Fotoğraf Projeleri

Danila Tkachenko : Inversion

Danila Tkachenko : Inversion
92 yaşındaki Elena, Berlin Brandenburg Kapısı’nın önünde. Afiş fotoğrafı, Maxim Donduk tarafından çekilen Borodyanka şehrinde yıkılmış bir konut binasını gösteriyor.

Fotoğrafçı Danila Tkachenko, Avrupa’nın dört bir yanına dağılmış Ukraynalı mültecileri buldu ve Rus işgali nedeniyle kendi ülkelerinin başına gelenleri anlatan 3 metrelik fotoğrafların önünde portrelerini çekti.

Güçlü projeyi yapan fotoğrafçı Danila Tkachenko Rusya’dan geliyor ancak SanalSergi’ye çatışmaya karşı olduğunu dile getirdiği için ülkesini terk etmek zorunda kaldığını söylüyor.

“Ukrayna’yı açıkça destekledim ve Moskova’da Rus yetkililerin beni arananlar listesine koyduğu ve hakkımda sahte bir ceza davası açtığı birçok savaş karşıtı eylemde bulundum” diyor. “Aileme ve arkadaşlarıma zulmettiler. Rusya’dan ayrılmayı ve Avrupa’ya siyasi sığınma talebinde bulunmayı başardım.”

Tkachenko, Inversion adını verdiği fotoğraf projesini yaratarak Ukrayna’nın geniş çaplı işgaline ışık tutmaya devam etti.

2 Tkachenko Inversion
Victoria, 25, Louvre’un önünde. Afiş fotoğrafında Ulia Ovsyannikova tarafından çekilen Borodyanka şehrinde yıkılmış bir konut binası görülüyor.
3 Tkachenko Inversion
Prag’da iki yaşındaki Maria, Narciso Contreras tarafından çekilen Irpin’deki yıkılmış bir köprünün fotoğrafının önünde.
4 Tkachenko Inversion
32 yaşındaki Fedor, Roma’daki Kolezyum’un önünde Rus hava saldırılarında yıkılan bir okulun fotoğrafıyla görülüyor. Savaş fotoğrafı Miguel A. Lopes tarafından çekildi.
5 Tkachenko Inversion
Christina, 7, Paris’te. Evgeniy Maloletka’nın fotoğrafı Mauripol’ün üzerinde dumanların yükseldiğini gösteriyor.
6 Tkachenko Inversion
23 yaşındaki Ivan, İtalya’nın Pisa kentinde Mykhaylo Palinchak tarafından çekilen yıkılmış bir kilisenin fotoğrafıyla.

İlk olarak savaşı takip eden dokuz foto muhabirini görevlendirdi ve fotoğraflarını Milano’da sergiledi. Daha sonra, yerinden edilmiş Ukraynalıların yaşadığı barışçıl Avrupa şehirlerine tezat oluşturacak şekilde 2,8 x 3,76 metrelik (9,1 x 12,3 fit) alüminyum çerçeveye yerleştirilmek üzere 12 fotoğraf seçildi.

PetaPixel’e e-posta yoluyla konuşan Tkachenko, “Avrupa’da barışın geleceğinin bu savaşın sonucuna bağlı olduğuna inandığım için, Avrupalıların dikkatini Rusya’nın Ukrayna’ya karşı askeri saldırganlığına çekmek için bu projeyi yaptım” dedi.

“Bu projeyle savaş ile barışçıl Avrupa yaşamı arasındaki mesafenin aslında o kadar da büyük olmadığını anlatmak istedim.

“Bugün hızlanan haber ve olay akışında bu görünmeyebilir, bu nedenle korkunç gerçeği kamuoyunun gözüne geri getirmek benim için önemliydi.”

7 Tkachenko Inversion
Fransa’nın Versay kentinde 40 yaşındaki Uliya. Banner fotoğrafında Donetsk havaalanının kalıntıları tasvir ediliyor. Vasily Maksimov tarafından çekildi.
8 Tkachenko Inversion
Anna, 30, Eyfel Kulesi’nin önünde. Yanında Ukrayna’nın Çernigiv kentindeki ev kalıntılarının bir fotoğrafı var.
9 Tkachenko Inversion
Natalia, Lugansk’ta yangından zarar gören bir binanın fotoğrafıyla Milano’da. Maxim Donduk tarafından çekilmiştir.
10 Tkachenko Inversion
Yıkılan An-225 kargo uçağının fotoğrafıyla poz veren 25 yaşındaki Vladlena, Venedik’teki Rialto Köprüsü’nde beliriyor. Alexey Furman’ın fotoğrafı.
11 Tkachenko Inversion
Fransa’nın Strasbourg kentinde 11 yaşındaki Aleksandr, Evgeniy Maloletka’nın götürdüğü Ukrayna’nın Izium kentinde yerle bir edilen evlerin önünde duruyor.
12 Tkachenko Inversion
60 yaşındaki Alla, Yatskivka’daki harap olmuş bir köyün fotoğrafıyla Vatikan’da duruyor. Fotoğraf Laurence Geai tarafından çekildi.

Fotoğraflar Berlin, Paris, Roma, Venedik, Prag ve diğer Avrupa şehirlerinde çekildi. Polis gelip onlardan yola devam etmelerini isteyene kadar fotoğrafı çekmek için genellikle kısa bir zamanı vardı.

“Çekim için izin almadım, fotoğrafı önceden seçtiğim yere getirip hızlıca portre yaptık.”

Tkachenko’nun çalışmalarının daha fazlasını web sitesinde ve Facebook‘ta bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.