Fotoğraf Projeleri

Antoine Repessé: 365 Unpacked

Fotoğrafçı Antoine Repessé’nin oldukça sıra dışı bir hazırlık ihtiyacı duyduğu “#365 Unpacked” isimli yeni bir fotoğraf dizisi var.

Fotoğrafçı, dört yılını atık dolu sahneler yaratmak için çöpleri bir araya getirerek harcadı.

37 yaşındaki Fransız fotoğrafçı, 2011 yılında geri dönüştürülebilir atık toplamaya başladı. Kendi kendine istiflemenin yanı sıra, çöpleri toplamak için 200 civarı arkadaşının ve meslektaşının yardımını aldı. Sonunda, 70 metreküp civarında (büyük bir taşıma konteynerini dolduracak kadar) çöp toplamayı başardı.

Tüm çöp yığınları, Repessé’nin büyük dairesinde saklandı ve türüne göre farklı odalarda depolandı.

Repessé, ihtiyaç duyduğu tüm işe yaramaz şeyleri topladıktan sonra portre çekimlerini yapmaya başladı. Bir minibüsü çöplerle yüklediği, çekim yerlerine gittiği, set ortamını yarattığı, sahneyi aydınlattığı, uygun fotoğrafları yakaladığı ve sonra her şeyi yeniden paketlediği için, Repessé’nin fotoğrafların bazılarını kurgulaması ve çekmesi 10 saati buldu.

Repessé, “Bu projeyle gerçekten çok uğraştım. Hem böyle [çöpler içinde] dört yıl boyunca yaşadığımdan dolayı fiziksel açıdan ve hem de büyük bir çağdaş sorun oluşu nedeniyle düşünsel açıdan. Artık bunu göz ardı edemeyiz, bundan biz sorumluyuz” diyor.

Antoine Repessé: 365 Unpacked

Projenin nasıl gerçekleştiğini gösteren kısa bir kamera arkası videosunu buradan izleyebilirsiniz:

Repessé’nin diğer çalışmalarına sitesinden ve Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.