Fotoğraf Projeleri

Daniel Szalai : Novogen

Farmasötik endüstrisinde yumurtaları aşı üretimi de dahil olmak üzere çok çeşitli ilaçlar için kullanılan özel bir ticari tavuk türü olan Novogen White ile tanışın. Bu karmaşık bir hikaye.

Fotoğraflar: Daniel Szalai
Yazar: Sophie Wright

Tavuğun evcilleştirilmesi M.Ö.2000 yıllarına kadar uzanıyor. Tarihi bizimkini yansıtır – insani ihtiyaçlarımızı, onları şekillendiren dünyadaki olayları ve bunlara yanıt vermek için yarattığımız teknolojiyi. Mısır’ın Eski Firavunlarının, güneşten gelen doğal ısı ve kandillerden elde edilen yapay kuluçka makineleri ile tamamlanmış kümes hayvanları kuluçkaları vardı. Roma İmparatorluğu, ayrıntılı ziyafetlerde yenen çok miktarda tavuğa karşılık vermek için hayvanları üretti ve onları büyük, organize çiftliklerde verimli bir şekilde yetiştirdi. Roma’nın düşüşünden sonra tavuğun popülaritesi, kümes hayvanı yetiştiriciliği ve fabrika çiftçiliğindeki yeniliklerin ortaya çıktığı ve bir endüstri doğduğu 2. Dünya Savaşı sonrasına kadar azaldı. Antibiyotiklerin icadıyla, tavuklar artık iki kat daha hızlı kontrollü bir ortamda iç mekanda yetiştirilebilir ve onları iyi bir et kaynağı haline getirmek için sıkı, kontrollü bir diyetle beslenebilir.

Daniel Szalai : Novogen
Novogen serisinden © Daniel Szalai

Bugün bildiğimiz tavuk, neredeyse tamamen insan yapımı bir canavar ve artık hayatlarımızı ve akşam yemeklerimizi borçlu olduğumuz bir tavuk. Daniel Szalai’nin yeni projesinin baş kahramanı, yumurtaları ilaç endüstrisinde kullanılan özel bir ticari tavuk türü olan Novogen White. Hastalıksız olması için hiper kontrollü bir diyetin hassasiyeti ile yetiştirilen Novogen White tarafından bırakılan yumurtalar, hem insanlar hem de hayvanlar için kullanılan çok çeşitli ilaçlar ve aşılar için hammadde sağlıyor. Doğa ve teknoloji ile olan ilişkimizi araştıran proje, BredaPhoto Festivali’nin, teknolojik ilerlemenin etkisine, pozitifler, negatifler ve aradaki gri alanlara bakan ‘To Infinity and Beyond’ temalı bir komisyon çerçevesinde geliştirildi.

0bbda933 59e8 40ee ae97 c447607ff727
Novogen serisinden © Daniel Szalai

Szalai için Novogen White, bu sorunları çözmek için mükemmel bir konuydu. Onları “teknolojik başarılarımızın biyolojik taşıyıcıları” olarak tanımlayan hayat kurtaran tavuk türü, genetik müdahale, biyokimya ve tarım teknolojisinin gelişmesiyle ortaya çıkan birçok soruyu bünyesinde barındırıyor. Kontrol ve güven, doğa ve teknoloji konuları arasında Szalai, Novogen White’ın hikayesinde kapitalizm altında kendi çağdaş insani durumumuzu keşfetti. “Örneğin, tavuğun ömrünün iki aşamaya bölündüğünü düşündüğünüzde – 18 hafta süren büyüme dönemi ve ardından yaşamlarının sonuna kadar süren üretim dönemi – o zaman zor değil insan yaşamıyla bağlantı kurmak için ”diyor fotoğrafçı. “Tavuğun insanlık için bir metafor olarak anlaşılabileceğini anladım. Çift katmanlı: bizim gibi tavuk. “

80765908 a524 4032 858f cb75e1f7dfd4
Novogen serisinden © Daniel Szalai

Yumurtaların serilmesinden aşıların yapımında kullanılan sıvının toplanmasına kadar Szalai, Novogen White’ın tüm üretim döngüsünü çizelgelemekle ilgilendi ve endüstrinin ölçeğini örnekleyen bir şirketin fotoğrafını çekmeyi seçti. Avrupa’nın tamamındaki en büyük Spesifik Patojen içermeyen yumurta üreticisi olarak, odaklandığı Macar çiftliği, aşı endüstrisi için haftada 120.000 embriyonlanmış yumurta cirosuna sahiptir. Novogen Beyazları sağlıklı bir şekilde büyütülürken ve et için yetiştirilen piliçlerden daha uzun bir yaşam döngüsüne sahipken, amaçlarına hizmet ettiklerinde ve yüksek kaliteli yumurta bırakmayı bıraktıklarında işe yaramaz hale gelirler ve öldürücü enjeksiyonla birer birer öldürülürler. Szalai için en şok edici kısım, tüm sürecin otomatikleştirilmiş doğasında yatıyordu, en kısa ve öz şekilde fabrikanın cıvıl cıvıl pazarlama kılavuzlarında ve markalaşmasında kristalize olmuştu.

94ae636a f281 422f 9ed2 d67c7cef443a
Her zaman tarla koşullarına en iyi adapte olan hayvanları seçmeyi hedefleyen Novogen, özellikle genotip çevresel etkileşimini hesaba katan bir genomik seçim projesi geliştirmiştir. Bu yenilik, bir kuşun genetik potansiyelinin farklı beslenme ve barınma koşullarına göre değerlendirilebileceği anlamına geliyor. Genomik ayrıca seçim döngülerini kısaltır ve böylelikle bireyleri yumurtadan çıktıkları günden itibaren değerlendirebildiği için genetik gelişimi hızlandırır. Seçim programı kısa süre önce hayvanların elektronik çipler kullanılarak ayrı ayrı izlenmesini sağlayan yenilikçi bir seçim sistemi ile geliştirildi.

Fotoğrafçı, Budapeşte’deki Moholy-Nagy Sanat ve Tasarım Üniversitesi’nde öğrenci olmadan önce, beş yıl boyunca film yapımında yer araştırmacısı ve prodüksiyon yöneticisi olarak çalıştı. Szalai’nin bu büyük ölçekli tesislere erişim becerilerine sahip olmasının yanı sıra, reklamcılıkta edindiği deneyim, reklamcılığın diline ve mekanizmalarına karşı yüksek bir duyarlılık sağladı. Fabrikanın yönetim kılavuzlarının Novogen White’dan bahsetme biçimini şaşırarak, yaklaşımının broşürlerin soğuk, teknik dili ve ticari tonu tarafından yönlendirildiğine karar verdi. Yapaylığına ve yüksek teknolojiye sahip ortamına dikkat çeken, ürkütücü mavi ve kırmızı ışıklarıyla dikkat çeken projenin estetiği, fabrikanın uyguladığı bu faydacı doğa yaklaşımını somutlaştırıyor.

57fdd7e7 b26d 4507 b223 620f2ad960a0
Novogen serisinden © Daniel Szalai

“Bu yönetim kılavuzlarını bulduğumda, Vay canına, başka hiçbir şeye ihtiyacım yok diye düşündüm. Hepsi orada. Kullandıkları dil bu. Bir bakıma iğrençti, ancak bu hayvanları satın alınacak ürünler ve mallar olarak tanımlamaları da gerçekten şaşırtıcıydı ”diye açıklıyor. “Çünkü, tabii ki, tavukların ne kadar kötü yaşadığını dramatize edebilirim, ama gerçekten ilginç bulduğum şey, kendi içinde yeterince şok edici olması. Bu yüzden üretim hattına çok tarafsız bir bakış açısıyla baktım ve bunların, adımların ve bunların gerçekleştiği iç mekanların olduğunu gösterdim. ” Szalai’nin küresel kapitalizmdeki en büyük araç olarak tanımladığı fotoğrafı kullanan proje, fabrikanın ‘işçilerine’ olan tarafsız bakışını benimsiyor.

68efe7e1 8f76 47a7 8dd8 51cd53f14241
Novogen serisinden © Daniel Szalai

Pazarlama kılavuzlarından metinler ve fabrika iç mekanlarının fotoğrafları da dahil olmak üzere üç bölümden oluşan projede, tipolojik bir ızgarada bir araya getirilmiş 168 ayrı tavuk portresi de yer alıyor. Görsel reklam dili kullanılarak resimler, Szalai’nin çiftliğe getirdiği portatif arka plan olan maviye (doğada nadiren var olan “yapay” bir renkle) çekiliyor. “Noktaları bir araya getirdim ve düşündüm, tamam, bu yüzden bunlar ürünler ve hadi bu hayvanları ürün olarak tasvir edelim ve bu yüzden bu paket görüntüsü benzeri görüntüler yaptım,” diye açıklıyor fotoğrafçı. “Sanki gerçekten onların acılarına odaklanacakmışım gibi kışkırtıcı olabilir.” Normalde toplu halde tasvir edilen yakın portreler, her bir hayvanın bireyselliğiyle karşımıza çıkıyor.

2432bd9a d9dc 4eb5 9ffd 52192ee460fd

Üretim hattının son aşamalarından birinin çekimleri sırasında, virüs yumurtaya enjekte edildiğinde, sürecin acımasızlığı Szalai için gerçekten işe yaradı. Yumurta inkübe edildikçe virüs embriyo ile birlikte gelişir, sadece sıvının ekstraksiyonundan önceki soğutma işlemi sırasında ölür. “Bir yaşam olasılığı olduğunu ya da aslında zaten bir yaşam olduğunu görmek şok ediciydi. Zaten bunu yaptıklarında üzerlerinde küçük tüyler var. Ve sonra bitti. İhtiyacımız olan buydu ve artık umursamıyoruz ”diyor. “Zulüm, her şeyin otomatik olarak gerçekleşmesidir ve sistem ondan kopmanıza izin verir.” İzleyiciyi fabrikanın temiz ve hassas tesislerinin altına bakmaya zorlayan Szalai’nin görüntüleri, çevremize davranış şeklimiz aracılığıyla insanlığa yansıyor.


Kitle fonlaması: Bu çalışmanın kapsamlı bir fotoğraf kitabı 2021’de yayınlanacak ve önceden imzalı bir kopyasını ayırarak katılabilirsiniz. Daniel Szalai, 2019 LensCulture Gelişmekte Olan Yetenek Ödülleri‘nin kazananı oldu. Burada, 25 Gelişmekte Olan Yeteneğin tamamından çok daha fazla ilham verici çalışmayı keşfedin.

Daniel Szalai : Novogen

cf224b8a eb7a 447f 91e9 b7ae21cb95db
Novogen serisinden © Daniel Szalai
e56cb01d 3c25 470b aad4 b5d7d2d3e56d
Novogen serisinden © Daniel Szalai
a9b6a211 8304 4ac0 b626 023653daec8c
Novogen serisinden © Daniel Szalai
35c9fbd1 fde2 4620 a7ca 40c20d288e2e
Novogen serisinden © Daniel Szalai
e39f56bb dc1a 476b 8e9d f342cf465954
Novogen serisinden © Daniel Szalai
a5c5ecae 0fb5 4ef7 bf7b 827722434b1f
Novogen serisinden © Daniel Szalai

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.