Kütüphane

Kameranın Tarihi… Kuzey Kore’ye Göre

Kuzey Kore hükümeti tarafından öğretilen fotoğraf kamerasının tarihini her zaman öğrenmek istediyseniz, bugün şanslı gününüz! İşte “keşiş krallığındaki” çocuklar için yayınlanan kamera geçmişiyle ilgili 15 dakikalık eğitici bir video (videonun ayarlarından Türkçe otomatik çeviriyi açabilirsiniz).

Segment, Nihon Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koleji’nde profesör olan ve blogu ve YouTube kanalı aracılığıyla Kuzey Kore haberlerini ” dprknow ” olarak ele alan Tomohiko Kawaguchi tarafından görüldü ve paylaşıldı.

Kawaguchi, “Mangada görülen icatların tarihi, kamera” başlıklı bölümün geçen ay Kuzey Kore hükümetine ait bir TV hizmeti olan Kore Merkez Televizyonunda Çocuk Yayını Zaman aralığında yeniden yayınlandığını bildirdi.

Kameranın Tarihi... Kuzey Kore'ye Göre
Bölümde görüldüğü gibi, tarih boyunca kamera.

Video, camera obscura ve Joseph Nicéphore Niépce’nin 1826 / 1827’de hayatta kalan en eski fotoğrafından 35 mm film fotoğraflarına ve son yirmi yıldaki dijital kamera devrimine kadar kamera geçmişinde ilerliyor. Louis Daguerre , Henry Fox Talbot ve George Eastman da dahil olmak üzere en tanınmış öncülerden birçoğu tarafından yapılan atılımları kapsar .

Genel bakışta ayrıca, Polaroid’in kurucusu Edwin Land’in 1947’de icadını açıkladığı zamandan başlayarak anlık kameralar tartışılıyor. Ancak video, dijital kameralar olay yerine indiğinde anlık kameraların öldüğünü yanlış bir şekilde açıklıyor ve Fujifilm’in Instax işinin dijital kamera pazarı hızla küçülürken son yıllarda patlama yaşıyor.

hostholding 800x416 1
Fujifilm Instax kamera tutan segmentin sunucusu.
comrade 800x452 1
Ev sahibi bu “yoldaş fotoğrafçısından” fotoğrafını çekerek şipşak kamerayı göstermesine yardım etmesini istedi.
result 800x450 1
Ortaya çıkan Instax anlık fotoğrafı.

Kawaguchi, Kuzey Kore’deki insanların anlık kameraların hala var olduğunu bilmiyor gibi göründüğünü ve bir gümrük memuru tarafından ülkeyi ziyareti sırasında Instax kamerasından hafıza kartını çıkarmasının istendiğini söylüyor. Bu deneyimin bir sonucu olarak , anlık fotoğrafçılığın canlı ve iyi olduğunu göstermek için kendi Instax kamerasının kısa bir klibini segmentin sonuna ekleyerek dprknow logosunun bir Instax fotoğrafını çekmeye karar verdi .

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu