Fotoğraf Projeleri

Xavi Bou : Ornithographies

Çoğu kişi dışarı çıkıp kuşlara hayran kaldığında, tek bir örneğin güzelliğini alıyorlar, ama Xavi Bou değil.

Katalan fotoğrafçısı, göçmen kuş sürülerinin yarattığı çarpıcı oluşumları çeken Ornitographies dizisi için daha büyük bir resme bakıyor. Çırpınan kurdelelerden kabarık bulutlara, kuşların hareketlerinden oluşan şekiller unutulmaz fotoğraflarını çekiyor.

Bou için projenin başlangıcı doğal bir ilerlemeydi. Hevesli bir doğa bilimci olarak, kişisel bir proje için beyin fırtınası yaparken yaban hayatı listesinin başındaydı. Bou, hayvanları yerlerinde parmak izleriyle her zaman izlemiş olsa da, Ornitografi’nin doğduğu gökyüzüne baktığı zamandı.

“Bir gün kendime, eğer mümkün olsaydı, kuşların gökyüzünde nasıl bir iz bırakacağını sordum” dedi. “O zaman yarattıkları çizgileri hayal ettim ve onları nasıl görünür hale getireceğimi araştırmaya başladım.”

Yerel vahşi yaşam hakkındaki bilgisini kullanan Bou, çekim yaparken dikkatli bir şekilde araştırma yapıyor. Bu, tripod kullanmasıyla daha da zorlaştırılan zor bir iştir, çünkü bu, kuşların ayarlandıktan sonra lenslerinin tam olarak önüne geçmek zorunda oldukları anlamına gelir. Genellikle işler planlandığı gibi çıkmazken, sürülerin planlandığı gibi uçtuğu sıkıntıları değerli kılan sihirli anlar.

Bou hareketi yakalama arayışında, yerel uzmanlığından yararlanarak eve yakın çalışmaya başladı. Bununla birlikte, zamanla, Ornitografiler onu diğer yerlerin yanı sıra İzlanda ve Wyoming‘e getirerek dallanmaya başladı. Fotoğraflar ister sessiz renklerle ister siyah beyaz olarak çekilmiş olsun, farklı kuşların yarattığı geniş desen yelpazesine kararlılıkla odaklanıyor. Kuşların izi, kağıdın üzerindeki kalem izleri gibi akıyor ve genel soyut şekli oluşturan küçük darbelerin gerisinde kalıyor. Aynı anda sanatsal olan ve toplumun gücünü hatırlatan güçlü bir çalışma. Bir arada daha güçlü olan bu kuşlar, ortak görevlerinde birleşirler.

“Benim için en önemli şeylerden biri, her bir kişinin projeye çok farklı bir şekilde bağlanmasıdır. Bazıları daha şiirsel bir bakış açısıyla ilişkili, diğerleri daha bilimsel, bazıları ise daha çok tekniğe odaklanıyor, ”diyor Bou. “Olması gerektiği gibi, önemli olan doğa sevgisiyle, özellikle de bizi her gün çevreleyen doğa ile bağlantı kurmak. Benim için, eğer projem sayesinde insanlar, uçuş sırasında kuşların güzelliğinin tadını çıkarmak için kafalarını göğe kaldırmayı ya da çoğu zaman alacağımız yukarıdaki gökyüzü üzerinde dururlarsa başarılı olur. ”

Xavi Bou : Ornithographies
4 Ornitography 34
4 Ornitography 38
4 Ornitography 61
4 Ornitography 100
4 Ornitography 123
4 Ornitography 169
Xavi Bou Ornitography 23 B
Xavi Bou Ornitography 97
Xavi Bou Ornitography 102 1
Xavi Bou Ornitography 108 B
Xavi Bou Ornitography 126 2
Xavi Bou Ornitography 130
Xavi Bou Ornitography 166

Xavi Bou: Website | Instagram | Facebook

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.