İncelemeler

2022’de En İyi Fotoğraf Paylaşım Siteleri

Sürekli çalkantılı bir içerik denizinin içindeyiz: 2021’de 1,4 trilyon fotoğraf çekildi ve bu yıl tahmini 1,6 trilyon deklanşöre basılacak. Bu kadar çok fotoğraf çekildikten sonra fotoğraf paylaşmak için en iyi yer neresi?

2021’de, akıllı telefonlardakilerden buluttakilere ve kişisel bilgisayarlardaki fotoğraflara kadar saklanan toplam fotoğraf sayısı 8,3 trilyona ulaştı. Bunu bir perspektife oturtmak gerekirse, her saniye tek bir fotoğraf çekerseniz, bir trilyon fotoğrafa ulaşmak neredeyse 32.000 yıl sürer.

Her gün yalnızca Instagram’da 95 milyondan fazla fotoğraf paylaşılıyor ve tüm platformlara 300 milyondan fazla fotoğraf yükleniyor. Bu sınırsız alana kendi işimizi ne zaman ve nereye yerleştirmemiz gerektiğine karar vermek, çivilemek sinir bozucu olduğu kadar önemlidir.

Bunu, büyükanne ve büyükbabanızın kalite ve ayrıntı açısından imkansız olduğuna inanacakları fotoğraflar çekebilen bir telefonda okuyor olabilirsiniz. İstediğiniz her şeyin fotoğrafını çekebilirsiniz. Ama aldıktan sonra nereye koyacaksınız?

Ne Arıyoruz

Tüm fotoğrafçılar eşit yaratılmamıştır ve çekilen tüm fotoğrafların akıllı telefonunuzun galerisinden çıkması amaçlanmamıştır, ancak çok sayıda fotoğrafın görüntülenmesi amaçlanmıştır. Her biri belirli güçlü yönlere, dezavantajlara ve benzersiz odak alanlarına sahip popüler fotoğraf paylaşım sitelerinin bir listesini derledik. Vitrinleri sergilemek ve umarız sizin için doğru olanları belirlemek istiyoruz.

Instagram’ı bu listede bulamazsınız, çünkü kendi kabulüyle şirket bir fotoğraf paylaşım hizmeti değildir ; Instagram yakında video ve alışverişle ilgili olacak. Şirketin kendisi kendini bir kategoriye almıyorsa, neden yapalım? Ayrıca, bunu zaten biliyorsun. Size aklınıza gelmemiş olabilecek birkaç tanesini gösterelim.

500px

2022'de En İyi Fotoğraf Paylaşım Siteleri

Tüm bir liste Instagram, Facebook, Imgur ve benzerleri tarafından doldurulabilir ve tümü en sıradan kullanıcılara yöneliktir. Fotoğraflarımız için hepimizin farklı ihtiyaçları ve hedefleri olduğu için bunda yanlış bir şey yok. Ancak profesyoneller için liste önemli ölçüde küçülüyor. Bu daha küçük seçenekler çemberinde 500 piksel öne çıkıyor.

Sitenin tasarımından, 500px’in odak noktasının nerede olduğu açıkça görülüyor: fotoğraflar devasa, görünümde kalabalık değil ve telaşlı kontroller ve gereksiz özellikler tarafından rahatsız edilmiyor. Kullanıcı arayüzü, niyetinde kristal berraklığında görünüyor ve fotoğrafçının çalışmalarını belirli bir temaya göre ayarlanmış “Setler” veya belirli bir olay veya konum merkezli “Hikayeler” halinde düzenlemesine izin veriyor. Fotoğrafların kendileri için konuşmasına izin vermekten çok, sanatçı adına birlikte konuşmalarına izin veriyorlar.

Bir kuruş harcamadan 2.000 fotoğrafı 500 piksele yükleyebilirsiniz, ancak dezavantajı, bunun dik bir kısıtlama ile gelmesidir. Ücretli olmayan kullanıcılar için, yüklemelerinizin tavanı haftada yirmi resimdir. Neyse ki, makul bir ücret karşılığında kullanıcılar, daha fazla işlevsellik sunan ve daha fazla erişimin kilidini açan çeşitli katmanlara yükseltebilirler. Bunlar, özellikle sitenin bu abonelikler için ne sıklıkta indirim yaptığını göz önünde bulundurarak, keşfetmeye değer seçeneklerdir.

Bununla birlikte, 500px’i profesyoneller için gerçek bir site yapan şey, çalışan profesyonellerin bir dizinine erişme, kendinizi diğer kullanıcılara kiralık olarak göstererek kendinizi pazarlama, işinizin performansına ilişkin derin istatistikleri izleme ve en önemlisi, lisanslama ve satma yeteneğidir. ana şirketi VCG, Getty Images of China sayesinde sektördeki en yüksek telif ücretlerinden biri olduğunu iddia ettiklerini kazanıyor .

Ciddi fotoğrafçılar, 500 piksel üzerinde biraz zaman geçirip kendilerine uygun olup olmadığına baksalar iyi olur. Site sürekli olarak büyüyor ve yeni eklenen NFT Kasası tarafından kanıtlandığı gibi yeni trendlere uyum sağlamaya çalışıyor.

Behance

Fotoğraf Paylaşım Siteleri

Daha fazla yaratıcı bir sosyal ağ arayan ve belirli bir fotoğraf grubunu sergilemeyi uman fotoğrafçılar için Behance görülmeye değer. Site ücretsizdir ve paylaşılabilecek proje veya görsel sayısında herhangi bir sınırlama yoktur. Özellikle gurur duyduğunuz yeni bir koleksiyonunuz varsa, Behance hem dikkat çekmek hem de ağ oluşturma becerilerinizi öne çıkarmak için harika bir seçenektir.

Diğer reklam öğelerini ve çalışmalarını takip etme ve beğeniler ve paylaşımlar sunma yeteneği ile herhangi bir sosyal medya sitesi gibi kurulan Behance, inanılmaz derecede çekici olan birkaç temel özelliğe sahiptir. Instagram’ın Hikayeler özelliğine benzer şekilde, Behance, kullanıcılara devam eden çalışmaları paylaşma yeteneği verir, böylece siz ve kurduğunuz kişiler yalnızca birbirinizin nihai çıktısını takdir etmekle kalmaz, aynı zamanda destek ve geri bildirim sunarak süreci takip edebilirsiniz.

Ek olarak, Behance bir Adobe teklifidir ve bu nedenle Adobe kullanıcıları için oluşturma eyleminden paylaşımın nihai sonucuna kadar basit, çekici bir ardışık düzene sahiptir.

Flickr

flickr 800x358 1

Flickr‘ın isim tanıma, araç seçimi veya akıcı kullanıcı arayüzü ile online olarak ciddi bir fotoğraf paylaşım sitesi yok . Siteye dahil edildiğini görmek sizi hiç şaşırtmaz ve bu sürpriz olmaması, web sitesinin popülerliğinin zirvesine ulaşmasından yıllar sonra bile tam olarak garanti edilir.

Ücretsiz bir abonelikle kullanıcılar, çoğu sıradan kullanıcı ve hatta ciddi hobiler için fazlasıyla yeterli olan 1.000’e kadar fotoğraf yükleyebilir. Sitenin etiketleme özellikleri kapsamlıdır ve görüntüleri birden çok çözünürlükte görüntüleme ve indirme yeteneği paha biçilmezdir.

Flickr’ın istatistik motoru, fotoğraflarının popülaritesini takip etmek amacıyla çalışmalarını sergileyenler için, çalışmalarınızı kimin ve ne zaman görüntülediğine dair inanılmaz miktarda bilgi sağlar.

Fotoğrafları Flickr hesabınız aracılığıyla örneğin kendi web sitenize kolayca yerleştirme yeteneği, uzun süredir sitenin mükemmel bir özelliği olmuştur.

2018’de SmugMug tarafından satın alındığından bu yana, özellikle ileri düzey kullanıcılara yönelik özellikler sağlayan abonelik ücretleri açısından, klasik Flickr kullanıcılarının bildiği ve sevdiği bazı değişiklikler yapıldı, ancak bu ücretleri tamamen makul buluyoruz ve çalışan profesyoneller için. daha yüksek çözünürlük, hayati. Unutulmaması gereken bir özellik, bir Pro aboneliği ile bir kullanıcının iki aylık Adobe Creative Cloud‘u ücretsiz olarak almasıdır.

Google Fotoğraflar

google photos 800x517 1

Bu liste, paylaşım kadar depolamaya odaklanmasa da, Google Fotoğraflar gibi istikrarlı, işlevsel ve kullanımda neredeyse evrensel olan bir hizmeti görmezden gelmek suç olur . E-posta, YouTube veya başka nedenlerle bir Google hesabına sahip olunmaması imkansız görünüyor, öyleyse neden sahip olduklarınızdan en iyi şekilde yararlanmıyorsunuz?

Google Fotoğraflar başlangıçta fotoğraflarınız için güvenli bir çevrimiçi yedekleme olarak tasarlandı, ancak zaman geçtikçe hizmet olgunlaştı ve güçlü paylaşım özellikleri sunuyor. Çalışmalarınızı tam gizlilik denetimleri ile albümler halinde düzenlemek, yalnızca resimlerinizi kimlerin görüntüleyebileceği değil, aynı zamanda kimlerin indirebileceği konusunda da inanılmaz derecede değerlidir ve arkadaşlarınıza, ailenize ve meslektaşlarınıza, çalışmalarınızı daha sonra paylaşılabilecekleri kendi albümlerine ekleme özgürlüğü verir. . Tüm bunlar, yükleyebileceğiniz fotoğraf sayısında herhangi bir sınırlama olmaksızın sağlanır; bu, çalışmanızı özel olarak paylaşmak için en iyi seçenekleri değerlendirirken Google’ı güvenilir bir bekleme noktası haline getirir.

Photobucket

photobucket 2 800x450 1

Photobucket adı Flickr’ınki kadar eski olabilir ( iki site birbirinden bir yıl sonra başladı), ancak itibarı çağdaşının biraz gerisinde kalıyor. İki menteşe arasındaki uçurumun büyük bir kısmı, ücretsiz aboneler için performansa bağlıdır. Photobucket’in ücretsiz bir hizmet olarak, çok sayıda can sıkıcı reklamlar sayesinde göze batabileceği ve sitenin 250 fotoğraf sınırının rekabete kıyasla açıkçası önemsiz olduğu bir sır değil.

Bununla birlikte, daha yüksek ve ücretli katmanları aracılığıyla kilidi açılan site, kendine gelmeye başlar ve zarafetleri kusurlarını geride bırakmaya başlar. Uzman düzeyinde, ayda yaklaşık 13 ABD doları karşılığında fotoğraf yükleme sınırsızdır, reklamlar kaybolur ve Photobucket’in oldukça sağlam düzenleme araçlarının tam paketinin keyfini çıkarabilirsiniz. Bu seviyede bir zamanlar dağınık olan arayüz, piyasadaki en temiz ve en sezgisel arayüzler arasında yer alıyor. Baskılarınızı Photobucket aracılığıyla satmak çok kolaydır ve çalışmalarınızı birçok farklı ortamda birden çok formatta satın alma seçeneği sunar.

Flickr gibi, site de fotoğraflarınızı forumlardan ve web sitelerinden bloglara ve sosyal medyaya kadar herhangi bir yere yerleştirmenize olanak tanır. Photobucket ayrıca düşük sıkıştırmasını ve orijinal görüntünün kalitesini korumak için temel özelliklerinden biri olarak otomatik keskinleştirme gibi görüntü manipülasyonu eksikliğini vurgular.

Photobucket, uygun seviyede düzgün bir şekilde kullanıldığında, gerçekten hepsi bir arada en iyi çözüm için bir dava oluşturuyor. Yine, çevrimiçi depolama bu listenin amacı değildir, ancak sunduğu kapsamlı gizlilik kontrolleri ve yükleme kapasitesi göz önüne alındığında, onu burada ek bir varlık olarak görmemeyi ihmal ederiz. En yüksek abonelik seviyesinde, Photobucket gerçekten çalışmanızı diğer birkaçının yapabileceği düzeyde barındırabilir, sergileyebilir ve bunlardan para kazanabilir.

VSCO

VSCO Studio — Edit 450x800 1

Bir uygulama aracılığıyla gerçekleştirilen, tamamen eğlenceli, gösterişli ve sosyal bir etkinlik olan, insanların çoğunluğunun fotoğraf paylaşımını nasıl gördüğüne dikkat etmeden hiçbir fotoğraf paylaşım sitesi listesi tamamlanmış sayılmaz. Instagram’ın bu konuda daha fazla mürekkebin dökülmesine gerek yok – hepimiz zaten üzerindeyiz, değil mi? Her yerde bulunabilme açısından tek başına olabilir, ancak yıllar içinde bir dizi rakiple karşı karşıya kaldı. Hiçbiri onu geçmeyi başaramamış olsa da, kendisini başlangıçtan ayıran ve neredeyse on yıl sonra başarı ve kabul görmeye devam eden bir Insta alternatifi var: VSCO .

Sıradan kullanıcılar ve hatta telefonlarını pratik yapmak veya sadece gösteriş yapmak için kullanmayı seven bazı profesyoneller için VSCO paralel değildir. Çekici hazır ayarlardan beklediğinizden daha hassas bir şekilde ince ayar yapan düzenleme özelliklerine kadar VSCO, alışkın olduğunuz Facebook/Meta’nın sahip olduğu deve daha klas bir alternatif olarak parlıyor.

Son derece çekici bir uygulamadır: temiz ve şık, düzenli ızgaralar halinde düzenlenmiş, görüntüleri siyah zeminlere karşı sergileyerek gerçekten patlamalarını sağlar. Pek çok fotoğrafçının tercih ettikleri fotoğraf paylaşım platformu olarak VSCO’yu seçmesi şaşırtıcı değil.

VSCO’yu diğer sosyal medya sitelerine göndermeden önce yalnızca telefonlarının anlık görüntülerini düzenlemek için kullanan fotoğrafçı olmayan birçok kişi tanıyorum ve hatta birçoğu VSCO’yu Instagram’dan önceki ilk adım olarak kullanıyor.

Bazılarının bir con – VSCO’nun ön ayarlar ve düzenleme araçları için uygulama içi satın alımlara güvenmesi – kesin bir profesyonel olduğunu düşünüyorum. Geliştiricilerin zaten etkileyici bir fotoğrafçılık uygulamasına sürekli olarak güncelleme, dengeleme ve özellikler eklemesi tam da bu para kazanma yoluyla gerçekleşir.

Listedeki en saf sosyal giriş olan VSCO, süper büyük akranının abone sayısını içermeyebilir, ancak orada fotoğrafçılığa gerçekten değer veren kullanıcıların yüzdesi çok daha yüksektir. Amacınız, tipik sosyal medya sitenizden daha yüksek kaliteli çekimler yaparken birkaç güzel fotoğraf atmaksa, VSCO olmak istediğiniz yerdir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.