Fotoğraf Projeleri

Büyüleyici Fotoğraflar Doğanın Geri Kazandığı Hong Kong Köylerini Gösteriyor

Fotoğrafçı Stefan Irvine, dört yıl boyunca Yeni Bölgeleri ve Hong Kong çevresindeki adaları keşfederek, doğa tarafından ıslah edilen köyleri ziyaret ederek geçirdi.

Irvine’in fotoğrafları artık Hong Kong’un Terk Edilmiş Köyleri adlı yeni bir kitapta toplanıyor ve kendisi 30’dan fazla köyü ziyaret ettiğini söylüyor.

Irvine şöyle diyor: “Çekimlerin çoğu daha ılıman kış aylarında gerçekleşti; çünkü yaz ayları çok sıcak ve nemli olduğundan ormana yürüyüş yapmayı bile düşünemiyorum.”

Stefan Irvine : Hong Kong'un Terk Edilmiş Köyleri
Stefan Irvine Queens Hill 1 Hong Kong 2021 Courtesy of Blue Lotus Gallery
Stefan Irvine Sha Lo Tung 3 Hong Kong 2020 Courtesy of Blue Lotus Gallery

2002’den bu yana Hong Kong’da yaşayan İngiliz doğumlu fotoğrafçı, çalılıklar arasında yürürken zehirli yılanlardan endişe duyduğunu ancak en büyük tehdidin insanın en iyi arkadaşı olduğunu söylüyor.

“Hong Kong’un bazı bölgelerinde özellikle iğrenç engerekler var. Ancak şans eseri herhangi bir yılanla karşılaşmadım” diye açıklıyor.

“Sivrisinekler sıradan bir tehditti ama en büyük tehlike bekçi köpekleriydi. Bazı yarı terk edilmiş köylerde hâlâ az sayıda sakin bulunuyor ve güvenlik sağlayan vahşi köpekler var. Bu yüzden kamera çantamda köpek bisküvisi taşımaya başladım!”

Stefan Irvine Tai Peng Lamma 1 Hong Kong 2020 Courtesy of Blue Lotus Gallery
Stefan Irvine Yu Yuen 1 Hong Kong 2021 Courtesy of Blue Lotus Gallery 1
Stefan Irvine Pun Uk 2 Hong Kong 2021. Courtesy of Blue Lotus Gallery
Stefan Irvine Pun Uk 1 Hong Kong 2021 Courtesy of Blue Lotus Gallery

Irvine, maceraları sırasında yanında yalnızca tam çerçeve Nikon D750 ve bir lens getirerek hafif seyahat etmeye çalıştı.

“Ayrıca bazen Fujifilm X100F, bazen de küçük bir DJI drone kullandım” diye ekliyor.

Ziyaret ettiği 400 yıllık Hakka köyü gibi bazı yerlere yalnızca tekneyle ya da uzun bir yürüyüşle ulaşılabiliyordu.

“En uzun yürüyüş gidiş-dönüş yaklaşık 6 saat sürdü, bu yüzden çok aşırı değil. Daha büyük alanların bazılarında erişim sağlamak için ara sıra çitlerin altından gizlice geçmek veya korumasız bir giriş bulmak zorunda kalıyordum” diyor.

“İçerisi biraz tehlikeli olabilir, özellikle de çürüyen zeminler ve ufalanan tavanlar nedeniyle. Ancak çoğunlukla cepheler ve dış görünüşler ilgimi çektiğinden, ihtiyacım olan çekimlerin çoğunu içeriye girmeden çekebildim.”

Stefan Irvine Yim Tin Tsai 1 Hong Kong 2021 Courtesy of Blue Lotus Gallery
Stefan Irvine Mau Ping Shan Uk 1 Hong Kong 2020 Courtesy of Blue Lotus Gallery
Stefan Irvine Luk Keng 1 Hong Kong 2019 Courtesy of Blue Lotus Gallery
Stefan Irvine Tai Po 4 Hong Kong 2020 Courtesy of Blue Lotus Gallery

CNN’e, fotoğrafını çektiği yerlerin çoğunun terk edilmiş olmasına rağmen hepsinin öyle olmadığını söyledi.

“Güzel ve eski bir köy bulmak için vahşi doğada yaklaşık bir saat yürüyüş yapıyordum ve orada kimsenin olmayacağını varsayıyordum – ve sonra köşede el arabasıyla sebze falan ekmeye giden biri olacaktı. Dolayısıyla bu biraz şok ediciydi” diyor.

Blue Lotus Editions tarafından yayınlanan Terkedilmiş Hong Kong Köyleri artık mevcut. Irvine’in çalışmalarının daha fazlasını web sitesinde, Instagram‘da ve Facebook‘ta bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.