Teknoloji

‘Deep Nostalgia’ Akrabalarınızın Eski Fotoğraflarını Hareketli Videolara Dönüştürebilir

Statik bir fotoğrafın içinden geçen birine bağlı hissetmek zordur. Bu nedenle, otomatik yapay zeka destekli fotoğraf geliştirmeleri sağlayan MyHeritage adlı bir şirket, artık eski fotoğraflardaki insanları, poz verirken ve portre için hazırlanırken kaydedilmiş gibi görünen kısa bir video oluşturarak canlandırabilen yeni bir hizmet sunuyor.

Deep Nostalgia olarak adlandırılan ortaya çıkan videolar, kamera uygulamasının deklanşörüne basılmadan önce ve sonra birkaç saniyelik videonun kaydedildiği iOS ve iPadOS’teki Canlı Fotoğraflar özelliğini anımsatıyor. Ancak Canlı Fotoğrafların, deklanşöre tam olarak basıldığı anda kaçırılmış olabilecek mükemmel çekimi ve kadrajı bulmak için kullanılması amaçlandığında, Deep Nostalgia bunun yerine modern bir akıllı telefonda yakalanmayanlar da dahil olmak üzere hareketsiz çekimleri hayata geçirmeyi amaçlamaktadır.

Dönüşüm süreci tamamen otomatiktir. Bunu yapmak için Kullanıcıların, yalnızca son animasyonun kalitesini iyileştirmek için değil, aynı zamanda derin öğrenme algoritmasının (D-ID adlı bir şirket tarafından oluşturulmuş) yapılmasını kolaylaştırmak için ilk olarak keskinleştirildiği ve geliştirildiği MyHeritage web sitesi aracılığıyla bir fotoğraf yüklemeleri yeterlidir.

Başının ve gözlerinin baktığı yönün belirlenmesi için fotoğraftaki kişinin yönelimi analiz edilir ve ardından buna uygun bir sürücü videosu (sanki bir fotoğraf için poz veriyormuş gibi hareketler yapan bir yüzün modern bir kaydı) rehberlik etmesi için seçilir.

Sonuçlar ürkütücü bir şekilde gerçekçi ve gerçek fotoğraf çekildiğinde kaydedilen bu videonun etkisini arttırmaya yardımcı olmak için orijinal çekimin estetiğini korumayı başarıyor. Bununla birlikte, Derin Nostaljinin bazı sınırlamaları vardır. Birden fazla öznesi olan bir fotoğrafta, araç en azından mevcut haliyle tüm kareyi hayata geçiremediği için, kullanıcılardan animasyonlu görmek istedikleri tek bir kişiyi seçmeleri istenir.

Deep Nostalgia

Animasyonlar ayrıca öznenin başı ve boynu ile sınırlıdır. Tenis oynadıkları bir atışsa, topa vurduklarını görmezsiniz.

MyHeritage web sitesi, kullanıcıların Deep Nostalgia’yı kullanmadan önce kaydolmalarını gerektirir. Ancak bu tamamlandıktan sonra, beş farklı fotoğrafı ücretsiz olarak canlandırabilirsiniz. Bundan sonra, diğer arkadaşlarınızı ve ailenizi hayata döndürmek için bir abonelik ödemeniz gerekecek.

Biraz ürkütücü mü? Evet, ama aynı zamanda, bilim kurgudan çıkmış gibi görünen yapay zeka ve derin öğrenmenin bir başka büyüleyici uygulaması. Ve bugün hizmet sınırlı olsa da, yapay zekanın bir fotoğrafın tamamını hayata geçirmesi çok uzun sürmeyecek, bu nedenle büyükanne ve büyükbabanızın düğünündeki statik bir an kolayca başka bir aile ev videosu haline gelebilir.

Başa dön tuşu