Kütüphane

'Tish' Belgeseli Merhum İngiliz Fotoğrafçı Tish Murtha'yı Onurlandırıyor

Sosyal belgesel fotoğrafçısı Tish Murtha, hayattayken yaptığı fotoğraf çalışmalarıyla pek fazla beğeni toplamamış olabilir, ancak yine de tasvir ettiği şey açısından güçlüdür ve bugünle alakalı olmaya devam etmektedir. Tish adlı yeni belgesel, kızı Ella’nın rehberliğinde Murtha’nın kariyerini ve resimlerini araştırıyor.

Murtha, 1970’ler ve 1980’ler boyunca kendisini Newcastle’daki ve Kuzeydoğu İngiltere’deki diğer şehirlerdeki yaşamı belgelemeye adadı. Bu dönem, işçi sınıfı topluluklarında kalıcı yaralar bırakan, sanayisizleşme ve toplumsal eşitsizliğin artmasıyla kendini gösteren Thatcherizmin zirvesindeydi. Murtha’nın çalışması, yaşadığı ve çalıştığı işçi sınıfı toplulukları üzerindeki bu etkileri ortaya koyarak, bu ötekileştirilmiş toplulukların sert gerçeklerini vurguladı.

Murtha’nın siyah beyaz görüntüleri, konumu ve dönemi doğrudan yansıtacak şekilde ham ve cesurdur. O zamanın dürüst bir yaşam belgesini sunuyorlar. Ve yine de, hayata sadık kalarak, her zaman bölgedeki yaşamın sert gerçekliğiyle yan yana olmasına rağmen, ara sıra mizah ve neşe de gösteriyorlar.

Birçok belgesel fotoğrafçının aksine Murtha, fotoğraflarını çektiği insanlarla aynı hayatı yaşadı. On çocuktan biriydi ve Newcastle’daki Elswick’teki bir belediye evinde (bir tür İngiliz toplu konutu) büyüdü. Belki de bu yüzden kendi toplumundaki insanlara yardım etme zorunluluğu hissetti ve fotoğrafı bunu yapmanın bir yolu olarak gördü. Ailesinin ve arkadaşlarının yaşadıklarına dikkat çekmenin bir yoluydu bu.

Tish Belgeseli Merhum Ingiliz Fotografci Tish Murthayi Onurlandiriyor

Erken dönemde bazı başarılar elde etmesine rağmen ne yazık ki hiçbir zaman önemli bir beğeni toplamadı ve fotoğrafçılığından geçimini sağlayamadı. Tebaası gibi o da yoksulluk içinde öldü. Ölümünden bu yana çalışmaları birçok kez sergilendi ve kızı ayrıca annesinin fotoğraflarından oluşan Gençlerde İşsizlik kitabını da yayınladı.

Paul Sng’nin yönettiği ve yetenekli Maxine Peake’in anlatımını yaptığı Tish , kızı Ella’nın dokunaklı içgörülerinin rehberliğinde Murtha’nın kariyerinin ve sanatının inceliklerini araştırıyor. Duygularla dolu, Murtha’nın çalışmalarına yeni bir bakış açısı sağlıyor. Belgesel sadece inanılmaz bir fotoğrafçının hikâyesini anlatmakla kalmıyor, aynı zamanda yoksulluğa, işsizliğe ve sınıfsal önyargılara da ışık tutuyor.

Tish şu anda Birleşik Krallık’taki seçkin sinemalarda oynuyor ve tüm tiyatro listeleri Modern Films web sitesinde mevcut.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.