaydını tutabilirsiniz – doğruluğu, karmaşıklığı, güzelliği – sonsuza kadar buna sahip olabilirsiniz. Şimdi bu tür bir kamera, 1944’te var olmayan bütün bir teknoloji ailesini ima ediyordu. Açıkçası, başlama yeri görüntünün kendisiydi.

Çalışmamızı yaptığımız ilk alan, anlık görüntünün kendisini sıvısız hale getirmekti. Hatırlayacağınız gibi kameralar büyüktü ama kabul edilebilirdi. Büyük bir amaç için büyük makinelerdi. Onlar uzun bir yol vardı ben yaklaşık sonra benim cebinden bir cüzdan çıkarmak ve belki de cüzdan basın açmak için bir düğmeye yakın cüzdan ve resmi var edememek konuşmak için kullanılan rüya .

1944’te, bir fotoğraf makinesinin işe yarayacağı, ancak renk paketinin yapacağı bir fotoğraf makinesinin, akla gelebilecek olsa bile belki yüz dolara mal olacağı düşünülebilirdi. Ve yine de, geldiğimiz kadarıyla ve bu başarı kadar dikkat çekici göründüğü kadarıyla, kamera konseptinin gerçekleştirilmesinden hala çok uzağız , ah, telefon gibi – bir şey hafızanıza güvenemeyeceğinizden emin olmak istediğiniz bir olay ortaya çıktığında veya sizi çok ilgilendiren herhangi bir nesneyi veya güzel bir sahneyi kaydetmek istediğinizde tüm gün boyunca kullandığınızı . Sadece partiler ya da geziler vesilesiyle ya da torunlarınız sizi görmeye geldiğinde kullanacağınız bir kamera, kaleminiz ya da gözlüğünüz kadar sık ​​kullanacağınız bir kamera.

Polaroid Kurucusu Edwin Land, 1970'te Akıllı Telefon Kamerasını Öngördü
Polaroid’in kurucusu Edwin Land, geleceğin kameralarını kullanarak nasıl olacağını düşündüğünü gösteriyor.

Öyleydi 1944 yılında babasının sadece yakalamıştı aile tatil fotoğrafını görseydi arazinin 3 yaşındaki kızı Jennifer 35 yaşındaki babası istedi. Çekilen bir fotoğrafı anında görme teknolojisi henüz mevcut değildi, bu yüzden Edwin Land bunu icat etti.

Polaroid kameranın ne olması gerektiğini görebiliyordum. Benim için bir tane daha inşa etmeden önce önümde oturuyormuş gibi gerçekti, ”dedi Land bir keresinde. “Pazar araştırması, ürününüz iyi olmadığında yaptığınız şeydir.”

Land o kadar ileri görüşlüydü ki, Steve Jobs onu idolleştirdi ve kendi kariyerini Lands’den sonra modelledi .

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.