Fotoğraf Projeleri

Nick Brandt : SINK / RISE

Fotoğrafçı Nick Brandt, deniz seviyelerindeki yükselişi konu alan son çalışmasıyla iklim değişikliğine odaklanan bir dizi projeyle meşgul.

SINK / RISE başlıklı Brandt, Fiji’deki Vanua Levu adasında yaşayanların yükselen deniz suları nedeniyle şiddetli bir tehdit altında olduğu Savusavu’ya gitti.

Bunu yakalamak için Brandt, yerel bölgenin gerçek sakinlerini suya batmış halde dalgın bir şekilde otururken gösteren güçlü bir fotoğraf çekimi gerçekleştirdi.

Güney Pasifik’teki pek çok ada deniz seviyesinin yükselmesine karşı özellikle savunmasız, birçoğu deniz seviyesinden ancak birkaç metre yüksekte ve bu nedenle zamanla tamamen yok olacak.

Nick Brandt
Nick Brandt : SINK / RISE
Onnie and Keanan on Seesaw Fiji 2023
Qama in Reef Fiji 2023

İngiliz fotoğrafçı, fotoğraflardaki insanların “okyanusa, evlerini kaybedecek kadar yakın yaşadıklarını” söylüyor.”Örneğin Serafina ve Keanan şu anda kıyı şeridinden sadece birkaç metre uzakta yaşıyorlar ve ne kadar genç oldukları göz önüne alındığında, eğer oldukları yerde kalırlarsa etkilenenler arasında olacaklar” diye ekliyor.

Serafina and Keanan on Bed Fiji 2023jpg
Serafina ve Keanan.

Zor Bir Çekim

Brandt, çekimin lojistiği üzerinde çalışmak için Kaliforniya’daki evinden çekimi planlamak için birkaç ay harcadı: modellerin su altında nasıl sabit ve ağırlıkta tutulacağını anlamak. Ancak en iyi planlar ters gitti ve Brandt gelgit dalgalarının gücünü hesaba katmamıştı.

Brandt, “Haftalarca korkunç görünürlük yaşandı” diyor. “Nisan ve mayıs aylarında çekim yapmayı seçtim: teoride, yağmur mevsiminden sonra, ancak Güney Yarımküre kışında sular çok soğumadan.”

Ancak olay bu şekilde sonuçlanmadı, o geldikten sonra suyun görünürlüğü giderek kötüleşti.

“Mayıs ayında görüş mesafesinin o kadar kötü olduğu ve dokuz uzun, pahalı gün boyunca çekim yapamadık. Brandt, mevsimsel olmayan devasa sağanak fırtınanın adanın nehirlerinden büyük miktarda çamurlu tatlı su akışına neden olduğunu söyledi.

“Okyanus suyu gittikçe daha yeşil hale geldi, ta ki bir ormanın ortasında kokuşmuş, durgun bir gölette yüzüyormuşuz gibi görünene kadar. Kesinlikle vurulamaz.

BTS Akessa and Maria on Sofa GOPR3034
Perde arkasında dev bir ipek çerçeve güneş ışığını engelliyordu.
BTS Petero at Cliff GOPR3640

Brandt, su altı muhafazasının “yeni bir arabanın maliyeti” olduğu orta format bir kamerayla çekim yapıyordu. Yanında, su altı fenerinin daha iyi çalışmasını sağlamak için güneş ışığını engellemek üzere yüzeyde yüzen iki x dört metrelik kare ipek bir çerçeve içeren aydınlatma sistemini çalıştırmaya yardımcı olan yaklaşık 10 kişilik bir ekip vardı.

Ben and his father Viti Fiji 2023
Onnie by Cliff II Fiji 2023

Brandt tecrübeli bir tüplü dalış sürücüsü olduğundan dalgaların altında kalma konusunda hiçbir sorunu yoktu ama tabii ki kendisi bir oksijen kaynağına bağlıyken modeller fotoğraflar için nefeslerini tutmak zorunda kaldı; Herkesin güvenliğini sağlamak için bir dalış ustası hazırdı.

CNN’e, oksijene ihtiyaç duymadan önce nefeslerini yalnızca 15 saniye kadar tutabildiklerini ve her çekimin hazırlanmasının 30 dakika sürdüğünü söyledi. Altı haftalık çekimin sonunda modeller “bir dakikadan fazla” süre boyunca nefeslerini tutabildiler ve ekip yalnızca bir veya iki dakika içinde çekimin hazırlığını yapabildi.

“Onlar harikaydı. Oyuncular o kadar ilgiliydi ki, onların fotoğrafını çekmeyi bitirdiğimizde ve onlar da biraz dinlenip tekneye dönüp sohbet edebildiklerinde bile, yardım etmek için suya geri daldılar”. diyor.

Joel and Petero on Seesaw Fiji 2023

Yaklaşık bir milyon insana ev sahipliği yapan Fiji, iklim değişikliğinin ön saflarında yer alıyor ve Fijili yetkililer iklim değişikliğini bölgeye yönelik en büyük güvenlik tehdidi olarak nitelendiriyor ve küresel toplumdan yardım istiyorlar.

Ağustos ayında BM meteoroloji kurumu, Güney Batı Pasifik’te deniz seviyelerinin küresel ortalamadan daha hızlı yükseldiğini ve Vanua Levu gibi alçakta bulunan adaların tehlike altında olduğunu söyledi.

SanalSergi daha önce Brandt’ın çevresel bozulma ve yıkımdan etkilenen insanların ve hayvanların portrelerini çektiği The Day May Break adlı bir başka iklim değişikliği projesini ele almıştı.

Brandt’ın daha fazla çalışmasını Instagram‘da ve web sitesinde bulabilirsiniz.


Resim kredisi: Tüm fotoğraflar Nick Brandt’a aittir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.