Online Galeri

Markus Aspegren : Plastic Waters

Markus Aspegren’nin Plastic Waters fotoğraf serisi doğanın ve insanların hikayesidir. Yapımı bir anda hem külfetli hem de harikaydı.

Aylar geçtikçe bu görüntüler hayallerimin peşindeydi ve uyanık saatlerim boyunca düşüncelerime izin verdi. Bu çalışma gücümü, zamanımı ve paramı kullandı. Ve her seansta geri bir şey verdi. Bu dizinin amacı izleyicide de duyguları karıştırmak. Aklı bugüne getirin. Sularımızın hikayesini anlatmak için.

Doğa her zaman hayatımın önemli bir parçası olmuştur. Erken çocukluk döneminden beri, dış mekanda sayısız saatler geçirdim. Bütün çocukluk yazlarım, Finlandiya’nın göl ve nehirlerinde ve bazen de Baltık Denizi’nde tekne turu ile geçti. Su çok anlamlı bir unsur haline geldi. Bu benim bir parçam.

Sularımızın plastik kirliliği küresel bir sorundur. Her yıl denize, 80 milyon ton atık, bunun% 80’ini plastik döküyoruz. Örneğin, Büyük Pasifik Gargabe Vortex şimdi Fransa’nın üç katı büyüklüğünde bir alan. Kirlilik, su ekosistemlerinde zararlı değişiklikler getiriyor. Yiyecek ve içeceklerimizi aldığımız sularda çok miktarda çöp ve endüstriyel atık ortaya çıkıyor. Bu benim en büyük endişem ve buradaki gezegendeki herkesin endişesi olmalı. Al, millet!

Bu dizi H.P.’nin korku hikayelerinden ilham alıyor. Lovecraft, özellikle The Shadow Over Innsmouth (1931), denizden yükselen Innsmouth köyünde karanlık bir tehdit ortaya çıkıyor.

Görüntüler bu temaların bir karışımı. Deniz canlılarının hikayesi pislik içinde işlendi. Sularımızın çağdaş sıkıntılarının öyküsü. Yaratıkların duyguları hüzünlü ve kederli olmaktan öfkeye kadar değişir.

Başlangıçta, modeli ağlar ve balıklarla biçimlendirme ve cilt için boyama nosyonum vardı. Bunun bir veya iki imaj olayı olacağını düşündüm. Konsept büyüdü ve olgunlaştı. Çevresel yönü ortaya çıktı ve tüm iş tırmandı.

Seriyi ilk çekimlerden çok önce planlamıştım. Yine de plan, büyük bir projeyle doğal olan yol boyunca çeşitlendi ve gelişti. Birkaç hata da yapıldı, neyse ki hiçbir felaket. Bir şekilde serileri geliştirmek için yeni olanaklar açtılar.

Kasım 2018’de, dizinin stilisti Laura Puntila ile ilk planlama oturumlarını düzenledik. Şekillendirme kurallarını belirledik ve genel olarak üstleneceğimiz projeyi tartıştık. Şekillendirme, örneğin kahve çekirdeği ve vücut boyasında parlaklık ve grenli cilt dokusu oluşturmak için kullanıldı. Kurulumun birçok bölümünü ödünç aldık veya bize hediye ettik; oturum asistanımın büyükanne ve büyükbabasından yakalanan balıklar, tridents ve eski balık ağları çuvalı. Kullandığımız deniz ürünlerinin tamamı yenilebilir olmasa da, mükemmel balık yapımında zaman zaman hala vicdan azabı çekiyordum. Yine de bu tür acıları görmezden gelebilmem için resimlerin mesajını tuttum.

Pek çok model en başından itibaren büyük ilgi gösterdi, ancak ilk kez ortaya çıktıktan sonra, katılım talepleri gerçekten de başladı. Bu, modellerin Finlandiya’nın her yerinden olması beni çok mutlu etti. Bunlardan biri aslında Berlin’de sonuna kadar yaşıyor! İnsanlar benim için mankenlik yapmak ve dizinin bir parçası olmak istedi. İşte o zaman doğru bir şey yaptığımı hissettim. Kimse üstsüz olmaktan veya kafasında balık tutmaktan rahatsız değildi. Herkes rahatça ve cesurca yürüdü. Bazı seanslarda, kıyameti çok korkunçtu, ama kimse çok düşünmedi.

Seanslar için, yeterince teşekkür edemediğim inanılmaz derecede muhteşem bir ekibim vardı. Laura, modelleri hazırlamak, test etmek ve daha sonra da modelleri suda yaşayan canlılara dönüştürmek için onlarca saat çalıştı. Tekla Kokkonen hemen hemen her oturumda bana, Laura’ya ve mankenlere yardımcı oldu. Tekla da çok önemli bir yardımdı ve aynı zamanda dizi için modellendi!

Düzenleme oldukça hızlı geçti. Önceden doku ve ton katmanları hazırlamıştım. Ön çalışma birkaç saat sürdü ancak düzenlemeyi hızlandırdı. Resimler daha sonra küçük düzeltmelere ihtiyaç duyuyordu. Oldukça iyi bir yolculuk oldu. Geldiğimiz yer burası. Katılan herkese teşekkür ediyorum.

Fotoğraf: Markus Aspegren
Muah: Laura Puntila
Asistan + BTS Fotoğrafları: Tekla Kokkonen
Modeller: Annika Parkkonen, Henna Viitala, Sanni Julin, Janika Seppälä, Merja Paakkanen, Mikko Varjoranta, Aapo Halme, Tekla Kokkonen, Kari Savolainen, Laura Puntila, Kristian Pyykkö, Laura Tullila

Daha fazla bilgi için: markusaspegren.fi | Facebook | Instagram

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.