Hikayeler

Fotoğraflar Vahşi Batı'nın Salon Barlarında Hayatın Nasıl Olduğunu Ortaya Çıkarıyor

Vahşi Batı'nın Salon Barlarında Hayat
Dodge City, Kansas’taki Long Branch Salonunun içi. 1880 dolaylarında

19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında çekilen büyüleyici fotoğraflar, Vahşi Batı’nın efsanevi salonlarına bir bakış sunuyor.

Siyah-beyaz fotoğraflar, Montana’dan Teksas’a kadar çeşitli eyaletlerdeki Vahşi Batı’nın bar ve meyhanelerinde içki içen kovboyları ortaya çıkarıyor.

Old Saloons Of The West25
Black Hawk, Colorado’daki Toll Gate Salonunun içi, 1897.
Old Saloons Of The West01
Beyaz Saray Salonu, Cripple Creek, Colorado, 1893.
Old Saloons Of The West02
Jefferson ‘Soapy’ Smith Skagway, Alaska’daki bir barda duruyor. 29 Temmuz 1889.
Old Saloons Of The West03
Leadville, Lake County, Colorado’da kumarhanesi olan gelişen bir bar, 1880.
Old Saloons Of The West06
Weaver Brothers Salonu, Breckenridge, Summit County, Colorado. 1890.
Old Saloons Of The West24
Seth Kinman’ın Table Bluff, California’daki Table Bluff Oteli ve Salonunun içi, 1889.

Vahşi Batı’ya özgü bir bar veya meyhane olan bir salon, genellikle sınırdaki hızlı gelişen kasabalarda ve şehirlerde açılan ilk kuruluştu.

Hayat zordu ve kovboyların, çiftçilerin ve madencilerin yoğun bir iş gününün ardından içki içip yerel barlarda “serbest bırakmak”tan başka yapacak pek işleri yoktu. Kısa sürede silahşörler ve viski fıçılarıyla dolu kart masalarıyla bir kötülük yuvası olarak ün kazandılar.

Salonlarda genellikle genelevler ve afyon barınakları bulunurken, ölümle sonuçlanma potansiyeli taşıyan kavgalar sıklıkla sokağa taşıyordu.

Old Saloons Of The West29
Beyaz Köpek Salonu’nda, 1898, yeri bilinmiyor, elinde silah olan bir adam.
Old Saloons Of The West09
Kombinasyon Salonu, Utah, 1800’lerin sonu.
Old Saloons Of The West11
Meeker, Colorado’da büyük bir salon, 1899.
Old Saloons Of The West12
Taret, Chaffee County, Colorado’da tıka basa dolu bir bar, 1900.
Old Saloons Of The West13
Müşteriler JW Swart’s Saloon’un dışında toplanıyor, Charleston, Güney Carolina 1885.
Old Saloons Of The West16
Ünlü Hash Knife Kovboylarından birkaçı Winslow, Arizona’daki Fashion Saloon’da poz veriyor. Adamların kimlikleri (soldan sağa) barmen Mike Oyster, Lucien Creswell, Bill Balcom, Frank Black, Cap Begnal, Tom Williams, George Hennessey, Ed Bargman, Doug Johnson, Frank Dane ve Johnny Hoffman.

Bu koleksiyondaki 1907 tarihli inanılmaz bir fotoğrafta, silahlı kovboylar Tascosa, Teksas’ta bir barda içki içerken görülüyor. Tascosa, Teksas’ın kovboy başkenti olarak adlandırılıyordu ve şehrin barları, kaçak katiller, kumarbazlar veya kaçmak istedikleri bir geçmişi olan herkes için en iyi saklanacak son yerdi.

1880 dolaylarında başka bir fotoğrafta, Kansas Dodge City’deki Long Branch Salonu’nda kovboylar poz veriyor, burası birçok ölümcül silahlı çatışmaya sahne oldu; bunların en ünlüsü, kötü şöhretli kumarbaz “Cokeyed” Frank Loving’in kovboy Levi Richardson’ı öldürdüğü 1879 silahlı çatışmasıydı.

Old Saloons Of The West17
George Hennessey (ortada, yelek giyiyor) Holbrook, Arizona’daki Bucket of Blood Saloon’un önünde arkadaşlarıyla poz veriyor, 1908.
Old Saloons Of The West19
Nate Fuller, solda ve AG Beard, Livinston’s Ranch Supply’de içki içerken, Marfa, Teksas, c1916.
Old Saloons Of The West22
Kovboy Barı, Jackson, Wyoming, 1908.
Old Saloons Of The West23
Helena, Montana’da bir salon, 1890.

Efsanevi kanun kaçağı “Vahşi Bill” Hickock, Güney Dakota, Deadwood’daki 10 numaralı barda poker oynarken vurularak öldürüldü. Vahşi Bill’in öldüğü sırada tuttuğu iddia edilen kart eli, o zamandan beri ölü adamın eli olarak anılmaya başlandı.

Old Saloons Of The West32
Perley McBride’ın Salonu, Minneapolis, Minnesota, 1906.
Old Saloons Of The West37
1895’te Arizona’da bir barda Faro oynayan adamlar.
Old Saloons Of The West40
1900’lerde Bisbee’de tam gaz devam eden bir Faro maçı.

Koleksiyondaki bir başka fotoğrafta, kötü şöhretli dolandırıcı ve suç patronu Jefferson “Soapy” Smith, muhteşem bir çatışmada öldürülmeden önce, 1889’da Skagway, Alaska’da suç operasyonlarını yürüttüğü barında görülüyor.

Çoğu batı kasabasında kiliselerden daha fazla bar vardı ve bunlar haftanın yedi günü, günde 24 saat açıktı.

İlk salon 1822’de Brown’s Hole, Wyoming’de kürk avcılarına hizmet etmek için kuruldu. 1850’lerin sonlarına gelindiğinde salon terimi, bira ve içkiyle likör satışı konusunda uzmanlaşmış bir kuruluş için bir terim olarak rehberlerde ve yaygın kullanımda görünmeye başlamıştı.

Old Saloons Of The West07
Black Hawk, Colorado’daki Toll Gate Salonu, 1897.
Old Saloons Of The West27
Equity Bar’da içki içen kovboylar, Old Tascosa, Teksas, 1907.
Old Saloons Of The West28
Kutsal Musa Salonu, Creede, Mineral County, Colorado, 1890.
Old Saloons Of The West30
Bar’daki Bir Grup Adam, Dayton, Ohio, ABD, 1910.

1880’e gelindiğinde salonların büyümesi tüm hızıyla devam ediyordu ve bazılarında “dans eden kızlar”, faro, poker ve zar oyunları sunuluyordu. Alkol ve kumarın karıştırılması, bazı ölümcül silah oyunlarına yol açabilir ve profesyonel kumarbazlar, kumar yeteneklerinin yanı sıra atış becerilerini de geliştirerek varlıklarını korumayı hızla öğrendiler.

1893’ten itibaren Salon Karşıtı Lig, Amerikan Salonlarındaki alkolizm, şiddet ve siyasi yolsuzluğu protesto etmeye başladı. Lig hızla Amerika’daki güçlü yasaklama lobisi haline geldi ve 1920’de ABD’de Yasaklamanın yürürlüğe girmesinden birkaç yıl önce salonlar gerilemeye başladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.