Fotoğraf Projeleri

Etinosa Yvonne: Kwaja’nın Su Taşıyıcıları

Nijeryalı foto muhabiri Etinosa Yvonne , WaterAid ile ortaklaşa olarak, kuzeydoğu Nijerya topluluklarında yaşayan erkeklerin günlük yaşamlarında su toplamanın önemini vurgulayan bir dizi diptik yayınladı.

Bugün tatlı suyun önemi ve korunması konusunda farkındalık yaratmak amacıyla kutlanan Dünya Su Günü. WaterAid, Mercy Corps ile ortaklaşa ve USAID fonuyla, kuzeydoğu Nijerya’da temel su erişimi ve sanitasyonda sürdürülebilir iyileştirmelerin uygulanmasını desteklemektedir ve bu aynı zamanda Yvonne’nin fotoğraf projesinin de odak noktasıdır.

Fotoğraf Projesi Suyun Önemini Vurgular

Yvonne’nin “Kwaja’nın Su Taşıyıcıları” başlıklı projesi, Nijerya’nın kuzeydoğusundaki Kwaja’daki Kinga ve Kissa topluluklarına odaklanıyor. Orada erkekler, Sahra altı Afrika’da daha çok kadınlar ve kızlarla ilişkilendirilen, yorucu ve zaman alıcı su toplama işini üstlendiler.

Etinosa Yvonne: The Water Carriers of Kwaja
Etinosa Yvonne The Water Carriers of Kwaja 002
Etinosa Yvonne The Water Carriers of Kwaja 003
Etinosa Yvonne The Water Carriers of Kwaja 004
Etinosa Yvonne The Water Carriers of Kwaja 005
Etinosa Yvonne The Water Carriers of Kwaja 006

WaterAid tarafından, bazı topluluklardaki su durumuyla ilgili araştırmaları gösteren bir fotoğraf koleksiyonunu bir araya getirmesi için görevlendirildi. Kafasında bir başlangıç ​​fikri olmasına rağmen, sahaya vardığında gerçekleşmedi ve içinde bulunduğu ortama uyum sağlamak zorunda kaldı.

“O anda daha önce hiç görmediğim bir şeye tanık olduğum aklıma geldi” diye açıklıyor. “Kırsal topluluklarda çalışmak, fotoğrafçılık alanında kariyer yapmaya karar vermemin nedenlerinden biriydi. Ancak su getirenin sadece erkek ve çocukların olduğu bir topluluk görmedim. Çok sıradışı ve ilginçti, bu yüzden onu vurgulayacağımı düşündüm.”

Etinosa Yvonne The Water Carriers of Kwaja 007
Etinosa Yvonne The Water Carriers of Kwaja 008

Yvonne, evleri için su toplayan erkeklere merkezi bir odaklanma koymaya karar verdiğinde, Yvonne ve projeye yardımcı olan diğerleri, röportaj yapmayı ve fotoğraf çekmeyi kabul eden bazılarıyla konuştu. Yakında, katılımları için teşekkür etmek için Yvonne’dan fotoğraf baskıları alan daha istekli ortaklar bulmak için sözcüğün yayılmasına yardımcı oldular.

Yvonne, “Projeden çıkarılacak çok şey var ama en önemli şey iklim değişikliğinin gerçek olmasıdır” diyerek sözlerini sonlandırıyor. “Biz (Afrika’da) iklim değişikliğine en az katkıda bulunanlar olsak da, bunun alıcı tarafındayız. Herkes için her yerde su bulunmasını sağlamak için harekete geçilmelidir.”

Yvonne’un çalışmalarının daha fazlasını web sitesinde ve Instagram sayfasında bulabilirsiniz .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.