Teknoloji

Gemini, Google'ın "En Yetenekli" Yapay Zeka Modelidir ve Bugün Pixel 8 Pro'ya Geliyor

Gemini, Google'ın "En Yetenekli" Yapay Zeka Modelidir

Gemini, Google’ın “en yetenekli” yapay zeka modeli olarak adlandırdığı modeldir ve metin, resim, ses, video ve kod gibi farklı bilgi türlerini tanımak, anlamak ve birleştirmek üzere eğitilmiştir.

Google’ın yeni yapay zeka modeli şimdiye kadarki en esnek model olarak tanımlanıyor ve Google Pixel 8 Pro gibi elde taşınır bir cihazın yanı sıra tüm veri merkezlerinde ve aradaki her şeyde çalışabiliyor. Gemini 1.0 bu farklı ihtiyaçlara uyum sağlamak için üç boyuta ayrılmıştır.

Ultra, bu modellerin en büyüğü ve en yeteneklisidir ve son derece karmaşık görevler için tasarlanmıştır. Bahsedilen veri merkezlerinde muhtemelen konuşlandırılacak olan şey budur. Pro, orta düzey sürümdür ve çok çeşitli görevlere göre ölçeklendirilmek üzere tasarlanmıştır. Nano, Google’ın Gemini’nin en verimli sürümüdür ve akıllı telefonlar gibi cihazlarda çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

“Gemini modellerimizi titizlikle test ediyoruz ve çok çeşitli görevlerdeki performanslarını değerlendiriyoruz. Doğal görüntü, ses ve video anlamadan matematiksel akıl yürütmeye kadar Gemini Ultra’nın performansı, büyük dil modeli (LLM) araştırma ve geliştirmesinde kullanılan 32 yaygın olarak kullanılan akademik kriterin 30’unda mevcut en son sonuçları aşıyor,” diye yazıyor Google kendi blogunda.

“Gemini Ultra, %90,0 puanla matematik, fizik, tarih, hukuk, tıp ve etik gibi 57 konunun birleşimini test etmek için kullanan MMLU (büyük çoklu görev dil anlayışı) konusunda insan uzmanlarından daha iyi performans gösteren ilk modeldir. dünya bilgisi ve problem çözme yetenekleri.

Google, Gemini’nin tipik yapay zeka modellerinden daha gelişmiş olduğunu söylüyor çünkü bu modeller belirli görevleri yerine getirmede iyi olsalar da daha kavramsal ve karmaşık akıl yürütmede iyi değiller.

Gemini çok modludur; bu, sıfırdan inşa edildiği ve Google’ın iddia ettiği gibi çeşitli girdilere dayalı olarak anlamasına ve akıl yürütmesine olanak tanıyan birden fazla model üzerinde en başından itibaren eğitildiği anlamına gelir.

“Gemini 1.0’ın gelişmiş çok modlu muhakeme yetenekleri, karmaşık yazılı ve görsel bilgilerin anlaşılmasına yardımcı olabilir. Bu, onu büyük miktarda veri arasında ayırt edilmesi zor olabilecek bilgileri ortaya çıkarma konusunda benzersiz bir beceriye sahip kılıyor” diye iddia ediyor Google.

“Bilgiyi okuyarak, filtreleyerek ve anlayarak yüz binlerce belgeden içgörü elde etme konusundaki olağanüstü yeteneği, bilimden finansa kadar birçok alanda dijital hızlarda yeni atılımlar sağlamaya yardımcı olacak.”

Gemini, metni, görüntüleri, sesleri ve daha fazlasını anlama yeteneğine sahiptir ve bağlamı ve incelikli bilgileri daha iyi anlayabilmek için aynı anda birden fazla girdi türünü analiz etme yeteneğine sahiptir.

Google Gemini bugün kullanıma sunuldu ve hemen Bard’a (Gemini Pro) ve Google Pixel 8’e (Nano) dağıtılacak. Bard’da Gemini, daha fazla veriyi akıl yürütmesine, planlamasına ve anlamasına olanak tanıyacak ve Google bunu, piyasaya sürülmesinden bu yana Bard’ın en büyük güncellemesi olarak adlandırıyor.

Gemini Ultra gelecek yılın başlarında piyasaya sürülecek. Gemini, 13 Aralık’ta Google’ın AI Studio’sunda ve Cloud Vertex AI’de satışa sunulacak.

Gemini Dahil Pixel 8 Pro Güncellemeleri

Gemini, Pixel 8 Pro’da dün duyurulan gece timelapse’ları yakalama yeteneği de dahil olmak üzere bir dizi yeni güncellemeye katılıyor . Bu özelliğe Google’ın Video Boost adını verdiği, cihazda çekilen videoları buluta yükleyen ve burada hesaplamalı modellerin görüntülerin daha “gerçekçi” görünmesini sağlamak için renk, ışık, stabilizasyon ve gürültüyü ayarladığı özellik eşlik ediyor.

Google Fotoğraflar’daki Portre Işığında yapılan iyileştirme, eski cihazlarda çekilmiş olsalar bile fotoğraflardaki sert gölgeleri ortadan kaldırır. Photo Unblur da bir yükseltme aldı ve köpeklerin ve kedilerin hareket halinde olsalar bile görüntülerini keskinleştirmede daha iyi.

Güncelleme aynı zamanda bilgisayarlardaki çağrı kalitesini, belgeleri tam anlamıyla hızlı bir şekilde temizleme yeteneğini (makbuzdaki kahve lekesi gibi), cihaz kullanıcının elinde olmadığında kişisel verileri gizli tutan yeni bir Onarım Modu’nu ve daha akıllı bağlamsal özellikleri de geliştirir. Kullanıcının bir çağrıyı yanıtlamak istememesi durumunda Çağrı Ekranından yanıtlar.

Gemini Nano tüm bu değişiklikleri desteklemese de Pixel 8 Pro cihazlarına bunlarla birlikte geliyor. Google, Pixel 8 Pro’da Gemini Nano’nun Kaydedici uygulamasındaki Özetleme ve ayrıca Gboard’daki Akıllı Yanıt gibi yeni özellikleri güçlendireceğini özellikle belirtiyor. Bu özellik hemen WhatsApp’ta mevcut olacak ancak gelecek yıl diğer uygulamalara da gelecek.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.