Teknoloji

Apple iPhone’larını Böyle Test Ediyor

Marques Brownlee’ye, Apple’ın iPhone’larını ve diğer ürünlerini laboratuvarlarında IP testi, sallama ve düşürme gibi işkence yöntemleriyle nasıl test ettiğine dair içeriden bir bakış verildi.

Apple Labs, teknoloji devinin uzun vadede ürün dayanıklılığını garanti altına almak için bir dizi test gerçekleştirdiği yerdir. Burası ayrıca Apple’ın, iPhone 15 Pro Max‘in sahip olduğu IP68 gibi belirli derecelendirmeleri kazanmak için bir ürünün dayanıklılığını test ettiği yerdir. Brownlee’nin X’teki (eski adıyla Twitter) bir başlıkta açıkladığı gibi, IP derecelendirmeleri çok spesifiktir.

“Seviye 1: Yağmuru simüle eden bir damlama tepsisi, gerçek basınç yok. IPX4. Seviye 2: Her açıdan sürekli, düşük basınçlı jet spreyi. IPX5. Seviye 3: Gerçek bir yangın hortumundan yüksek basınçlı sprey. IPX6. Seviye 4: Telefonu su altında kilitleme + derinliği uzun süre simüle etmek için ek basınç. IPX8” diye yazıyor.

IP’nin nasıl derecelendirildiğine ilişkin açıklama ürünler arasında aynı olsa da, bir şirketin bunları nasıl test edebileceği farklılık gösterir. Örneğin, Apple’ın aşağıdaki püskürtme testi makinesi, iPhone’un üzerinde hareket ettirilen bir ağızlık kemerini kullanıyor.

IP derecelendirmesine sahip değiştirilebilir lensli kameralar üreten tek kamera şirketlerinden biri olan OM System (Leica’nın SL2 ve Leica SL3’ü de IP derecelendirmesine sahiptir), aşağıda ve daha ayrıntılı olarak görüldüğü gibi, daha fazla hareketli parçaya sahip farklı bir makine kullanır. 2022’den bir uzun metrajlı hikaye.

Apple iPhone'larını Böyle Test Ediyor

Su testi Apple’ın yaptıklarının yalnızca bir yönüdür. Brownlee’nin gösterdiği gibi şirket ayrıca çeşitli yüzeylere farklı düşme açılarını simüle eden endüstriyel bir robota da sahip. Apple, ürünlerinin darbelerle nasıl başa çıktığını daha iyi değerlendirebilmek için bu düşüşlerin görüntülerini süper ağır çekimde çekiyor.

Bunun ötesinde Apple, ürünleri titremeyle nasıl başa çıktıklarını da test ediyor. Büyük bir makine, Vision Pro gibi bir şeyin belirli bir frekansa sürekli maruz kalmaya nasıl dayanabildiğini simüle edebilir.

Brownlee ayrıca Apple’ın Donanım Mühendisliği Başkanı John Ternus ile de konuştu ve Apple’ın belirli bir spektrumun iki ucunu nasıl dengelediğini açıkladı: Sonsuza kadar dayanabilecek kadar dayanıklı bir ürün ile kolayca onarılabilen ancak bu nedenle o kadar uzun süre dayanamayan bir ürün. . Apple’ın, cihazlarıyla ilgili onarım girişimlerine tarihsel olarak neden dirençli olduğunu açıklamasının nedenlerinden biri de bu.

“Kitap destekleri hakkında düşünmenin faydalı olduğunu düşünüyorum. Asla arızalanmayan, asla arızalanmayan bir ürün hayal ederseniz, diğer tarafta pek güvenilir olmasa da tamiri çok kolay bir ürün hayal edersiniz, değil mi? Asla başarısız olmayan ürün, müşteri için elbette daha iyidir. Çevre için daha iyi,” diyor Ternus.

“Bence bir iPhone’un pili önemli bir pil… eğer ürünün ömrünü uzatmak istiyorsanız, bunun değiştirilmesi gerekecek, değil mi? Piller aşınır. Ancak iPhone’ları uzun süredir ürettiğimiz için, ilk günlerde en yaygın arıza türlerinden biri su girişiydi; onu havuza düşürdüğünüzde veya üzerine içeceğinizi döktüğünüzde ünite arızalanırdı. Ve böylece, bu başarısızlıkları en aza indirmek açısından daha iyiye, daha iyiye ve daha iyiye ulaşmak için tüm bu yıllar boyunca adımlar atıyoruz. Kaç yıl geçtiğini bilmiyorum ama IP68 seviyesine ulaştık, bu da bir nevi su girişi derecelendirmesi anlamına geliyor ki bu gerçekten etkileyici,” diye devam ediyor.

Ternus, iPhone’unu göle düşüren ve iki hafta boyunca onu çıkarmayan bir müşteriyle ilgili bir anekdota dikkat çekiyor; iPhone hâlâ işe yaradı.

“Ürünü oraya ulaştırmak için, pek çok conta, yapıştırıcı ve bunun gibi performans göstermesini sağlayacak başka şeyler tasarlamanız gerekiyor, bu da pil onarımını biraz daha zorlaştırıyor. Hala pil onarımını yapmanız gerekiyor, bu nedenle müşterilerin bunu yapması için bir çözümümüz olduğundan emin olmalıyız – bunu yapıyoruz, ancak nesnel olarak müşteri için bu güvenilirliğe sahip olmak daha iyidir ve sonuçta gezegen için de daha iyidir çünkü arıza oranlar o noktaya geldiğimizden beri düştü” diye savunuyor Ternus.

“Olması gereken onarımların sayısı azaldı ve her onarım yaptığınızda, kırılan şeyin yerine yeni malzemeler getiriyorsunuz. Yani aslında matematiği yapabilir ve bir eşik olduğunu anlayabilirsiniz; eğer onu bu kadar dayanıklı hale getirebilirsem, o zaman tamiri biraz daha zorlaştırmak daha iyi olur çünkü netleşecek.

Üç kısa video klibe bölünmüş olan konuşma, Apple’ı ilgilendiren bir video için alışılmadık derecede samimi ve Apple gibi bir şirketin nasıl düşündüğüne dair biraz daha fazla bilgi edinmek isteyenler için kesinlikle izlemeye değer.


Resim kredisi: Başlık resmi, Marques Brownlee tarafından paylaşılan bir videonun ekran görüntüsüdür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.