Kütüphane

Covid-19 Korunma : Serbest Fotoğrafçılar için İpuçları

Çeşitli sağlık kuruluşlarından sosyal uzaklaşma hakkındaki son kılavuzlar göz önüne alındığında, yeni koronavirüs ve neden olduğu hastalık (COVID-19), birçoğumuzun bir süre kendi kendini tecrit edeceği anlamına gelir. Bir serbest çalışan olarak, zorla yaptırılan bu kesinti süresini nasıl olumlu bir şekilde yönetebilirsiniz?

Son beş hafta boyunca, zaten işten zorla “uzaklaşmaya” uğraşıyordum. Yaklaşan bir kitap için fotoğraf çekerken bir kaza beni kırık bir ayak bileği sonrasında altı hafta çalışamadım. Yeni koronavirüs (covid-19) pandemisinin büyümesiyle, birçok serbest çalışan artık benzer bir çalışma yapamamaktadır.

Serbest çalışanlar herhangi bir Yasal Hasta Ücreti almazlar, bu nedenle çalışmadığımız zaman gelirsiz kalırız. Bu nedenle, son birkaç haftadır topladığım bazı ipuçlarını bu zamanı olumlu bir şekilde kullanmaya çalıştığımı düşündüm.

Covid-19 Korunma : Serbest Fotoğrafçılar için İpuçları
Covid-19 Korunma : Serbest Fotoğrafçılar için İpuçları 10

Müşterilerle İletişim Kurun

Hatırlamanız gereken ilk şey, müşterilerinizin size ne olduğunu bilmemesidir. Çalışamayacağınızı bildiğiniz anda onlarla iletişime geçin. En önemlisi kesinlikle dürüst olmaktır.

  • Onlarla neden çalışamayacağınızı bildirin.
  • Onlara işi yapamayacağına dair bilgi verin.
  • Tekrar çalışabileceğinizi beklediğinizde bir gösterge verin.
  • Bir depozito veya ücret ödenmişse, başka bir tarih için geri ödeme veya yeniden rezervasyon teklif edin.

Ayak bileği kırılması nedeniyle yaklaşık 20 randevuyu iptal etmek zorunda kaldım. Müşterilerden biri hariç tümü yeniden planlamayı kabul etti. Bu her zaman böyle olmayacaktır, ancak eminim açık ve dürüst yaklaşım müşterilerin sizinle çalışacağı anlamına geliyordu.

isolation2 800x26201 1
Covid-19 Korunma : Serbest Fotoğrafçılar için İpuçları 11

Müşteri Yolculuğunu Düşünün

Bu doğrudan müşterilerle iletişim kurmaya yol açar ve kontrole baktığınızdan emin olmanın harika bir yoludur. FareHarbor tarafından sağlanan fotoğraf atölyeleri için harika bir rezervasyon sistemim var. Sağladıkları özelliklerden biri, müşterilerin atölyelerini rezerve ettiklerinde unutmaması için metin ve e-posta hatırlatıcılarıdır. Ayrıca atölye sonrası anketleri göndermeme yardımcı oluyorlar, böylece gelecekte müşteri deneyimini daha da iyi hale getirebiliyorum.

FareHarbor ile çalışarak, müşterilere ne zaman yeniden planlanacaklarına karar verirken mesaj gönderebilecek otomatik tetikleyicileri oluşturabildim. Zaten sistemde yerleşik bir süreç vardı, bu yüzden işe geri dönene kadar mesajları bir süre durdurabiliyordum.

Küçük bir işletme olarak itibarınız muhtemelen sahip olduğunuz en büyük varlıklardan biridir. Müşterinizin ne hissettiğini düşünmeden bir vuruş yapması saçma olurdu.

Covid-19 Korunma : Serbest Fotoğrafçılar için İpuçları
Covid-19 Korunma : Serbest Fotoğrafçılar için İpuçları 12

Kişisel Gelişim

Serbest çalışanlar müşterilerinin gerçekten önemli olduğunu bilirler. Onlar olmadan ödeme almazlar ve ödeme yapılmadan daha uzun süre serbest kalmazlar. Bunun bir sonucu olarak, tanıdığım fotoğrafçılar (ve diğer serbest çalışanlar) ellerinden geldiğince çalışmaya çalışıyorlar. Sorun şu ki, kendilerini geliştirmiyorlar.

Birkaç hafta kendi kendini tecrit etme, bazı kişisel gelişim yapmak için mükemmel bir fırsattı. Öğrenmek için anlam kazandığınız becerileri düşünün, ardından çevrimiçi olun. YouTube ve Vimeo’da ücretsiz içeriğe sahip binlerce video var. Bilginizi okumak ve genişletmek için bloglar (bunun gibi!) Var. Ayrıca https://kelbyone.com/, Creative Live veya LinkedIn Learning gibi eğitimcilere de kaydolabilirsiniz. Bu hizmetlerden en az ikisinde bir haftadan bir aya kadar ücretsiz deneme sürümleri bulunur. Son ikisi sadece fotoğrafçılığı kapsamıyor; aynı zamanda web geliştirme, iş becerileri ve pazarlama konularında da eğitim veriyorlar.

Biraz kendi kendini geliştirme ile, sadece bazı kayıp gelirleri geri almanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda gelecek için ek bir gelir kaynağı olacak becerilere sahip olabilirsiniz!

Covid-19 Korunma : Serbest Fotoğrafçılar için İpuçları
Covid-19 Korunma : Serbest Fotoğrafçılar için İpuçları 13

Sosyal Medya ve Web Sitenizi Güncelleyin

Her serbest çalışan sosyal medyanın önemini bilir. Etkileşim oluşturmanın harika bir yoludur. Artan katılımla, daha fazla satış yapma olasılığınız daha yüksektir. Sorun şu ki, sosyal medya çok zaman alıcı! Artık kendinize tecrit ederken bir kısmını sosyal medya oyununuzu güçlendirmek için harcayabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz bir dizi sosyal medya yayını oluşturun. Sadece iki hafta (ya da benim durumumda altı hafta!) İçin değil, önümüzdeki birkaç ay için. Serbest fotoğrafçıların etraflarında çok fazla içerik olmalı – işi çekecek ve tutacak görsel olarak uyarıcı yayınlar oluşturmak için bunu nasıl kullanabileceğinizi düşünün.

İçinde sıkışıp kalmanız, aynı zamanda yayın oluşturamayacağınız anlamına gelmez. Kendini izole ettikten sonraki ilk dört blog yazım, güzel sanatlar ve çağdaş çiçek fotoğrafları oluşturmak için basit aydınlatma kurulumlarını kullanmanın farklı yollarını inceledi. Müşterilerden bu yayınların gerçekten popüler olduğu konusunda geri bildirim aldım. Sadece sınırlı sayıda çerçeveli baskılar olarak da sunulabilecek materyaller vermediler!

Covid-19 Korunma : Serbest Fotoğrafçılar için İpuçları
Covid-19 Korunma : Serbest Fotoğrafçılar için İpuçları 14

Para Bulun

Kısa vadeli zorunlu devamsızlıklar nakit akışı ile ilgili sorunlara neden olacaktır. Umarım, size gelebilecek tasarruflarınız olur. Yapsanız bile, çalışmadığınız zamanlarda bile nakit getirecek faaliyetleriniz var.

İşletmemdeki fotoğraf atölyesi öğesinin bir parçası olarak, web sitemde hediye çeki teklif ediyorum. Bu, insanların önceden atölye satın almalarına izin verir. Ödeme peşin yapıldığı için nakit akışımı kolaylaştırıyor. Reklam çalışmalarınızı, kendi kendini yalıtamayacağınız olağan şeyleri tanıtmaktan değiştirin. Bunun yerine, etkin olmadan parayı getirirken yapabileceğiniz etkinliklerin reklamını yapın.

Covid-19 Korunma : Serbest Fotoğrafçılar için İpuçları
Covid-19 Korunma : Serbest Fotoğrafçılar için İpuçları 15

Finansmanların Üstüne Çıkın

Çoğu zaman yaratıcı endüstrilerde (ve diğer işlerde) ‘sıkıcı’ şeyler geride bırakılır ve unutulur. Ertelenmesi kolay işlerden biri finansal yönetimdir. Yılın bir döneminde, serbest çalışanın yıl sonu hesapları sunması gerekecektir. Eski moda ayakkabı kutusu dosyalama sistemini kullanan bazı insanları (ben değil!) Tanıyorum. Tüm makbuzlarını bir araya getirmeye çalışırken Ocak ayında birkaç gün kabus görüyorlar. İçinde sıkışıp kalmış birkaç haftanız varsa, kendinizi organize etmek için bu zamanı kullanın.

FreeAgent gibi, yıl sonunda faturalarınızı, makbuzlarınızı ve hesaplarınızı İç Gelir’e göndermenize olanak tanıyan raf sistemleri bulunmaktadır. Alternatif olarak, bir muhasebeci kullanmak istiyorsanız, makbuzlarınızı Cloud depolama alanına taramak, bu ayakkabı kutusunu toplamanın iyi bir yoludur. Serbest fotoğrafçı olarak, bu ikinci yaklaşımı kullanıyorum ve tüm muhasebemi Light Blue Software‘e kaydediyorum. Bu benim için harika bir yaklaşımdı ve genellikle yıl sonu hesaplarım yıl sonundan 3 ay sonra imzalandı. Bu, Ocak ayında müşterilerle gerçekten meşgul olacağınız son dakika acele etmeyeceğiniz anlamına gelir!

Kaybedebileceğiniz bir diğer finansal görev de giderlerinize bakmaktır. Cep telefonu sözleşmeniz sona erdi, bu da daha ucuz bir sözleşme bulabileceğiniz anlamına mı geliyor? Geniş bandınız için çok mu fazla para ödüyorsunuz? Bir fiyat karşılaştırma web sitesinde sadece birkaç saat arama yapmak size büyük tasarruflar sağlayabilir.

Geri Dönmeye Hazır Olun
Covid-19 Korunma : Serbest Fotoğrafçılar için İpuçları 16

Geri Dönmeye Hazır Olun

Gerçekten düşünmeniz gereken son şey tekrar açılmak. Koronavirüs pandemisinden kaynaklanan “dönüş” tarihi bu yazı itibariyle çok belirsiz olsa da, mümkün olduğunca çabuk geri kazanmak istiyorsunuz.

Bunu yapmanın en iyi yolu şaşırtıcı bir şekilde durmakla aynı şeyleri yapmaktır.

  • Müşterilere ulaşın ve ne zaman döneceğinizi bildirin.

% 100 emin değilseniz endişelerinizin ne olduğunu bilmelerine ve karar vermelerine izin verin. Sınırlı hareketliliğe sahip olabileceğimi bilen ancak yine de onlar için fotoğraf çekmemi isteyen müşterilerle konuştuğum üç sıralı işim var.

  • Bir dönüş fazı (gerekiyorsa)

Gücümün gelişmesi gerekeceğini biliyorum. Atölyelerimin çoğunda tüm eşyalarımla 2 veya 3 mil yürüyüş var. Bunu ilk günden haftada yedi gün yapamayacağım. Bunun yerine, biraz zaman ayırıyorum, bu yüzden uzun vadede çalışacağım ve kendime tekrar zarar vermeyeceğim.

  • Müşteri yolculuğunu yeniden düşünün

Unutma, yaralanma meydana geldiğinde kapattığım tüm mesajlar? Yapılması gerçekten kolay olan şey, onları tekrar açmayı unutmaktır. Neyin ne zaman ve ne zaman tekrar açılması gerektiğini planlamak için son birkaç gün kendi kendini yalıtma özelliğini kullanın.

isolate5 800x43801 1
Covid-19 Korunma : Serbest Fotoğrafçılar için İpuçları 17

Sen Anlayacaksın

Umarım, pandemi nedeniyle veya başka bir yaralanma veya hastalık nedeniyle kendini izole ediyorsanız, bu zamanı iyi kullanmak için yapabileceğiniz çok şey olduğunu görebilirsiniz.

Coronavirus salgını başlangıcında okuduğum şeylerden biri Japonca Kriz kelimesinin iki kanjiden (veya sembollerden) oluşmasıdır. Birincisi 危 “tehlike” anlamına gelirken, ikincisi 機 “fırsat”anlamına gelir. Bu kendi kendine tecrit zamanının sizin için bir fırsat olamamasının bir nedeni yok.


Yazar hakkında: Rich Dyson, Edinburgh’da profesyonel bir PR ve basın fotoğrafçısıdır. Çalışmalarının daha fazlasını görmek için web sitesine gidin, bloguna göz atın veya Instagram‘ı takip edin. Bu yazı burada da yayınlandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.