Haberler

Henry Fox Talbot’un Dünyanın En Eski Fotoğraflarından 191’i Satışa Çıktı

Dünyanın en eski fotoğraflarından bazılarının nadir bir koleksiyonu satışa çıkıyor. Sotheby’s, 19. yüzyıl fotoğrafçılık öncüsü William Henry Fox Talbot‘a ait yaklaşık 200 fotoğrafı önümüzdeki ay New York’ta yapılacak açık artırmada satacak.

“Sotheby’nin Fotoğraflarının 50. Yılını Kutlamak için 50 Ustalık Yapıt” başlıklı satış, müzayede evinin Altın Jübilesini kutluyor ve 12-22 Nisan tarihleri arasında New York ve Londra’da yapılacak.

William Henry Fox Talbot, Carleton Watkins, Gustave Le Gray ve Peter Henry Emerson gibi 19. yüzyıl uygulayıcılarının muhteşem örneklerini içeren Sotheby’s, “New York ve Londra’daki iki bölümlük satış, yaklaşık 200 yıllık küresel fotoğraf tarihini kapsıyor” dedi. ; öncü kadın sanatçılar Anne Brigman, Imogen Cunningham ve Lee Miller’ın baskıları; František Drtikol, Erwin Blumenfeld ve Edward Weston’ın modernist çalışmaları; Robert Frank, Roy DeCarava ve Lee Friedlander’in olağanüstü savaş sonrası görüntüleri; Richard Avedon, Irving Penn ve Peter Lindbergh’in moda fotoğrafları; ve diğerlerinin yanı sıra Sebastião Salgado, Richard Misrach, Nobuyoshi Araki ve Chris Levine’nin çağdaş şaheserleri. “

Sotheby’s, CNN’e, “19. yüzyıl fotoğraflarının pazara sunulan tartışmasız en önemli kısmı” diyor.

Henry Fox Talbot'un Dünyanın En Eski Fotoğraflarından 191'i Satışa Çıktı
William Henry Fox Talbot tarafından Thomas Moore (1844). Sotheby’s aracılığıyla görüntü.
Henry Fox Talbot'un Dünyanın En Eski Fotoğraflarından 191'i Satışa Çıktı
Düşük gelgitte Dock’ta S.S. Büyük Britanya, Bristol (1843–45), William Henry Fox Talbot. Sotheby’s aracılığıyla görüntü.
Henry Fox Talbot'un Dünyanın En Eski Fotoğraflarından 191'i Satışa Çıktı
Thomas Moore (şair), Horatia Feilding (kız kardeş), Ela Theresa Talbot (kızı), Rosamond Constance Talbot (kızı) ve Matilda Caroline Talbot (kızı), 1844 William Henry Fox Talbot. Sotheby’s aracılığıyla görüntü.
williamhenryfoxtalbot 2 800x736 1
Cam Makaleler (1844), William Henry Fox Talbot. Sotheby’s aracılığıyla görüntü.

Fox Talbot’un 191 fotoğrafını içeren lotun 300.000 ila 500.000 $ arasında getirmesi bekleniyor. Hem bireysel fotoğraf baskılarını hem de İskoçya’daki The Pencil of Nature ve Sun Pictures gibi ufuk açıcı fotoğraf kitaplarını içerir.

William Henry Fox Talbot‘un Fotoğrafları Satışa Çıktı

Koleksiyon, Fox Talbot’tan üvey kız kardeşi Henrietta Horatia Maria Gaisford’a hediye olarak verildi ve şimdiye kadar ailesinden geçti. Arazideki bazı fotoğraflar, bu görüntülerin hayatta kalan tek kopyaları olabilir.

Sotheby’nin fotoğraf başkanı Emily Bierman CNN’e, “Yıllar geçtikçe, bu fotoğrafları bulmak gittikçe zorlaştı, çünkü çekildiler ve özel veya kurumsal koleksiyonlarda yer alıyorlar,” dedi. “Tam bir koleksiyona sahip olmak … hayal bile edemeyeceğin bir şey.”

williamhenryfoxtalbot 13 756x800 1
William Henry Fox Talbot’un Amélina’nın arpını (1843) çalan Horatia. Sotheby’s aracılığıyla görüntü.
williamhenryfoxtalbot 7 636x800 1
Ugbrooke Park, Devon, William Henry Fox Talbot tarafından yapılan dişbudak ağacı. Sotheby’s aracılığıyla görüntü.
williamhenryfoxtalbot 6 800x671 1
Lacock Abbey’deki Sarı Oda (çeşitli adlarla Talbot’s Study and Chimneypiece, South Gallery), tarih bilinmiyor, muhtemelen William Henry Fox Talbot tarafından 1840. Sotheby’s aracılığıyla görüntü.
williamhenryfoxtalbot 3 686x800 1
Nicolaas Henneman, William Henry Fox Talbot’tan satranç (Talbot’un asistanı) oynuyor. Sotheby’s aracılığıyla görüntü.

William Henry Fox Talbot (1800-1877), sonraki iki yüzyıl boyunca ortaya çıkacak diğer işlemlerin yolunu açan tuzlu kağıt ve kalotip fotoğraf işlemlerini icat etti. Fox Talbot, teknik bir öncü olmanın yanı sıra, fotoğrafçılığın sanatsal bir araç olmasına da yardımcı oldu.

Bu satışla ilgileniyorsanız ve / veya yakında açık artırma bloğuna çarpacak olan tarihsel olarak önemli fotoğraflara göz atmak istiyorsanız, Sotheby’nin web sitesindeki satış sayfasına gidin.

williamhenryfoxtalbot 1 800x592 1

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu