Fotoğraf Projeleri

Tom Leighton – LOCI

Fotoğrafçı, sanatçı ve matbaacı Tom Leighton, Dubai ve Abu Dabi mimarisini tasarım ve fotoğrafçılığı ustaca harmanlayan gerçeküstü fotoğraf serilerinde yakaladı.

LOCI, ziyaret edilen yerlerin gelişmiş hafızasını temsil eden bir dizi eserdir. Hatıra süreci, modern mimarinin ölçeği ve ayrıntılarına ilişkin önyargılı kavramlar tarafından çarpıtılmıştır; tekrarlama ve geometrik kesinlik vurgulanmıştır. Çevreden ve bağlamdan yoksun olan binalar artık işlevlerinden çok biçimle ilgili heykellere dönüşüyor.


Neredeyse tüm çalışmalarım sürecin bir parçası olarak fotoğrafla ilgili olsa da, fotoğrafçılıkta uzmanlaşmak yerine matbaacılık eğitimi almayı seçtim.

Ardından, gravür ve serigrafi gibi farklı basılı medyaların manipülasyon, soyma ve yapısöküm süreci yoluyla fotoğrafik görüntü üzerinde nasıl bir etki yapabileceğini araştırabildim.

Royal College of Art’taki yüksek lisansım sırasında, fotoğrafçılığın dijital manipülasyonu ile ilgili temel çalışmamın yanı sıra bu olasılıkları deniyordum, uygulamaların her birinin Yönleri diğerini besledi ve bilgilendirdi – ve bunun beni oldukça geliştirmeme yardımcı olduğunu düşünüyorum. Fotoğrafik kompozisyona dövülebilir bir yaklaşım.


Tom Leighton’ın çalışmalarının daha fazlasını web sitesinde ve Instagram‘da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu