Fotoğraf Projeleri

Hersley Casero : Kibar İnsanların Şehri

Filipinler’in Visayas bölgesinin göbeğinde, Dumaguete hayatı bir ada havası taşıyan şehir hayatı ve insanlar bol bol zamanları varmış gibi tempolu yaşıyorlar. Ne de olsa burası ‘Kibar İnsanların Şehri’; en zor zamanlarda bile iyi vakit geçirmek için her zaman bir neden olduğuna dair derinden inanca sahip bir kültür.

Bu fotoğraflar, daha geniş bir sokak ve belgesel fotoğraf serisinin parçasıdır; Adını ‘Anı Yakala’ olarak koyduğum uzun soluklu tutkulu bir proje. Bu serideki fotoğraflarda, dinamik unsurların katmanlarının tek bir karede bir araya geldiği günlük hayattan gelip geçici, izole olayları yakalamayı hedefliyorum. Bazıları komik ve bazıları sadece göze batıyor – zamanda sonsuza dek donmuş saliselik anlar.

Elimde kamerayla sokağa çıktığım her seferde, özellikle herhangi bir zamanda nerede olurlarsa olsunlar veya ne yapıyorlarsa yapsınlar bağlamında, insanların geçici olduğunun giderek daha fazla farkına varıyorum. Çevrelerinde hareket eden ve etkileşimde bulunan bir yabancının önünde deklanşöre her tıkladığımda, hayatın mutlak rastgeleliğinden küçük bir parça, tarihte başka türlü dikkate değer olmayan bir anın zamanında çekilmiş bir anlık görüntüsünü yakalamış olmam beni büyüledi. , komik veya sadece güzel. Evrenin aniden, dünyevi olandan çıkıp gelip geçici ve tekinsiz bir sihir anı sunması gerçekten inanılmaz bir duygu ve *klik*, sonsuza dek kaybolmadı, kaydedilmiş ve elle tutulur bir sanat eseri.

Burada, ‘Kibar İnsanların Şehri’ Dumaguete Şehrinde, hepimiz kültürel kimliğimizin özünde tuzu ve suyu olan adalıyız ve denizle derinden bağlantılı bir topluluğuz: beslenmek, yakıcı tropik güneşten uzaklaşmak, birçok biçimde ilham almak ve bolca eğlence için. Burada, okyanusun kendisi o kadar hayat dolu ki, onu kıyıda karşılayan dinamik sahnelere de yansıyor. Günler gelgitin her nefesiyle yavaş, zaman akıcı ve önemsiz geçer. Deniz kenarında yaşayan bu nazik küçük topluluk için her gün oyun için vakit bulur ve eğlenerek geçirilen her an yakalanmaya değer.

Dünya sürekli olarak etrafımızda değişirken keşfedilecek daha çok şey vardır. Umudum, bu fotoğrafların her zaman inandığım şeyi savunmasıdır: kendi arka bahçemin sıradanlığında var olan belirli bir tür sihir ve ufka kadar uzanan ve deniz kadar derin olan keşfedilmemiş olasılıklar vardır.

Küçük yaşlardan beri sanatçıyım ve bu güne kadar hem resim hem de fotoğrafçılığı yan yana yapmaya devam ediyorum. Fotoğraf çekmek, evrenin size sunduğu rastgele karakterleri ve durumları kullanarak anlık sanat yaratmak gibidir.

Onu çok sevdiğim için yaratıcı sürecin benim için en zorlayıcı kısmının ne olduğundan emin değilim! Benim için gerçekten daha çok bir stres giderici. Yine de kafamda boş bir tuvalle, hiçbir beklentim olmadan ve olabilecek tüm beklenmedik şeylere açık olarak sokaklara çıkarak kendime meydan okumayı seviyorum. Ateş etmeye başladığınızda neler olabileceğini muhtemelen tahmin edemez veya kontrol edemezsiniz ve buradaki zorluk, Evrenin size getirdiklerinden elinizden gelenin en iyisini yapmaktır.

Daha fazla bilgi: Instagram | hersleycasero.com | Facebook | youtube.com

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.