B515F440 7CAE 401C A8C1 D49AAABEFD2D
Haberler

Nikon 2022’ye kadar daha fazla Z yuvalı lens çıkarmayı planlıyor

Nikon için zorlu bir kaç yıl oldu, ancak tünelin sonunda ışık var. Ya da, Nikon CFO’su Muneaki Tokunari‘nin Nikkei’ye verdiği ve Nikon’un 2022 mali yılının sonunda bir kez daha karlılığa ulaşmasını beklediğini söylediği bir röportajına dayanarak inanmaya yönlendiriliyoruz.

Röportajda (kısmi bir ödeme duvarının arkasında) Tokunari, Nikon’un son mali sonuçlarında ortaya çıkardığı şeyi tekrarlıyor – şirketin 2021 mali yılının sonuna kadar 42 milyar Yen’den (387 milyon ABD Doları) fazla bir toplam zarar açıklamayı beklediğini, 31 Mart’ta sona eriyor, ‘kameralar da dahil olmak üzere görüntüleme işindeki fabrika ekipmanlarındaki değer kaybı kaybı ve hassas ürünler işindeki yarı iletken üretim ekipmanı da dahil olmak üzere envanter varlıklarının elden çıkarılması ve değerlenmesindeki kayıp’ nedeniyle.

Nikon 2022'ye kadar daha fazla Z yuvalı lens çıkarmayı planlıyor

Nikon’un kayıpları birkaç yıla yaymak yerine 2021 mali yılında tüm bu kayıpları üstlenmeyi seçmesiyle – genellikle vergi yükümlülüğünü azaltmak için yapılan bir şey – Nikon kağıt üzerinde karlılığa daha hızlı dönebilmelidir. Tokunari özellikle dört ana bölümünden üçünün bu yıl zarar bildireceğini, ancak Nikon’un 2022 mali yılı için karlı çıkması gerektiğini söylüyor.

Tokunari, finansal ayrıntılara ek olarak, Nikon’un Mart 2022’ye kadar piyasaya sürülen 30 Z objektif yuvasına sahip olacağını da açıkladı. Nikon’un en son yol haritasında yalnızca 27 lensin görülebileceğini düşünürsek (11 tanesi tam olarak açıklanmadı), bu da üç tane bekleyebileceğimiz anlamına geliyor. şu anda bir yıl içinde piyasaya çıkacağı bilinmeyen diğer lensler.

Tokunari ayrıca, hem Canon hem de Nikon’un kendi mali sonuç sunumlarında ifade ettiklerini yineliyor: ileride en çok profesyonel ve hobisi olan müşterilere odaklanacak ve işletme giderlerini olabildiğince azaltmaya çalışacak.

Maliyetleri düşürmeye gelince, Tokunari, Nikon’un “ticari faaliyetlerini 63 milyar Yen (580 milyon $) azaltma hedefi belirlediğini” ve bu mali yılda halihazırda 47 milyar Yen (433 milyon $) azaltıldığını söyledi. Bu, Nikon’un 2022 mali yılı boyunca görüntüleme işinin işletme giderlerini 16 milyar Yen (147 milyon $) daha azaltmasını bekleyebileceğimiz anlamına geliyor.

Nikon 2022'ye kadar daha fazla Z yuvalı lens çıkarmayı planlıyor

Tokunari, bu azalma sağlanırsa, Nikon’un ‘[görüntü işi] satışları 150 milyar Yen’in altında olsa bile istikrarlı kar elde edecek bir konumda olacağını’ ‘söylüyor. Bu belirli miktar, Nikon’un görüntülemesinden elde etmeyi beklediği gelir nedeniyle önemlidir. COVID-19 salgını nedeniyle ekonomik belirsizlikle gölgelenen 2021 mali yılı için iş. Bu, Canon ve Sigma yöneticilerinin söylediği gibi pazar istikrar kazanacaksa, Nikon’un görüntüleme işi söz konusu olduğunda sürdürülebilirliğe giden bir yolu olabileceği anlamına geliyor.

Önceki yıllara göre, Nikon dördüncü çeyrek mali sonuçlarını Mayıs ayı sonuna doğru yayınlamalı. Yayınlandıktan sonra, bu rakamlar bize mevcut durumu ve ileriye dönük yol hakkında daha fazla fikir vermeli, ancak Nikon’un gerçekten de zorlu birkaç yıldan sonra toparlanıp toparlanamayacağını görmek için 2022 ortasına kadar beklememiz gerekecek.