Fotoğraf Projeleri

Clémentine Schneidermann : Nuuk York State of Mind

Clémentine Schneidermann ilginç bir topluluğu keşfetmek ve kamerasını tam anlamıyla kullanabilmek için kısa bir süre önce açıklanamaz bir şekilde Grönland’a çekildiğini farketti.

Gizemini ortaya çıkarmak ve başkent Nuuk’un insanlarını belgelemek için içgüdülerini izledi. Veya “Nuuk York”, yerel turizm kurulunun son zamanlarda adlandırdığı gibi.

Nuuk Grönland’ın en büyük şehridir, ancak yalnızca 18.000 nüfusu vardır. Fotoğrafçı Clémentine Schneidermann kendisini buldu: Kendisini çevreleyen manzaraya odaklanan bazı fotoğrafçılık projeleri görmesine rağmen, Nuuk’u ziyaret eden hiç kimseyle tanışmadı.

Fotoğraf portföyü neredeyse yalnızca insanlar ve küçük topluluk odaklı olan Clémentine, bu puslu, sarp arazide bu renkli evlerde ne tür insanların yaşadığını araştırmak için şehre seyahat etmek istedi. Şehrin yerel turizm kurulu tarafından “Nuuk York” olarak adlandırılmasının ne kadar eğlenmiş ve meraklı olduğu kadar Donald Trump hakkında dünyaya, Grönland’ı ilan edebileceğinize benzer bir şekilde satın almak istediğini duyurdu. yeni bir tencere almak istedin. Merakı Nuuk (York) adlı bir dizi fotoğrafla sonuçlandı.

İlk defa ziyaret ettiğinde, oraya gitmenin ne kadar zor olduğunu ve vardıklarında tanık olduğu neredeyse ay manzarasına çarptı. Nuuk aynı anda dünyadaki birçok yere benzer, ancak merakla farklıdır. “İki müze, dört bar, bir otel, beş otobüs hattı, bir balık pazarı, birkaç süpermarket, bir sinema, bir alışveriş merkezi, bir katedral, yaklaşık 10 restoran ve bir hastanenin yanı sıra başka şeyler var” diye açıklıyor. “Çok hızlı bir şekilde, hayatın Batı dünyasında herhangi bir yerdeki gibi, eksi McDonald’s gibi olduğunu fark ediyorsunuz.”

Orada bir çocuk olmanın ne olduğunu tam olarak kavramak için yeterince zaman geçirmedim, gerçekten onu anlamak birkaç haftadan uzun sürüyor.

Bazı fotoğraflara göz atın, Clémentine geri döndü ve 80’lerin ve 90’ların arasında bir süre çekilmiş olduklarına inanıyor olabilirsiniz. Diğerleri ne kadar güncel olduklarına dair net ipuçları veriyor. Bunların çoğu, gençlerin cep harçlıklarını harcadıkları şeylerden (AirPod’lar, çapraz çantalar, yeni Nikesler), bir çevrimiçi neslin öz farkındalığına ihanet eden İnternet tarafından yağmalanmış biblolardan geliyor. Çevrimiçi olmak, Nuuk’un çocuklarını Amerikan kültürüne, sosyal medyaya, YouTube’a ve Billie Eilish’e erişimi değiştiriyor. Bu, Clémentine’nin, değişim eşiğindeki bu garip yer hakkında en çok bahseden bu genç Greenlandics’in portreleri.

Clémentine, “Nuuk’un suç oranı çok düşük ve herkes birbirini tanıyor, bu yüzden çocuklar sokakta güvende.” “Grönland’da büyümek kendine özgü zorluklar yaşayabilir: orada gençler için birçok sorun var. Orada bir çocuk olmanın ne olduğunu tam olarak kavramak için yeterince zaman geçirmedim, orada bir kaç haftadan daha uzun sürüyor Bunu gerçekten anlamak için. ”

NuukYork ClementineSchneidermann03
Nuuk’ta bir karnaval sırasında kutup ayıları gibi giyinmiş bir geçit töreni.

Nulan’daki otobüsü bekleyen Ilannguaq Luhassen adında bir adam. New York’tan hoşlanıp hoşlanmadığını sorduğumda basitçe “belki” diye yanıtladı.

Nuuk’un modern mimarisinin örnekleri, gün batımında deniz kenarında.

Tivoli Nuuk’ta, şehir merkezinde bir lunapark.

Nuuk’un suç oranı çok düşük ve herkes birbirini tanıyor, böylece çocuklar sokakta güvende

Alacakaranlıkta bir benzin istasyonu.

Tivoli Nuuk’ta konsere katılan bir grup arkadaş, sahne almak için yerel grupları davet eden ücretsiz bir eğlence fuarı.

Manhattan’ın içinde Nuuk’un gece kulüplerinden biri.

Naja, Nuka ve Theis, öğle yemeği sırasında takılan 14 yaşındaki üç arkadaş, okul dışında dinlenirler. Arkalarındaki duvardaki grafiti: “Seni Seviyorum Billie Eilish.”

Telefonlarıyla iki arkadaş Nuuk’taki futbol sahasında takılıyor.

NuukYork ClementineSchneidermann16
Nuuk’ta okuldan sonra oynayan çocuklar.

Bu size kalmış, Nuuk York, Nuuk York …

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.