Fotoğraf Projeleri

Raghuvamsh Chavali – Kuşların Uçuş Yolu

Raghuvamsh Chavali - Kuşların Uçuş Yolu
Yüzlerce fotoğraf çekilerek ve bunların titizlikle tek bir fotoğrafta bir araya getirilmesiyle bir martının uçuş yolu gösteriliyor. | Raghuvamsh Chavali.

Raghuvamsh Chavali, yüzlerce fotoğraf çekip bunları tek bir fotoğrafta toplayarak farklı kuşların uçuş yolunu gösteren bir dizi güzel fotoğraf oluşturdu.

Raghuvamsh Chavali, Ontario, Kanada’daki evinin yakınındaki kuşları inceledi, fotoğraflarını çekti ve ardından görüntüleri tamamlamak için kurgu odasında saatlerce çalıştı.

Chavali, şunları söylüyor: “Bu tekniğin gerçek cazibesi, her kuşun farklı uçuş düzenini ortaya çıkarma kapasitesinde yatıyor.”

Raghuvamsh Chavali 002
Kırmızı kuyruklu şahin.
Raghuvamsh Chavali 003
Kanada kazları.
Raghuvamsh Chavali 004
“Yatay uçuşta ejderhaya” benzeyen Türkiye akbabaları.

Chavali bu tekniğe “karelerin birbirine geçmesi” adını veriyor. Bunun, “bir kuşun uçuşunun birkaç saniyesini tek tek kareler halinde yakalamayı ve ardından bunları birleşik ve tutarlı bir görüntüde birleştirmeyi” içerdiğini açıklıyor.

“Bu karelerin hizalanması ve kusursuz bir şekilde harmanlanması yoluyla, kuşun uçuşunun görsel bir anlatımı örülmüş, kuşun zarafeti, çevikliği ve gökyüzünde dolaşırken ortaya çıkan ayırt edici desenler vurgulanmıştır” diye ekliyor.

Raghuvamsh Chavali 005
Martılar.
Raghuvamsh Chavali 006
Kuzgunlar.
Raghuvamsh Chavali 007
Yeşilbaş ördek.
Raghuvamsh Chavali 008
Kanada kazları.

Her kuşun farklı bir uçuş yolu vardır. Chavali, Kanada kazının uçuş yolunu “yatay uçuş yapan bir ejderha”, hindi akbabasının uçuş yolunu ise daire çizen bir UFO’ya benzetiyor.

Fotoğrafçı, “Çeşitlilik sonsuzdur ve kuşlar dünyasının büyüleyici bir manzarasını sunmaktadır” diyor.

“Bu teknik, kanat hareketlerinin, uçuş yolu seçimlerinin ve çevresel faktörlerin bireysel uçuş modellerini şekillendirmeye nasıl katkıda bulunduğunu vurgulayarak uçuşun nüanslarını anlamamızı sağlıyor.

“Geçişmiş çerçevelerin örgüsünde, her kuşun benzersiz yolculuğunun görsel bir kaydını buluyoruz.”

Raghuvamsh Chavali 009
Kanada kazları.
Raghuvamsh Chavali 010
Martılar
Raghuvamsh Chavali 011
Sığırcıklar, halka gagalı martılar ve kırlangıçlar.

Chavali, siyah beyaz projeyi Sony FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS lensle yakalamak için Sony a7 III kullandı.

Proje, yaklaşık iki hafta boyunca Chavali çekimiyle kuşların aylarca gözlemlenmesini gerektirdi. Her görüntü Lightroom ve Photoshop’ta beş ila altı saatlik düzenleme süresi gerektirir ve her resim “400 ila 500” kare içerir.

Chavali, “Kuş uçuşunun karmaşıklığını ve bireyselliğini vurgulayarak bu teknik, kuş meraklılarının, fotoğrafçıların ve bilim adamlarının, kuş hareketinin büyüleyici dünyasını daha iyi takdir etmeleri ve incelemeleri için ufuklarını genişletiyor” diyor.

“Göklerimizi süsleyen, kare kare açığa çıkmayı bekleyen, daha doğrusu kare kare iç içe geçmiş gizli güzelliğin hatırlatıcısı olarak hizmet ediyor.”

Raghuvamsh Chavali 012
Raghuvamsh Chavali 013
Ördekler.
Raghuvamsh Chavali 014
Martılar.

Chavali’nin çalışmalarının daha fazlasını Instagram‘da, web sitesinde ve Facebook’ta bulabilirsiniz.


Resim kredisi: Fotoğraflar: Raghuvamsh Chavali

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.