Satın Alma RehberiEditörün Seçimi

Aynasız Kameralar ve DSLR’ler – Baş Başa!

Yeni başlayan bir fotoğrafçı olarak yeni bir kamera izliyorsanız, DLSR ve Aynasız (mirrorless) arasındaki tartışmalardan kaçınmak zor. Farklılıkları deşifre etmeye çalışmak biraz korkutucu olabilir ve eğer seçim konusunda kafanız karıştıysa size yardımcı olmak için buradayız. Sanal Sergi, aynasız ve DSLR fotoğraf makineleri arasındaki teknik ve işlevsel farklılıklara ilişkin bu kısa kılavuzu bir araya getirerek bir sonraki satın alma işleminiz için daha akıllı bir seçim yapmanıza yardımcı olacak. Satın almadan önce öğrenmek için okumaya devam edin.

Farkı Anlamak

Temel olarak, bir DSLR (dijital tek lensli refleks) kamera ile aynasız bir kamera arasındaki fark, görüntünün sensöre ulaşmadan önce vizöre nasıl aktarıldığıdır. DSLR’de ışık merceğe girer ve 45 derecelik bir açıyla oturan bir yansıtıcı malzeme parçası olan refleks ayna denen şey tarafından yukarı doğru yansıtılır. Fotoğrafı gerçekte yakalayan sensör, bu aynanın arkasındadır, bu nedenle ışık aslında bu noktada sensöre çarpmaz.

Refleks ayna ışığı yukarı doğru yansıtır, ışığı tekrar vizöre yansıtan pentaprizme çarpar, bu da lensin “gördüğü” şeyi görebilirsiniz. Bu nedenle, bir DSLR’deki vizöre optik vizör denir, çünkü lense giren ışık optik olarak doğrudan vizöre yansıtılır. Fotoğraf çekme zamanı geldiğinde, deklanşör refleks aynanın yukarı dönmesine neden olur. Bu, görüntü detayını fotoğraf olarak kaydeden sensörü açığa çıkarır. Bununla birlikte, ayna çevrildiğinden, ışığın vizör yolunu bozar, bu yüzden bir DSLR’deki vizör fotoğraf çekerken siyah renkte yanıp söner.

Aynasız Kameralar ve DSLR'ler - Baş Başa!
Bir DSLR’de, ışık ayna tarafından vizöre yansıtıldığı pentaprizma’ya sıçrar. Bir fotoğraf çekildiğinde, ayna yukarı doğru döner. Bu akışı keserek ışığın sensöre çarpmasına izin verir, ancak vizörün kararmasına neden olur

Aynasız bir kamera tüm refleks aynası ve pentaprism sistemini aradan çıkarır (adı gibi). Bunun yerine, merceğin içinden geçen ışık her zaman doğrudan görüntü sensörüne yansıtılır, arada ayna veya başka bir engel olmaz. Sonuç olarak, vizör lensden yansıyan ışık almadığından vizörün gerçek bir optik ekran olmasını sağlamanın bir yolu yoktur. Bunun yerine, aynasız bir kameranın vizörünün içinde, sensörün yakaladığı bilgileri gerçek zamanlı olarak gösteren küçük, yüksek çözünürlüklü bir ekran bulunur. Pratikte, aslında kameranın arkasındaki ekranın sadece daha küçük ve daha yüksek çözünürlüklü bir sürümü. Bu şekilde, optik vizörünüz varsa ne göreceğinizi simüle eder.

mirrorless diagram tr
Aynasız bir kamerada, ışık doğrudan sensöre girer ve vizör elektronik bir ekrandır

Bunun Fotoğrafçılar İçin Anlamı

Boyut

Bir elinde bir DSLR ve diğerinde aynasız bir kamera tutarken fark edeceğiniz ilk şey, vücut boyutundaki farktır. Aynasız kameralarda ayna ve pentaprizma eksikliği, kamera üreticilerinin gövdeden önemli miktarda boyut ve ağırlık kesebileceği anlamına gelir. Karşılaştırma için Canon’un giriş seviyesi EOS 800D DSLR fotoğraf makinesi 485 gram ağırlığındayken, başlangıç dostu EOS M50 aynasız kameraları 387 gramda neredeyse% 20 daha hafif. Bu kulağa pek hoş gelmeyebilir, ancak uzun bir çekimde tüm gün boyunca bir kamera çekiyorsanız, fazladan 98 gram hissedeceksiniz. Bu her zaman böyle değildir, daha büyük aynasız kameralar vardır, ancak tipik olarak DSLR benzerlerinden daha küçük ve daha hafiftirler.

Vizör

Daha önce tartışıldığı gibi, bir başka önemli fark, bir DSLR’deki optik vizör ile aynasız bir kameradaki elektronik vizördür. Aynasız kameraların ilk zamanlarında, elektronik vizörlerin kalitesi daha düşüktü ve bir DSLR’nin optik vizörü kesinlikle daha üstündü. Bu DSLR’nin büyük bir avantajıydı. Ancak bu durum önemli ölçüde değişti. Elektronik vizörler iyi bir sıçrama ile sınırlarına doğru iyileşti ve ortalama kalite seviyeleri artık optik vizörlerinkini karşılıyor veya (bazıları yarışıyorlar) ve aynı zamanda DSLR’lerin erişemediği çeşitli özelliklere izin veriyor.

Elektronik vizörlerin en büyük avantajı, sadece dijital bir ekran oldukları için, o ekranda daha fazla veriyi kaplamak için çok daha fazla fırsatın olmasıdır. Kameranın arkasındaki LCD ekranın gösterebileceği her şey elektronik vizörde gösterilebilir; histogramlar, odak zirvesi, odak büyütme vb. vizördeki menüler arasında bile gezinebilirsiniz! Çoğu optik vizörün temel vizör kılavuzu ve vizöre yerleştirilmiş otomatik netleme noktası önizlemesi vardır, ancak elektronik vizörün yapabileceği bilgi miktarını görüntüleyemezler.

electronic viewfinder
Elektronik vizörler görüntünün üzerine bir dizi bilgi yerleştirebilir

Elektronik vizör, mevcut kamera ayarlarınıza bağlı olarak çekildikten sonra fotoğraflarınızın / videolarınızın nasıl görüneceğinin canlı bir önizlemesini de görüntüleyebilir. Örneğin, mevcut ayarlarınız bir fotoğrafı az pozlayacaksa, elektronik vizör bunu görsel olarak gösterebilir ve vizörde az pozlanmış olarak görünerek pozunuzu ayarlamanız için doğrudan görsel bir ipucu verir. Optik vizörler, fotoğrafın altında mı yoksa fazla pozda mı olacağını belirten bir ölçek içerir, ancak deklanşör düğmesine bastığınızda ayarlarınızın yakalayacağı kesin pozlama, vizörde gördüğünüz şekilde yansıtılmaz.

Benzer şekilde, elektronik vizörde olduğu gibi alan derinliği optik vizörden tam olarak temsil yansıtılamaz. Genel olarak, optik vizörle, fotoğrafın neye benzediğini tam olarak görmek istiyorsanız, fotoğrafı çektikten sonra arka LCD ekranda kontrol etmeniz gerekir (fotoğraf çekerken sıklıkla LCD ekranınızı kontrol etmeye ‘şempanze denir) ‘). Deneyimli fotoğrafçılar, fotoğraflarını çok doğru bir şekilde ortaya çıkarmak için DSLR vizörde bulunan pozlama ölçeğini kesinlikle kullanabilir ve sürekli şempanze yapmak zorunda kalmazlar, ancak elektronik vizörün sağlayabileceğinden doğrudan görsel bir göstergeden biraz daha azdır.

Elektronik vizörün son avantajı, fotoğraf ve video çekerken aksama olmamasıdır. DSLR’deki aynanın sensörü açığa çıkarmak için yukarı doğru dönmesi gerektiğinden, gerçekte bir fotoğraf veya video çektiğinizde vizör kararır, çünkü ayna yukarı döner. Aslında, video, aynanın devam eden bilgileri yakalamak için kalmasını gerektirir, bu nedenle DSLR’nin vizörü video çekimi sırasında tamamen siyah olur ve bunun yerine yalnızca arka LCD ekranı kullanarak video çekmeniz gerekir. Aynasız kameralar bundan etkilenmez ve birçoğu vizörden kesintisiz olarak fotoğraf çekebilir ve hepsi vizörü tam olarak kullanırken video çekebilir.

Bütün bunlar söyleniyor, birçok insan hala optik vizör hissini tercih ediyor, özellikle de bir süredir çekim yapan ve bu nedenle optik vizörle daha fazla deneyime sahip olanlar. Elektronik vizörler – özellikle düşük kaliteli olanlar – bazen karanlık veya olağandışı aydınlatma koşullarında zorlanabilir. Ayrıca, elektronik vizör güçlü bir ekran olduğundan kameranın bunları kullanabilmesi için açık olması gerekir (optik vizörlerde bu gereksinim yoktur). Ayrıca ekstra güç aldıkları anlamına gelir. Sonuç olarak, DSLR’ler, aynasız kameralardan biraz daha uzun pil ömrüne sahip olma eğilimindedir. Tavsiyemiz, öznel bir tercih olabileceğinden, uygulamada size hangisinin daha fazla cazibesi olduğunu görmek için her iki seçeneği de şahsen denemek olacaktır.

Otomatik odaklama

Aynasız ve DSLR fotoğraf makineleri arasındaki bir diğer tarihsel fark, otomatik odaklama performansı olmuştur. Çok teknik olmaktan kaçınmak için, geleneksel olarak DSLR’ler, aynasız kameralar daha yeni olduğunda daha hızlı odaklama sistemlerine sahipti. Bununla birlikte, bu fayda son birkaç yılda büyük ölçüde silinmiştir ve şimdi bir biçim otomatik odaklamada diğerinden daha hızlı veya daha yavaş değildir. Günümüzde, hem DSLR hem de aynasız sistemler fevkalade hızlı ve doğru otomatik odaklama performansı sağlayabilir. Otomatik odaklama performansınız, o modelin biçiminden ziyade, seçtiğiniz kamera modeline çok daha bağlı olacaktır.

Görüntü Sabitleme

Görüntü sabitleme, bir insan bir kamerayı tuttuğunda (fotoğraf makinesi bir sehpa üzerine monte edildiğinde değil) doğal sarsıntıyı azaltan önemli bir özelliktir. Daha iyi görüntü sabitleme, daha düşük deklanşör hızıyla (düşük ışıkta çekim için iyi) veya daha uzun odak uzunluklarında (telefoto çekim için iyi) elde taşınır fotoğrafların daha etkili bir şekilde çekilmesini sağlar. Video için videoya daha yumuşak, daha az titrek ve daha profesyonel bir görünüm kazandırır. Birçok DSLR’nin lenslerinde görüntü sabitleme özelliği vardır – bu sistemler bir süredir piyasadadır ve iyi bir iş çıkarırlar. Bununla birlikte, aynasız kameralar son zamanlarda stabilizasyon sistemlerini lenslerine değil, kamera sensörünün kendisine inşa ediyor.

Bu, fotoğraf makinesindeki herhangi bir merceğin, vintage veya antika mercekler de dahil olmak üzere yalnızca görüntü sabitlenmiş mercekler değil, sabitlemeden faydalanacağı anlamına gelir. Bu sistemlerin etkinliği son zamanlarda lens stabilizasyon sistemlerinin DLSR’ler üzerindeki etkinliğini önemli ölçüde aşmaya başlamıştır. Tüm aynasız kameraların bu yerleşik sabitleme sistemlerine sahip olmadığını, değişen kalitede olduklarını ve bazılarının hala lens sabitleme sistemlerini kullandığını unutmayın. Bununla birlikte, en yüksek performanslı stabilizasyon sistemlerinin tümü aynasız fotoğraf makinelerinde bulunur.

Image stabilistation
Olympus aynasız fotoğraf makinesinde 5 eksenli stabilize sensör.

Görüntü kalitesi

Görüntü kalitesi açısından, DSLR’ler ve aynasız fotoğraf makineleri arasında çok az fark vardır. Son görüntü kalitesinden sorumlu olan kameraların içindeki gerçek sensör, DLSR’ler ve aynasız kameralar arasında çok benzer. Hem aynasız hem de tam kare ve APS-C sensör boyutlarına sahip DLSR’lerle birkaç farklı boyutlu sensör kullanılır. Panasonic ve Olympus, DSLR’de tam eşdeğeri olmayan, daha küçük sensör boyutuna sahip Micro Four Thirds aynasız fotoğraf makineleri de üretiyor.

Lens Seçimi

Dikkate değer bir nokta, her kamera gövdesi tipi için mevcut lens aralığıdır. Bu alanda DSLR’ler eşsizdir. Hem Canon hem de Nikon DLSR’ler, yüzlerce numarayı bulan en geniş lens kütüphanelerine sahiptir. Bunun nedeni, DSLR sistemlerinin çok daha uzun süredir bulunması ve Canon ve Nikon’un film sistemlerinin onlarca yıldır kullandığı lens yuvasını da kullanmalarıdır. Sonuç olarak, lens serileri en sağlam olanıdır ve bu kameralarda çok daha eski film lensleri bile kullanabilirsiniz. Bu, DSLR kullanıcılarına benzersiz çok yönlülük ve özelleştirilebilirlik sağlar – elbette bunu karşılayacak paraları varsa.

Canon EF line up small
Canon, aralarından seçim yapabileceğiniz son derece geniş bir DSLR lens seçimine sahiptir – resimde sadece küçük bir kısmı vardır.

Aynasız kameralar neredeyse büyük bir seçime sahip olmasa da, kesinlikle seçim için eksik değiller. Sony ve Fujifilm, son yıllarda lens kataloglarını güçlendirmek için büyük adımlar attı; Olympus ve Panasonic’in Micro Four Thirds kameraları aynı montajı paylaşıyor, yani Olympus lensleri Panasonic Micro Four Thirds gövdelerinde kullanılabiliyor. Ayrıca, geleneksel olarak DLSR lenslere odaklanan Sigma ve Tamron gibi üçüncü taraf lens üreticileri şimdi aynasız lensler üretmeye başlıyor. Bazı yeni aynasız sistemler, özellikle Canon ve Nikon’un kendi aynasız teklifleri ve Panasonic’in sadece küçük bir lens seçimine sahip olan tam çerçeveli S aynasız dizisi var, ancak genel olarak konuşursak, çoğu aynasız sistem artık çok sayıda seçime sahiptir. Bununla birlikte, DSLR’ler halen lens seçimi açısından maksimum seçenek sunmaktadır.

Sizin İçin Doğru Kararı Vermek

Sanatınız hakkında ciddileşmek isteyen yeni başlayan bir fotoğrafçıysanız, doğru kamerayı seçmek göz korkutucu bir karar olabilir. Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için Mirrorless vs DSLR, yanlış cevaplı bir soru gibi görünebilir, ancak teknolojideki gelişmeler alanı daralttı ve daha kolay bir karar verdi.

Genel olarak konuşursak, aynasız kameralar endüstrinin ilerlediği yönlerdir ve DSLR’ler yüksek performans ve görüntü kalitesi seviyelerini korurken göre bazı kritik avantajlar (küçük boyutlu, teknolojik karmaşıklık, vb) içerir. Her marka aynasız kameralar yapar ve aslında Canon ve Nikon DSLR’lere hala önemli ölçüde yatırım yapan tek büyük markadır – Fujifilm, Panasonic ve Olympus tamamen aynasızdır ve Sony, halen mevcut olan tek bir DSLR modeliyle ağırlıklı olarak aynasızlığa odaklanmıştır.

Bununla birlikte, Canon ve Nikon’un sektördeki hakimiyeti ve uzun DSLR üretimi mirası ve ilişkili geniş lens kataloğu, DSLR’lerin önümüzdeki yıllarda hala etrafta olacağı anlamına geliyor. Gerçekten de, çoğu profesyonel fotoğrafçı, özellikle de spor ve vahşi yaşam gibi zorlu alanlarda çekim yapanlar, esas olarak DSLR’leri ana kamera sistemi olarak kullanıyor. Bu yavaş yavaş değişiyor, ancak çoğu profesyonelin aynasız bir gecede geçişini beklemeyin!

Genel olarak, her iki biçim de menzillerinde mükemmel modellere sahiptir ve yanlış bir seçim yoktur. Küçük boyut ve ağırlık ve elektronik vizörün faydaları size hitap ediyorsa, büyük olasılıkla aynasız bir sisteme bakmak isteyeceksiniz. Son derece geniş bir lens seçimine, onlarca yıllık geliştirme ve arıtma mirasına daha fazla değer verirseniz ve optik vizörü tercih ederseniz, DSLR sizin tercih ettiğiniz format olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.