Haberler

Efsanevi Moda Fotoğrafçısı Hans Feurer 85 Yaşında Öldü

Efsanevi Moda Fotografcisi Hans Feurer 85 Yasinda Oldu

Süpermodel Iman’ın başrolünde yer aldığı, 1983 yılında çığır açan Kenzo reklam kampanyasını çeken efsanevi moda fotoğrafçısı Hans Feurer hayatını kaybetti.

Elli yıla yayılan bir kariyeri olan fotoğrafçı, geçen Salı günü 85 yaşında vefat etti. Feurer’in ölümü yönetimi tarafından Instagram’da doğrulandı.

İsviçre’nin Zürih kentinde küçük bir kasabada doğan Feurer, kariyerine 1960’lı yıllarda Londra’da çeşitli reklam ajanslarında grafik sanatçısı ve illüstratör olarak başladı.

1966’da bir Land Rover satın alıp Güney Afrika’nın Cape Town kentine taşındıktan sonra profesyonel fotoğrafçı olarak kariyerine başlamaya karar verdi.

The Business of Fashion’a göre Feurer, Afrika kıtasında geçirdiği süre boyunca kamerasıyla macera ve ışık dolu anları yakaladı; bu, bir fotoğrafçı olarak görsel estetiğini tanımlayan bir karardı.

1967’nin sonunda Londra’ya döndüğünde Feurer resmi olarak fotoğrafçı olarak kariyerine başladı; daha önce görülmemiş şekillerde ışık ve gölge deneyleri yapan kadınların şehvetli fotoğraflarıyla ünlendi.

Feurer, Vogue’un İngiliz ve Fransız baskıları, Harper’s Bazaar İspanya ve Elle France gibi dergilerde imrenilen noktalara ulaştı.

1974 yılında Feurer, Seyşeller’de Pirelli Takvimi‘ni çekmek üzere görevlendirildi. Olağanüstü efektler yaratmak için ışık ve gölgeyi kullanan Pirelli için yenilikçi görüntüleri, bugün bile moda fotoğrafçılığında hâlâ referans olarak kullanılıyor.

Feurer, dikkat çekici, göz kamaştırıcı bir çekimde, bir modelin parlak kırmızı dudaklarından yansıyan ışık ışınlarını yakalıyor; bunu bugün Photoshop’un sonucu olarak kolaylıkla yanılgıya düşürebiliriz.

Feurer’in Pirelli takvimi için çektiği başka bir fotoğrafta, palmiye ağaçlarının tepeye düşürdüğü gölgeler, bir süpermodelin cildindeki zebra çizgilerine benziyor.

Moda Kampanyasının Kurallarını Yeniden Yazan Görseller

Ama belki de Feurer’in kariyerinin belirleyici görüntüleri, 1983’te moda markası Kenzo’nun kampanyası için İspanya’nın Lanzarote kentinde Iman modelinin çektiği ruhani fotoğraflardı.

Bugün Feurer’in, İman’ı renkli kumaş katmanlarıyla sarılmış başka bir dünyaya ait bir vizyon olarak yakalayan görüntüleri, moda kampanyaları için fotoğrafçılığın kurallarını yeniden yazmadaki rollerinden dolayı övülüyor. Feurer’in fotoğrafları aynı zamanda süper model Iman’ın moda ikonu statüsünü sağlamlaştırmaya da yardımcı oldu.

Feurer’in yönetimi, Instagram’da fotoğrafçının ölümünü doğrulayan bir açıklamada, “Hans Feurer fotoğrafçılıkta bir ikondu, doğal ışık konusunda hiçbir sır saklamayan mutlak bir ustaydı” diye yazıyor.

“Hayatı renkli görüyordu, büyük bir titizliğe ve giyim bilgisine sahipti, aynı zamanda fotoğrafladığı modellere oldukça fazla ifade özgürlüğü tanıyordu. Her şeyin inandırıcı ve gerçekçi olması gerekiyordu.

“Onun için moda, mümkün olduğu kadar çok insana ulaşmaya çalışırken yaşama sevincini ifade etmek, duygular yaratmak, hayal kurmaktı.”

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.