Fotoğraf Projeleri

Brendan Barry : Lund Point

Birleşik Krallık merkezli fotoğrafçı Brendan Barry, devasa panoramik baskılar oluşturmak için dört boş daire kullandı ve bunları çok lensli bir camera obscura’ya dönüştürdü.

Barry, günlük şeyleri ve yerleri çalışan kameralara dönüştürmekte uzmandır ve ekmek ve karpuz, nakliye konteyneri, karavan ve hatta bir Manhattan gökdeleni gibi çok sayıda nesneyi işlevsel görüntü yakalama cihazlarına dönüştürmüştür.

Camera obscura işlemi en eski kamera türüdür ve binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Konsept, gelen ışığı arkaya, örneğin bir duvara yansıtmak için bir iğne deliği veya bir lens takılı bir kutu veya bir tür muhafaza kullanmayı içerir.

Boş Odalardan Devasa Kamera Obscura‘ya

Barry’nin “Lund Point” başlıklı son projesinde, Doğu Londra’da dört boş daire kullandı ve onları daha önceki Manhattan gökdelen projesine benzer şekilde çok lensli camera obscura’ya dönüştürdü.

Beyond the Box aracılığıyla işe alınan Doğu Londra’dan bir grup genç yetişkinle işbirliği yapan ekip, her dairede bir karartılmış oda oluşturmak için çalışmaya başladı.

Brendan Barry : Lund Point
Brendan Barry Lund Point 002
Brendan Barry Lund Point 003

İşlem, istenmeyen ışığın geçmesini önlemek için alanı karartmayı ve pencerelerden birini kullanarak lensi takmayı içeriyordu. Güvenli hale getirildikten sonra, ekibin bir negatif oluşturmak için bir görüntüye odaklanması ve çerçevelemesi gerekiyordu.

Brendan Barry Lund Point 004
Brendan Barry Lund Point 005
Brendan Barry Lund Point 006

Barry ve ekibi, 50’ye 100 inçlik dev kağıt negatifler kullandılar ve daha sonra bunları telefon fenerleri ve kimyasallar kullanarak temas ettirerek pozitif görüntülere bastılar ve onları durulamak için kimyasallar kullandılar.

Brendan Barry Lund Point 007
Brendan Barry Lund Point 008
Brendan Barry : Lund Point
Brendan Barry Lund Point 009
Brendan Barry Lund Point 010

Boş dairelerin hiçbirinde akan su olmadığı için ekip yerel bir toplum merkezinden gelen su hortumunu kullanmak zorunda kaldı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yerel halktan bazıları projeyi merak etti ve ekibin her gün ne yaptığını görmeye geldi.

“Lund Point”in Ortak Yönü

Ortaya çıkan çalışma şu anda Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi‘nde sergileniyor . Aynı zamanda, Camera obscura deneyi ile bağlantılı olarak, “Making Space” teması etrafında odaklanan “Envision East” adlı bir hafta süren festival gerçekleşti.

Brendan Barry Lund Point 011
Brendan Barry Lund Point 012
Brendan Barry Lund Point 013
Brendan Barry Lund Point 014

Proje hakkında konuşan Baş Genç Kültür Yapımcısı Condie Baiden, “Bu proje benzersiz çünkü kültürel alanlar tarafından yaptırılan birçok şeyin aksine, içinde bulunduğu topluluğun sesleriyle aktif olarak ilgileniyor” diyor.

Brendan Barry Lund Point 015
Brendan Barry Lund Point 016
Brendan Barry Lund Point 017

“Projeyi olabildiğince etik ve açık hale getirmek için geçmişteki ve şimdiki sakinlerle konuştuk. Proje, genç Doğu Londralıların ‘yer kaplamasına’ izin verdi, bu da Envision East festivalinin kalbinde yer alan bir şey.”

Barry’nin çalışmalarının daha fazlasını kendi web sitesinde ve Instagram‘da bulabilirsiniz .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.