KütüphaneEditörün Seçimi

Exif Nedir? Exif Bilgisi Nasıl Öğrenilir?

Fotoğrafçılıkla ilgilenenlerin, yeni başlayanlar sık duyduğu terimlerden birisidir Exif Bilgisi. Peki bu exif nedir? Exif bilgisi nasıl öğrenilir? Bu yazımızda sizlere exif bilgisinin ne olduğunu anlatacak ve bunu nasıl bulabileceğimizi anlatacağız.

1. Exif Bilgisi Nedir?

Eskiden analog fotoğrafçılar çektikleri fotoğrafı doğru bir şekilde banyo ettirmek için fotoğrafı çektikleri zamana ait teknik bilgileri bir not defterine not alırlardı. Şu ışık seviyesinde, perde hızı şu ayarda ve şu kadar saniye pozladım gibi detaylar.

Ardından fotoğrafları bannyo etme zamanı geldiğinde bu bilgiler ışığında fotoğraflar teker teker banyo edilir ve kimyasal bu teknik detaylara göre ayarlanırdı. Şimdi ise modern zamanda, dijital kameralarla birlikte artık fotoğraf çekildiği zaman bu detayları ekstradan not defterinde tutmaya gerek kalmadı. Bu detaylar fotoğraf dosyasının üzerine işlenir hale geldi.

Çekilen fotoğrafa ait enstantane hızı, ISO hızı, diyafram açıklığı, beyaz dengesi, kameranın markası ve modeli, lokasyon (yer) bilgisi, tarih ve saat, lens tipi, odak uzaklığı ve bundan daha fazlasına sahip bir dizi bilgilere EXIF bilgisi, Exif verileri denir. EXIF kelimesinin açılımı ise (Exchangeable Image File Format)’ın kısaltması olan Değiştirilebilir Görüntü Dosyası Formatı anlamına gelmektedir.

Exif Bilgisinin Amacı Nedir?
Exif bilgisinin amacı belirli bir ayardaki fotoğrafın çekim koşullarını ve özelliklerini saklamak, istendiğinde benzer fotoğrafı çekebilmektir.

2. Exif Bilgisi Nasıl Öğrenilir?

Exif bilgisini öğrenmenin çeşitli yolları vardır. Öncelikle çektiğimiz fotoğrafa ait Exif bilgisini bilgisayarımızdan öğrenmeyi anlatacağız. Ardından internette paylaşılan bir fotoğrafa ait exif bilgisini nasıl göreceğimizi sizlerle paylaşacağız.

2.1 Exif Bilgisini Bilgisayardan Görmek

Exif bilgisini öğrenmek istediğimiz fotoğrafa öncelikle sağ tıklayıp, ardından özellikler kısmını seçmemiz gerekiyor.

Ardından pencerenin üstünde üçüncü sırada olan “Ayrıntılar” paneline tıkladığınızda fotoğrafa ait Exif Bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler oldukça detaylıdır. Fotoğrafınızın çözünürlüğünden, çekildiği yerden, fotoğraf çekilirken flashın patlayıp patlamadığından ve buna benzer bir çok bilgiyi içinde barındırır.

Exif Nedir? Exif Bilgisi Nasıl Öğrenilir?

2.2 Exif Bilgisini Firefox Üzerinden Görme

Exif bilgisine kullanmış olduğunuz Firefox web tarayıcısı üzerinde ulaşmak istiyorsanız bir eklentiyi kullanmanız gerekmekte.

Exif Viewer isimli bu eklentiyi tarayıcınıza kurduktan sonra dolaştığınız web sayfasında görmüş olduğunuz herhangi bir fotoğrafa sağ tıklayıp Exif Viewer seçeneğine tıkladığınızda, fotoğrafa ait Exif Bilgilerini Görebilirsiniz.

exif nedir fotoptik 2

Dikkat! Çoğu websitesi fotoğrafların boyutunu düşürebilmek amacıyla kapak fotoğraflarına ait exif bilgilerini kaldırmayı tercih eder. Bazı websiteleri aynı zamanda içeriklerindeki exif bilgilerini kaldırmış olabilir.

2.3 Exif Bilgisini Google Chrome’da Görme

Google Chrome web tarayıcısını kullanıyor ve dolaşmış olduğunuz web sayfasında gördüğünüz fotoğrafın exif bilgilerini merak ediyorsanız benzer bir şekilde Exif Viewer eklentisini Google Chrome Store üzerinden tarayıcınıza indirip ekledikten sonra öğrenebilirsiniz.

Fotoğrafçılık konusunda yeni başlayanlara veya ilerlemiş olanlara fotoğrafçılık sanatı ile ilgili eğitim vermeyi amaçlayan Sanal Sergi’nin diğer eğitim yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.