Fotoğraf Projeleri

Foto Muhabiri Tartışmalı Bir Şekilde ‘Erişilemez’ Hikayeleri Anlatmak İçin Yapay Zekaya Başvuruyor

Foto Muhabiri Tartışmalı Bir Şekilde 'Erişilemez' Hikayeleri Anlatmak İçin Yapay Zekaya Başvuruyor
Bu yapay zeka görüntüsü, bazı Kübalıların Havana’dan Florida’ya yaptığı 90 millik tehlikeli yolculuğu tasvir ediyor.

Seçkin bir foto muhabiri , tamamen yapay zeka tarafından oluşturulan 90 Miles adlı bir “post-fotoğrafçılık” serisini yayınladıktan sonra tartışmalara yol açtı.

Michael Christopher Brown, tarihi Küba olaylarını ve Havana’yı Florida’dan ayıran 90 millik okyanusu geçmeye çalışan Kübalıların gerçeklerini araştıran bir dizi görüntü üretmek için yapay zeka (AI) görüntü oluşturucusu Midjourney’i kullandı.

003
029

Brown, National Geographic ve The New York Times gibi prestijli yayınlar için Afrika ve Orta Doğu’daki yaşamı ve çatışmaları belgeleyen röportajlarıyla tanınıyor .

Ancak belgeselci, 90 Miles’ta yapay zeka görüntülerini benimsemesi nedeniyle ağır eleştirilere maruz kaldı ve fotoğraf hayranları öfkelendi; onu “etik dışı” olarak nitelendiriyor, görsellerini “rahatsız edici” olarak nitelendiriyor ve Instagram hesabını takip etmekten vazgeçmekle tehdit ediyor.

Bir belgesel fotoğrafçısı şöyle yazıyor: “Michael, yıllardır çalışmalarının hayranıyım ve bir foto muhabiri olarak sana her zaman büyük saygı duydum.”

“Bu arkasında duramayacağım bir şey, özellikle de kâr amaçlı olduğunda. Belgelemek için orada olmadığınız bir hikayeyi anlatmak için yapay zekayı kullanmak başlı başına bir şeydir, ancak yapay zeka tarafından oluşturulan görüntüleri satmak… üzgünüm ama üzgün değilim. Benden çok fazla hayranlığımı kaybettim.

Brown, 90 Miles’tan NFT olarak satın alınabilecek 400 görsel basıyor .

Brown, onaylamamayı ortadan kaldırırken , “Ne kadar çok eleştiri ve tartışma o kadar iyi, benim buradaki rolüm sadece görüntüyü oluşturmak ve bunu topluluk için bir bağlama oturtmaktı” diyor.

“Eleştiri beni etkilemiyor, geçmişte başka projeler için de önemli miktarda eleştiri aldım, dolayısıyla bu noktada cildim oldukça kalın.”

Erişilemeyen Hikayeleri Göstermek için Yapay Zekayı Kullanmak

Brown, 25 yıldır kamerasıyla belgelemek istediği konuların listesini tuttuğunu ancak erişim imkansızlığı nedeniyle bunu yapamadığını anlatıyor.

006 1
Eski başkan Fidel Castro’nun yapay zeka görüntüsü
016

Fotoğrafçı, Küba’da zaman geçirdiğini ve adadan kaçıp Amerika Birleşik Devletleri’ne giden insanların inanılmaz hikayelerini duyduğunu söylüyor. Ancak doğası gereği bu olaylara ilişkin çok az belge mevcuttur.

Brown, 1994 yılında 41 Kübalının Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaşmaya çalışırken denizde boğulduğu korkunç bir olay olan “13 de Marzo” römorkörünün batmasını yeniden canlandırmaya çalıştı. Kübalı yetkililerin tekneyi bilerek batırdığı ve ardından yolcuları kurtarmayı reddettiği iddiaları vardı.

014
028

Brown, “Bu görüntüleri sadece hikaye anlatımı olarak görüyorum, ne eksik ne fazla” diye açıklıyor.

“Kesinlikle buna benzer bir şey, bir film; gerçek belgelemeden ziyade gerçek bir hikayeye dayanan bir şey. Bir sanatçı olarak yapay zeka ortamının olanaklarını araştırıyorum.”

003 2

Ancak öfkeli Instagram kullanıcıları artık onun gerçek fotoğraflarını “Bunun yapay zeka olmadığını nereden biliyoruz” ve “Şimdiye kadarki en iyi yapay zeka” gibi yorumlarla bombalıyor.

Brown, Blind dergisine “İnsanlar bana saldırabilir ve gün boyu beni eleştirebilir” dedi.

“Yapay zekaya ve hikaye anlatma olanaklarına dikkat çektiği için bunu memnuniyetle karşılıyorum. Görüntüleri oluşturmak zor değil ve hızla daha fotogerçekçi hale geliyor.”

002

Brown, yapay zeka görüntülerini foto muhabirliği çalışmalarıyla karşılaştırmadığını ve iki araç arasında açık bir fark olduğunu söylüyor.

Sentetik fotoğraflar içeren her Instagram gönderisinin üst kısmında “Bu görüntü gerçek değil” şeklinde net bir etiket bulunur.

Yapay Zeka ile Belgesel Tarzında Fotoğraflar Oluşturma

Brown, 90 Miles’ı Midjourney v4 ve v5 ile yarattı ; v4’ün daha açıklayıcı olduğunu ancak v5’in daha “ticari görünümlü” olduğunu söylüyor. Bu yüzden algoritmaya “karşı harekete geçmesi” gerektiğini söylüyor. Görüntüleri oluşturmak için kullanılan metin istemleridir.

Brown şöyle açıklıyor: “Bunun bir örneği, ‘Kübalılar’ kelimesini kullanırken ortaya çıktı; oluşturulan bir görüntüde genellikle Hindistan yarımadasındaki insanların görüntüleri ortaya çıkıyordu.”

032
005 1

Sübjektif terimler kullanmaktan kaçınmaya çalıştı ve daha özgün görünen ve daha az gösterişli görüntüler elde etmek için yapay zekanın “temel yorumuna” başvurdu.

“Görüntü işleme süresi görüntüye bağlıdır. Bir görüntünün 15-20 dakikaya ulaşması birkaç saat sürebilir; bu gerçekten aradığım karmaşıklığa bağlı,” diye açıklıyor Brown. “Bundan sonra bilerek onlara hiçbir iş yapmadım.”

Brown’ın daha sonra Photoshop’ta görüntüler üzerinde çalışmadığını söyleyebiliriz çünkü bazı deneklerin parmak olması gereken yerde yalnızca üç parmağı veya başparmağı var; bu, yapay zeka görüntü oluşturucularının açık bir işareti.

Yapay Zeka ve Foto Muhabiri

Sahte veya sahnelenmiş görüntüler, foto muhabirliği dünyasında hassas bir konudur ve Brown, en azından, bazılarının aksine, 90 Miles’ın bilgisayar tarafından oluşturulduğunu fazlasıyla açık bir şekilde ortaya koyduğu için takdir edilmelidir .

Brown, ” 90 Miles , yapay zekanın röportaj illüstrasyonları için neler sağlayabileceğini araştırmak, analiz etmek ve tartışmak ve bu nitelikteki bir çalışmanın gerçeklik ve hakikati önemseyen görüntü tabanlı hikaye anlatıcıları için ne anlama gelebileceğine dair kamusal tartışmayı ve sorgulamayı yüzeye çıkarmak için yaratıldı” diyor. .

“Yıllarımı bir belgeselci olarak geçirdim, gerçek hikayeleri mümkün olan en samimi ve saf şekilde yakalamak için her şeyi adadım ve riske attım.”

006
007 2

Brown, 90 Miles’ın kusurlu olmasına ve ilk yapay zeka teknolojisini temsil etmesine rağmen kalitenin yalnızca gelişeceğini ve gerçek ile sahte arasındaki çizginin giderek belirsizleşebileceğini söylüyor.

Brown şunu ekliyor: “Fakat o dünyada bile belgeselcinin rolünün hem daha gerekli hem de daha etkili olmasını umuyorum.”

“Yapay zekanın meta verilerde açıkça işaretlendiği ve analog kamera ve film gibi şeylerin belki de en az gelişmiş ancak en güvenilir araçlarımız olmaya devam ettiği.

“Eğer bunu doğru yaparsak hiçbir şey fotoğrafçılığı tehdit etmeyecektir çünkü fotoğrafçılık, gerçekliği teyit etmenin ve gücü ve hakikati izlemenin tek yolu arasındadır. İşlerimiz hiçbir zaman şimdiki kadar önemli olmadı ve daha da önemli hale gelecek.”

008

Brown, bir NFT projesi olarak 90 Mil satıyor; ayrıntıları burada ve burada bulunabilir. Çalışmalarının daha fazlasını Instagram‘da ve web sitesinde bulabilirsiniz .


Resim kredisi: Tüm resimler Michael Cristopher Brown’a aittir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.