Fotoğraf Projeleri

Phil Penman : New York Street Diaries

COVID-19 salgınının karanlık günlerinde New York’un boş sokaklarında dolaşan fotoğrafçı Phil Penman, şehri en kötü dönemlerinden birinde görüntüledi.

Penman, “Bu sefer karışık duygular içindeyim” diyor. “Sevdiğim sokakların, hırsızlık ve hırsızlığın artması nedeniyle tahtalarla kapatıldığını görmek çok üzücüydü.”

200325 NYC Midtown Corona Virus 1
200408 Corona Virus Coverage

Kasvetli zamanlara rağmen, yetkililerin tecrit uyguladığı bir dönemde insanlar insani bağ kurmaya can atarken, Penman yabancılarla şans eseri sohbetlerde teselli buldu.

Penman, “Burası New York’un en kötü ve en iyi hali” diyor. “Görüntüler sizi bir yolculuğa çıkarıyor. New York’un daha önce hiç görmediğimiz sessiz sokaklarından, sokaktaki daha az şanslı olan ve gidecek başka yeri olmayan karakterlere ve kişiliklere kadar.”

9783961714957 03
190715 New Yorker Portraits

“Sokaklarda dolaşıp gördüğüm her şeyi ve her şeyi belgeleyerek çok zaman harcadım” diye devam ediyor. “Sokaktaki insanlarla yaptığım sohbetlerin zihinsel olarak bana yardımcı olduğunu ve birbirimize ne kadar ihtiyacımız olduğunu takdir ettim. Zoom görüşmeleri güzeldi ama insanlarla canlı olarak konuşmanın yerini tutamaz.”

Büyük Boş Elma

Penman’ın fotoğrafları, projeyi çekmeyi seçtiği Leica Monochrom kamerayla güçlendirilen izolasyoncu temalar üzerinde oynuyor. Her sokak fotoğrafçısı gibi o da sabrın bir erdem olduğunu biliyor.

“Birleşik Krallık’tan geliyorum ve yağmurun ne kadar berbat olduğunu bildiğimden, şimdi kendimi, yakalamak istediğim karakterlere fon oluşturacak kasvetli havayı ararken buluyorum” diye açıklıyor.

“Sokaklarda geçirdiğim 30 yıldan bu olağanüstü anların çok nadir olduğunu biliyorum. Sokakta yürümek ve gözlem yapmak çok fazla adam saati gerektirir. Eğer bu görüntüleri her zaman elde edeceğiniz zihniyetiyle yola çıkarsanız, kendinizi başarısızlığa hazırlamış olursunuz.”

9783961714957 01
9783961714957 08
9783961714957 24

Penman, İngiltere’den gelmesine rağmen 23 yıl orada yaşadıktan sonra “tam bir New Yorklu” olduğunu söylüyor. Arnold Newman, Elliot Erwitt ve Josef Koudelka’yı ilham kaynağı olarak gösteriyor ancak biri ona diğerlerinden daha fazla ilham veriyor.

“Bu konuda her zaman Salgado’yla birlikte hareket etmek zorundayız. Hem fotografik açıdan hem de bir işadamı olarak ve yapmayı seçtiği projelerde kendini ele alma biçimi açısından” diyor.

210418 NYC Street Series
9783961714957 17

Penman, 180.000 takipçiye sahip Instagram sayfasıyla kıskanılacak bir çevrimiçi takipçi kitlesi oluşturdu.

“Ben fotoğrafçılığa başladığımda, bekçilerin onları onaylaması gerekiyordu ve belki bir kariyer sahibi olabilirlerdi” diyor.

“Bugünlerde genç fotoğrafçılar bunun ne kadar muhteşem olduğunun farkında değiller. Artık bir izleyici kitlesi oluşturabilir ve bekçilere gitmeden sevdiğiniz şeyi yaparak para kazanabilirsiniz. Artık birçok fotoğrafçı her ay milyonlarca insana ulaşabiliyor.”

Oberweth Self Portraits
Fotoğrafçı Phil Penman.
Phil Penman street diaries new york

Penman’ın New York Street Diaries adlı kitabının kapağı.

Fotoğrafları teNeues tarafından yayınlanan New York Street Diaries adlı bir kitapta toplandı.

Penman’ın çalışmalarının daha fazlasını Instagram‘da ve web sitesinde bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.