GörüşlerHeader

Fotoğraf ve Yapay Zeka Sanatı Arasındaki Çizgi Nerede?

Geçen ay, Amerika Birleşik Devletleri Telif Hakkı Bürosu yapay zeka (AI) sanat eserlerinin telif hakkı alınamayacağını belirledi. Bu harika, ancak kameralara çok fazla yapay zeka eklendiğinde, çizgi nerede? Bir fotoğraf ne zaman fotoğraf olmaktan çıkar?

Bu kararı okuduktan sonra, AI sanatını gerçekte neyin oluşturduğunu düşünmemize neden oldu. Açıkçası, kararın odak noktası olduğu için Midjourney ve Dall-E gibi üretici yapay zekayı kapsıyor. Ancak AI, fotoğrafçılıkta daha büyük bir rol oynamaya başlıyor.

Telif Hakkı Bürosu’nun kullandığı dil tam olarak şu şekildedir: “Ofis, telif hakkı korumasının insan olmayan yazarları kapsamadığını onayladı.”

Bu kararda Ofis, bir sahneyi yapay zeka görüntü oluşturucuya açıklama eyleminin insan yazar olarak sayılmak için yeterli olmadığına karar verdi. Üretken bir yapay zeka platformuna neyin oluşturulacağını söylemek korunmadığına göre, girdi alan ve bunları ayarlayan kamera içi yapay zeka araçları için bu ne anlama geliyor?

Kabul etmek istesek de istemesek de, bu yeni korumasız bölgeye doğru kanamaya oldukça yakınız.

Potansiyel Olarak Şüpheli Fotoğraf Yapay Zekası

Yapay zeka destekli otomatik odaklama araçlarında bir tavşan deliğine inebilirken, yapay zeka destekli fotoğrafçılık söz konusu olduğunda, başlamak için çok daha belirgin bir yer olduğunu düşünüyorum: Canon’un Gelişmiş A+ Yardımı adını verdiği yeni Yaratıcı Modları.

Bu aracın yaptığı, bir fotoğrafçının bazı düzenleme becerileriyle manuel olarak yapabileceğinden çok da farklı değildir, ancak bunu yerleşik bir bilgisayar tarafından yönetilen bir kamera içi özelliğe sıkıştırır.

Canon, “Dinamik sahneler veya parlak portreler çekebilmeniz için aşırı pozlama otomatik olarak azaltılır ve güzel gece görüntüleri veya daha derin alan derinliğine sahip makro fotoğrafçılık oluşturmak için birden fazla sürekli çekim yapılır” diye açıklıyor.

Temel olarak, kamera bir sahneyi değerlendirir, birden fazla poz çeker ve ardından bunları ideal sonuca sahip tek bir fotoğrafta birleştirir. Fotoğrafçının ne gördüğü ve hatta o sahnenin gerçekte nasıl göründüğü artık denklemin bir parçası değil. Kamera yeni bir sahne çekiyor.

Fotoğraf ve Yapay Zeka Sanatı Arasındaki Çizgi Nerede?
Advanced A+ Assist kullanılarak oluşturulmuş örnek bir fotoğraf. Sahne gerçekten böyle miydi? AI tarafından ne kadar rafine edildi? | Canon

Bunun ne kadarı fotoğrafçı tarafından yapıldı ve ne kadarı “insan olmayan” bir yazar olarak kabul edilebilir? Kendimize – tamamen tarafsız bir bakış açısıyla – bir sahneyi aşırı ayrıntılı bir şekilde tanımlamanın, bir kamerayı bir şeye doğrultup bir düğmeye bastıktan sonra AI’nın bu sahneyi daha fazla bir şeye dönüştürmesinden çok daha farklı olduğunu gerçekten sormalıyız. Gerçekten hepsi bu kadar farklı mı?

Dijital kameraların, dinamik aralık sınırlamaları nedeniyle yapay zeka olsun ya da olmasın her zaman doğası gereği yeni bir sahne oluşturduğunu iddia edebilirsiniz. Fotoğrafçılar şu anda sanat yapmak için bu sınırlamalar üzerinde çalışıyorlar, ancak yapay zeka bu sınırlamaları azaltırsa veya başka bir şekilde onları aşmaya çalışırsa, bu, yapay zekayı gerçekten yaratıcı sürecin bir parçası haline getirir mi yoksa sadece fotoğrafçıya her zaman yerleştirilmiş olan teknolojik sınırlamayı mı azaltır? Bu soruları cevabını bildiğim için sormuyorum – bilmediğim için soruyorum.

Bu düşünce çizgisi başka soruları gündeme getiriyor. Yakalama süresinin ardından yapay zeka devreye giriyorsa, ancak sunulduğu şekliyle son görüntüyü belirgin ve bariz bir şekilde değiştiriyorsa, bu, deklanşöre basıldığı anda kullanılan yapay zekadan önemli ölçüde farklı mı? Öyleyse, AI’nın etkisini o aşamada öncekinden farklı kılan nedir?

Düşünmeye değer başka bir durum da drone’larda zaten mevcut. Bir ara noktaya uçmak, fotoğraf çekmek veya bir sahneyi filme almak ve sonra geri dönmek için bir drone programladığınızı varsayalım. Fotoğrafçı olarak siz aslında drone’a bu eylemleri yaptırmıyorsunuz, bunun yerine yerleşik bilgisayarı ve yapay zeka destekli özellikleri yapıyor. Hiç kimse drone çekiminin fotoğrafçıya ait olmadığını iddia etmiyor, ancak aynı zamanda üretken yapay zekanın ince ayarını yapan sanatçıların bu görüntülere sahip olmadığını söylüyoruz.

Belki de, en azından şimdilik, bu örneklerin hiçbirinde, görüntüyü bir kişinin yazmadığını iddia etmek için muhtemelen yapay zeka tarafından yeterince ele alınmamıştır. Ama bu ayrımı yapabilmeye çok yaklaşıyoruz.

Kamera şirketleri, rekabette öne çıkmalarını sağlamak için kameralara daha fazla teknoloji kattıkça, bir görüntünün gerçek yaratıcısının gerçekten çamurlu hale geldiği bir noktaya geliyoruz.

Daha Fazla Ayrım Gerekiyor

Dava şimdilik kapanmış görünse de, ABD Telif Hakkı Bürosu karar kutusunu etkili bir şekilde rafa kaldırdı ve bir noktada daha ayrıntılı bir karar vermek zorunda kalacak. Halihazırda, insan ve insan olmayan yazarlık kavramı, yapay zekanın görüntü oluşturma teknolojisine yayıldığı kapsamı kapsamak için çok belirsiz.

Geçen Aralık ayında, AI görüntü oluşturmanın telif hakkı karmaşasında yeni bir sınır olduğunu ve bugün bunun değişmediğini söylemiştim . AI araçlarıyla çekilen fotoğraflarınız şimdilik teorik olarak korunuyor olsa da, bu yalnızca Telif Hakkı Bürosu tanımlarına daha fazla ayrım getirene kadar veya – ve bu daha olasıdır – birisi buna itiraz edene kadar bu şekilde kalacaktır.

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.